Yozgat Valiliği Duyurdu 7 Mayıs'a kadar uzatıldı
Haber
03 Mayıs 2021 - Pazartesi 00:49
 
Yozgat Valiliği Duyurdu 7 Mayıs'a kadar uzatıldı
Yozgat İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 91 no’lu kararıyla toplanarak koronavirüs tedbirleri kapsamında tam kapanma döneminde geçerli olacak görev belgesi konusunda olağanüstü toplandı.
Gündem Haberi
Yozgat Valiliği Duyurdu 7 Mayıs'a kadar uzatıldı

Yozgat İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 91 no’lu kararıyla toplanarak koronavirüs tedbirleri kapsamında tam kapanma döneminde geçerli olacak görev belgesi konusunda olağanüstü toplandı.

 

Yozgat Valiliği’nden yapılan açıklamada; İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 02.05.2021 tarihinde Yozgat Valisi Sayın Ziya POLAT başkanlığında il genelinde Koronavirüs (Covid-19) Salgını hakkında alınacak tedbirler kapsamında olağanüstü toplanmıştır.

 

26.04.2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan “tam kapanma” kararı kapsamında 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasının temel usul ve esasları İçişleri Bakanlığı’nın 27.04.2021 tarihli 7576 sayılı Genelgesiyle belirlenerek duyurulmuş, 2021/77 nolu İl Umumi Hıfzıssıhha Kararı ile ilimiz genelinde kararlar alınmıştır.

 

Yine İçişleri Bakanlığı’nın 27.04.2021 tarihli 7576 sayılı Genelgesiyle, daha önceki kısıtlama dönemlerinde olduğu gibi tam kapanma döneminde de temel önceliği üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinde herhangi bir aksama yaşanmaması olan sokağa çıkma kısıtlaması muafiyeti getirilen işkolları ve görevliler tespit edilmiştir.

 

Hem muafiyet kapsamında bulunan işkollarında görevli kişilerin üretim devamlılıklarının sürdürülmesi ve hem de muafiyetlerin kötüye kullanılmasının önüne geçilebilmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı’nın 29.04.2021 tarihli 7705 sayılı Genelgesiyle ;

 

­ E­başvuru sistemi üzerinden çalışma izin belgesi alınmasına,

­ Ek’te belirtilen yeni oluşturulan çalışma izni görev belgesi formuna, dair usul ve esaslar belirlenmiştir. 2021/81 nolu İl Umumi Hıfzıssıhha Kararı ile ilimiz genelinde kararlar alınmıştır.

 

Halihazırda muafiyet alanında olmasına rağmen İçişleri Bakanlığı e­başvuru sistemi üzerinden çalışma izni görev belgesi alma imkanı olmayan;

­ İşyeri sahipleri,

­ Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar,

­ Kendi özel sandıklarına tabi olmaları nedeniyle sosyal güvenlik sisteminde kayıtları bulunmayan bankacılık sektörü çalışanları, gibi alanlarda da gerekli kurumlar arası entegrasyon Gelir İdaresi Başkanlığı ve Türkiye Bankalar Birliği başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarca 2 Mayıs 2021 Pazar günü tamamlanacaktır.

 

Tam kapanma döneminde; üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinde herhangi bir aksama yaşanmaması ve vatandaşlarımızın temel ihtiyaç malzemelerine erişimlerinin sağlanması için her türlü tedbir alınmış/alınmakta olmasına rağmen, bu işkollarında zorunlu bir görevin ifası için işyerine gidip gelmek durumundaki işyeri sahipleri veya çalışanların herhangi bir sorunla karşı karşıya kalmaması için;

 

1. Daha önceki İçişleri Bakanlığı’nın 29.04.2021 tarihli ve 7705 sayılı Genelgesiyle yeni oluşturulan “çalışma izni görev belgesi formunun” 5 Mayıs Çarşamba gününe kadar geçerli olacağı bildirilmişti. Muafiyet alanındaki işkolları için işverenin ve çalışanın beyanı ve taahhüdüyle manuel olarak oldurularak çalışan ve işyeri/firma yetkilisinin imzasıyla düzenlenecek “çalışma izni görev belgesi formunun” geçerlilik süresi 7 Mayıs 2021 Cuma günü saat 24.00’e kadar uzatılmıştır.

 

2. İçişleri Bakanlığı’nın 02.05.2021 tarihli Görev Belgesi Hakkında konulu Genelge Ek’indeki forma uygun şekilde manuel çalışma izni görev belgesi düzenlenmesi, e­başvuru sisteminin kullanımında oluşabilecek problemler, sistemsel yoğunluk, erişim hatası gibi geçici durumlar nedeniyle zamanında görev belgesi alınamaması gibi zorunlu hallerde kullanılabilecektir.

 

3. Öte yandan kolluk görevlilerince yapılacak denetimlerde, e­başvuru sistemi üzerinden alınan çalışma izni görev belgeleri rutin kontrole, manuel tanzim edilen çalışma izni görev belgeleri ise kolluk kuvvetlerinin kullandıkları bilgi sistemleri üzerinden ayrıca denetime tabi tutulacaktır. Bu kontrollerde çalışma izni görev belgesinin suiistimal edildiğinin tespiti halinde taahhütte bulunanlarla ilgili olarak gerekli idari/adli işlemler gerçekleştirilecektir.

 

Usulüne göre alınan ilan ve tebliğ edilen bu kararların uygulanmasında ihmal ve kusuru görülenlerin eylemleri başka bir suç unsuru oluşturmuyorsa, alınan kararlara uymayanlara/işyerlerine Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi ve Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince idari para cezası uygulanması ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına,

 

Oy birliği ile karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

 

Kaynak: () - BOZOK TV Editör: Necdet Demirel
Etiketler: Yozgat, Valiliği, Duyurdu, 7, Mayıs'a, kadar, uzatıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı