Yozgat Tarihi ve Kültürü isimli eser 2022 yılının ilk ayında yayınlanacak
Haber
25 Mayıs 2021 - Salı 00:06
 
Yozgat Tarihi ve Kültürü isimli eser 2022 yılının ilk ayında yayınlanacak
Yozgat Tarihi ve Kültürü isimli eser için değerlendirme toplantısı Yozgat Valisi Ziya Polat başkanlığında gerçekleştirildi. Yozgat Tarihi ve Kültürü isimli kitap 2022 yılının ilk ayında yayınlanacak.
Kültür Haberi
Yozgat Tarihi ve Kültürü isimli eser 2022 yılının ilk ayında yayınlanacak

Yozgat Tarihi ve Kültürü isimli eser için değerlendirme toplantısı Yozgat Valisi Ziya Polat başkanlığında gerçekleştirildi. Yozgat Tarihi ve Kültürü isimli kitap 2022 yılının ilk ayında yayınlanacak.

 

 

Nisan ayında Yozgat Valiliği, Bozok Üniversitesi ve Yozgat Belediyesi arasında düzenlenen bir protokolle yazımı için çalışmalara başlanan Yozgat Tarihi ve Kültürü isimli eser için değerlendirme toplantısı yapıldı.

 

 

Eser tamamlandığında Yozgat’ın tarihinin ve kültürünün kayıt altına alındığı, derli toplu en önemli kaynak olacak. Eski Çağlardan Cumhuriyete Yozgat, Cumhuriyet Döneminde Yozgat ve Yozgat’ta Turizm şeklinde 3 ciltten oluşacak.  Oluşturulan kitap, 2022 yılının ilk aylarında yayınlanacak.

 

NE OLMUŞTU?

 

Yozgat Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Ebubekir Güngör’ün editörlüğünde yapılacak çalışmayla, kentin tarihi, kültürü, turizm değerleri ve coğrafi güzellikleri kitaplaştırılacak.

 

 

Kitap çalışması için Yozgat Valiliği, Yozgat Belediyesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi arasında "Yozgat Tarihi ve Kültürü İşbirliği" protokolü imzalandı.

 

 

 

İmzalanan protokolle, Yozgat tarihi ve kültürü temelinde, inceleme, araştırma ve derleme imkânlarını geliştirecek çalışmalar yapmak ve bu çalışmalardan elde edilen sonuçları yazılı doküman halinde yayımlamak ve gerektiğinde sonuçların bilimsel organizasyonlarla paylaşımının yapılması amaçlanıyor.

 

 

Yozgat Valiliği, Yozgat Belediyesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi arasında “Yozgat Tarihi ve Kültürü” ile ilgili kitap yazımı ve basımı için yapılacak işbirliğini kapsamında, “ Yozgat Tarihi ve Kültürü ” adlı üç ciltlik ortak eserin bilimsel ölçütlere uygun bir şekilde yazılmasını ve paydaşların katılımıyla bilime,  kültüre ve topluma katkı sağlayacak bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında ortaya çıkartılması hedefleniyor.

 

 

Protokol imza töreninden önce bir konuşma yapan çalışmanın editörü Yozgat Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebubekir Güngör, Yozgat’ın tarihi, kültürü, sanatı ve dini yönlerinin ele alınacağı kitap için çalışmalara başlandığını belirtti. Güngör, 3 ciltten oluşacak olan kitabın 18 ayda tamamlanmasının planlandığını, her bölümün alanında uzman hocalarımızca derlenip yazılacağını ifade ederek, eserin hayırlı olmasını temenni etti.

 

 

Valilik toplantı salonunda düzenlenen protokol imza töreninde konuşan Yozgat Valisi Ziya Polat, Yozgat’ın tarihi ve kültürü ile ilgili ihtiyaç olan bir kitabın protokolünü Yozgat Valiliği, Yozgat Belediyesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi ile imzaladıklarını söyledi.

 

 

Vali Polat, 3 ciltten oluşacak kitabın üniversite koordinesinde valilik ve belediyemizin de ortaklığı ile yapılacağını anlatarak, "Kitabın hazırlanma süresini 18 ay olarak düşündük ama inşallah daha kısa sürede bitirmeyi planlıyoruz. Yozgat’ın tarihi ve kültürü ile ilgili elimizde şu an iyi bir kaynak yok. Kentin tarihini ve kültürünü gelecek nesillere aktarma adına akademik bir çalışma sonrası, uluslararası bir yayın ortaya çıkartacağız. Biz bu kitabı Yozgat’ın geçmişini geleceğe aktarma konusunda çok büyük bir emek olduğunu biliyoruz." dedi.

 

 

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse de Yozgat'ın tarihi, kültürü ve geleneği ile alakalı Yozgat Bozok Üniversitesi tarafından hazırlanacak olan çalışmaya her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

 

 

Köse, yapılacak çalışmanın sonunda kentin tarihine kültürüne ışık tutabilecek ve gelecek nesillere aktarılacak bir eserin ortaya çıkacağını ifade ederek, "İnşallah eserimiz geleceğe yön veren ve toplumumuzun tüm kesiminin istifade edeceği güzel bir çalışma olacak." diye konuştu.

 

 

Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ ise Yozgat’ın tarihi ve kültürü ile ilgili beklentilere cevap vermekten dolayı büyük bir heyecan ve mutluluk duyduğunu ifade etti.

 

 

Rektör Karadağ şunları kaydetti; "Yapılacak çalışmalar sonunda ortaya çıkacak üç ciltlik eserle, tarihi, sanatı ve kültürü ile Yozgat’ın hafızası kayıt altına alınmış olacak. Üniversite olarak Yozgat’ın tarihini gün yüzüne çıkaracak bu çalışmanın bilimsel ve tarihi aşamalarında yer almaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Geleceğe büyük bir miras olacak olan bu eserden şehrimizin ve ülkemizin kültüre, sanata ve tarihe duyarlı tüm kesimlerinin istifade edeceğini ümit ediyorum. Bu vesile ile Yozgat Valimiz ve Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Eserin editörlüğünü yürütecek olan Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebubekir Güngör’e ve ekibine çalışmalarında başarılar diliyorum. Şehrin dinamiği olan üç kurumun desteği ile hayata geçecek proje memleketimize ve milletimize hayırlı olsun."

 

 

Konuşmaların ardından Yozgat Valisi Ziya Polat, Belediye Başkanı Celal Köse ve Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ tarafından protokol imzalandı.

 

Kaynak: () - BOZOK TV Editör: Necdet Demirel
Etiketler: Yozgat Tarihi ve Kültürü isimli eser, üçlü protokol, Yozgat Valiliği, Yozgat Belediyesi, Bozok Üniversitesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı