Yozgat SMMMO Başkanı Ahmet Bulut Pandemi dönemini değerlendirdi
Haber
04 Haziran 2021 - Cuma 03:09
 
Yozgat SMMMO Başkanı Ahmet Bulut Pandemi dönemini değerlendirdi
Yozgat SMMMO Başkanı Ahmet Bulut, “Dünyada ve ülkemizde ekonomik hayatın durma noktasına geldiği koronavirüs salgını sürecinde sağlık çalışanlarını hariç tutarsak belki de en fazla stres altında çalışmaya devam eden meslek mensuplarının başında serbest muhasebeci mali müşavirler geliyor” dedi.
Gündem Haberi
Yozgat SMMMO Başkanı Ahmet Bulut Pandemi dönemini değerlendirdi

Yozgat SMMMO Başkanı Ahmet Bulut, “Dünyada ve ülkemizde ekonomik hayatın durma noktasına geldiği koronavirüs salgını sürecinde sağlık çalışanlarını hariç tutarsak belki de en fazla stres altında çalışmaya devam eden meslek mensuplarının başında serbest muhasebeci mali müşavirler geliyor” dedi.

 

 

Yozgat Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (YSMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, yaptığı yazılı açıklamada meslektaşlarının pandemi sürecindeki çalışmalarını değerlendirdi.

 

 

Mali müşavirlerin pandemi sürecindeki çalışmalarının ve ülke ekonomisi için üstlendikleri misyonun çok değerli olduğunu söyleyen YSMMMO Başkanı Ahmet Bulut, "Salgının devam ettiği bu zor süreçte bütün dünya ülkeleri ekonomik ve sosyal hayatı ayakta tutmak için sürekli olarak yeni tedbir ve teşvikleri uygulamaya koyuyorlar. Dünyada ve ülkemizde ekonomik hayatın durma noktasına geldiği koronavirüs salgını sürecinde sağlık çalışanlarını hariç tutarsak belki de en fazla stres altında çalışmaya devam eden meslek mensuplarının başında serbest muhasebeci mali müşavirler geliyor. Devlet en çok kaynağa ihtiyaç duyduğu dönemde vergilerden mahrum kalmasın, şirketler bu zor zamanları en az hasarla atlatsın, ücretsiz izne çıkarılan personele ödeme yapılabilsin, sağlık çalışanlarının ücretleri kolaylıkla ödenebilsin, tüm sağlık gereksinimleri hızla finanse edilsin diye mali müşavirler olarak bizler, tüm muafiyetlerin dışında tam kadro gece gündüz çalıştık. Her geçen gün daha da artan iş yükümüzle çalışmaya devam ediyoruz" dedi.

 

 YSMMM Odası Başkanı, Bulut, "Zaten fazla olan omuzlarımızdaki iş yükü, maalesef pandemi döneminde daha da arttı. Pandemide devletin ekonomik iş yükünü mali müşavirler sırtlandı. İş yükü çok ama destek yok" dedi. İşlerimiz maalesef uzun mesai gerektiriyor.

 

 

Buradan Esnaf odalarına da seslenen Bulut, Pandemiden dolayı devletin bir takım yardım vb destekleri oldu. Bu konuların esnaf odalarının üyeleri bulunduğu esnaflara bilgi verip onları yönlendirmesi gerekirken maalesef bu işi   bile esnaf odaları gidin muhasebeciniz bilir diye bizlere yönlendiriyor. Esnaf odalarının görevini bile bizler yapar olduk. Aslında çokta zor değildi bu pandemi döneminde esnaf odaları mükellefleri bilgilendirmesi ve bu pandemi dönemi sürecinde bir personel görevlendirip üyesi bulunduğu esnaflara bilgi verip yardımcı olması.

Bunu birkaç defa daha dile getirdim. Değerli esnaflarımız Mali müşavirler yani sizlerin deyimi ile muhasebecilerin görevi gelir gider faturalarınızı kayıt altın alıp beyannamelerinizi vermek. Esnaf odalarının görevi ise,5362 sayılı kanunla Bu kanunların uygulanmasında ve aynı zamanda esnaf ve sanatkarlar odalarının amaçları doğrultusunda esnaf ile alakalı birtakım çözümleri meydana getirmesinde yardımcı olmaktır.

 

"Salgının başlamasıyla birlikte vergisel açıdan birçok bildirimler, beyanlar ve ödemeler ötelense de birçok işlemin interaktif vergi dairesinden yapılması sağlansa da hayata geçirilen e-vergi uygulamalarını yürüten ve sonuçlandıran kişiler mali müşavirlerdir ve tüm bu işlemler uzun bir mesai gerektirmektedir" diyen Ahmet Bulut, "İnsanlar evlerine gelen kargoyu bile virüs kaparım endişesiyle açmaya imtina ederken, mali müşavirler mükelleflerin verilerini e-uygulamalara girebilmek için mükelleflerden alış-satış faturaları, tahsilat makbuzları, çek senet görüntüleri ve banka ekstreleri gibi belgeleri fiili olarak alarak, yakın temasa girmek durumunda bırakılmışlardır" diye konuştu.

 

YSMMMO Başkanı Bulut, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu zorlu süreçte, sigorta ve vergi ayağında işlemlerin devamının sağlanması, işverenlere ve çalışanlara sağlanan teşvik ve desteklerin takibi gibi onlarca konuda iş yükümüzün arasında bir de görevimiz ile ilgili olsun olmasın mükelleflere pek çok konuda danışmanlık hizmeti veriyoruz. Üzerimizdeki psikolojik yük, artık dayanılmaz bir noktaya gelmiştir. Daha önceki kısıtlama dönemlerinde olduğu gibi tam kapanma döneminde de temel önceliği üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinde herhangi bir aksama yaşanmaması olan sokağa çıkma kısıtlaması sırasında, bahse konu sektörlerde çalışanlara yönelik sokağa çıkma muafiyeti getirilmiştir. Getirilen muafiyet kapsamında, bu sektörlerde faaliyet gösteren işletme yetkilileri, personelleri için hazırlanması gereken çalışma izni görev belgesini de mali müşavirlerinden talep etmektedirler.

 

Zaten fazla olan omuzlarımızdaki iş yükü maalesef pandemi döneminde daha da arttı. Pandemide devletin ekonomik iş yükünü adeta mali müşavirler sırtlandı. Maddî ve manevî olarak bu süreçte çok yorulduk, anlayış bekliyoruz. Mali müşavirler olarak, devletin belirli sektör ve meslek gruplarına vermiş olduğu maddî destek paketlerinden bizlerin faydalanmamasını ise hayretle karşılıyoruz."

 

Maliye Bakanlığı’nda acilen Muhasebe Bilim kurulu oluşturulmalıdır. Bu sadece pandemi döneminden dolayı değil her konuda   bilgi alabilecekleri bu işi bizzat yapan Mali müşavirler mutlaka   olmalıdır.  Sözlerini bir ata sözü ile tamamlayan Bulut. Harman yerinde toz yutmayan ne bilsin ekmeğin kıymetini.

 

 

Kaynak: () - BOZOK TV Editör: Necdet Demirel
Etiketler: pandemi, Ahmet Bulut, Yozgat SMMMO Başkanı,
Yorumlar
Haber Yazılımı