Madde Madde kalkan kısıtlamalar
Haber
01 Mart 2021 - Pazartesi 23:31
 
Madde Madde kalkan kısıtlamalar
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kontrollü normalleşme sürecini başlatmasıyla birlikte kalkan kısıtlamalar netleşti. Vatandaşın kafası karıştı. Kafası karışanlara madde madde kısıtlama listesi
Gündem Haberi
Madde Madde kalkan kısıtlamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kontrollü normalleşme sürecini başlatmasıyla birlikte kalkan kısıtlamalar netleşti. Vatandaşın kafası karıştı. Kafası karışanlara madde madde kısıtlama listesi

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, “Bugün itibariyle yeni “Kontrollü Normalleşme” sürecini başlattı.

DÜŞÜK VE ORTA RİSKLİ ŞEHİRLERDE

Yüz yüze eğitim ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde eğitim-öğretime başlanacaktır.

Halı saha, yüzme havuzu gibi tesisler düşük ve orta riskli illerde sabah 9 ile akşam 19.00 arasında faaliyet gösterecekler.

Sokağa çıkma saatleri sınırlı olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundaki vatandaşlarla ilgili düzenleme kaldırıldı.

Cafe, kahvehane ve restoranlar

Sabah 7 ile akşam 19:00 arasında yüzde 50 ile kapasite ile sürdürülebilecek.

Nikah gibi merasimler 100 kişiyle sınırlı olarak yapılacak.

Düşük ve orta riskli illerde, hafta sonu sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.

 

 

HAFTA SONU KISITLAMASI

 

Buna göre; hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde kalktı. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde ise sadece pazar günü hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Akşam saat 21.00'dan sabah 05.00'e kadar uygulanan sokağa çıkma yasağı tüm illerde bir süre daha devam edecek. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlara uygulanan sokak kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde kalktı. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde ise dışarı çıkma süresi artırılacak.

 

EĞİTİMDE İŞLEYİŞ NASIL OLACAK?

 

Türkiye'nin tamamında okul öncesi, ilkokul, 8. ve 12. sınıflarda yüz yüze eğitime geçilecek. Düşük ve orta riskli illerde ise ortaokullar ve liselerde yüz yüze eğitim olacak. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde, ortaokullar uzaktan eğitime devam edecek; liselerde ise yüz yüze sınavlar yapılabilecek.

 

RESTORAN, KAFE, YÜZME HAVUZU, HALI SAHA

 

Düşük, orta riskli ve yüksek riskli illerde restoran ve kafeler yüzde 50 kapasiteyle 07.00-19.00 arasında faaliyet gösterecek. Çok yüksek riskli illerde kapalı olacak. Düşük ve orta riskli illerde halı saha ve yüzme havuzu gibi sosyal tesisler 09.00-19.00 saatleri arasında açık olacak. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde kapalı kalacak.

 

KAMU ÇALIŞMA SAATİ

 

Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye'de normale dönecek.

 

NİKAH VE GENEL KURULLAR

 

Nikâh ve nikâh merasimi şeklindeki düğünler, düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişiyi, yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve bir saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek. Sivil toplum örgütleri, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları; düşük, orta ve yüksek riskli illerde, katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecek. Çok yüksek riskli illerde icra edilemeyecek.

 

Kaynak: Editör: Necdet Demirel
Etiketler: Madde, Madde, kalkan, kısıtlamalar,
Yorumlar
Haber Yazılımı