Dünyada 3 milyon Yozgatlı göçmen var
Haber
11 Haziran 2021 - Cuma 22:40
 
Dünyada 3 milyon Yozgatlı göçmen var
Almanya Yozgatlı Dernekler Federasyonu Genel başkanı, Salih Çelik; Türklerin tarih boyu iki vatanı olmuştur, biri doğdu yer, diğeri doyduğu yerdir. Almanya bizim de vatanımız" dedi.
Gündem Haberi
Dünyada 3 milyon Yozgatlı göçmen var

Almanya Yozgatlı Dernekler Federasyonu Genel başkanı, Salih Çelik; Türklerin tarih boyu iki vatanı olmuştur, biri doğdu yer, diğeri doyduğu yerdir. Almanya bizim de vatanımız" dedi.

 

Gazeteci Doğan Tufan'a resmi açılış öncesi açıklamalarda bulunan AYFED Genel Başkanı Salih Çelik yaptığı açıklamada; 

 

"Yozgat’ımızın gurbeti vatan edinen hemşehrilerim. Bu tarihi günümüzün ilanını yapacağız.

Gurbete 60 yıl önce gelen babalarımız, hatta dedelerimiz bu ülkeye çok emek verdiler, birçoğu bu dünyadan göçtü yine birçoğu ülkemize geri döndü, ömürlerinin son günlerini yaşıyorlar. Ahirete göçen bu göçmen büyüklerimize Allah'tan rahmetler diliyorum. Emekli olanlarımıza Allah'tan sağlık ve sıhhatler diliyorum" konuşmasını şöyle sürdürdü.

 

Almanya Yozgatlı Dernekler Federasyonu (AYDEF) bir ihtiyaç sonucu kurulmuştur. 11 Ocak 2021 tarihinde resmi statüsüne kavuşmuş olup, resmî açılış gününü 12 Haziran günü ilan edeceğiz.

 

Yozgatlı Dernekler Federasyonumuzun kısa adı AYDEF olan Yozgatlı Dernekler Federasyonumuzu bu pandemi döneminde göçün 60. yılına hediye ediyoruz. Resmi kuruluş çalışmalarımızı tamamlayarak bu günlere geldik. Bizlerin bu günlere gelmemizde desteklerini esirgemeyen gurbetteki Yozgatlı hemşehrilerimin temsilcileri olan yönetim kurulu kardeşlerime teşekkür ediyorum.” dedi.

12 Haziran 2021 tarihi olan bugün Almanya Yozgatlı Dernekler Federasyonumuzun ilanımızın tarihi olacak" diyen AYDEF Genel Başkanı Salih Çelik, hizmet ve projelerinden örnekler verdiği konuşmasını şöyle sürdürdü;

 

 DÜNYA'DA 3 MİLYON YOZGATLI GÖÇMEN VAR

 

 "Yozgatlı Dernekler Federasyonumuzun kısa ve uzun vadede hizmet projelerimiz vardır.  Avrupa’ya en çok göç veren illerin başında olan Yozgat’mızın Dünyaya 3 milyon göç verdiğini biliyor muydunuz? Sadece Almanya’da yarım milyona yakın Yozgatlı hemşehrilerimizin yaşadıklarını biliyoruz. Hedefimiz hemşehrilerimizle kucaklaşarak derinleşmeye gideceğiz. Birliğimizi yöresel kültürümüzü, dilimizi örf ve ananelerimizi burada doğup büyüyen çocuklarımıza öğretmek her birini milli kimliklerini muhafaza eden gençler olarak yetişmelerini sağlamak olacak.

 

ALMANYA TÜRKLERİNDE VATANI

 

Türkün tarihinde iki vatanı olmuştur.  Biri doğduğu yer değeri de doyduğu yerdir. Bizler burada ikamet ediyor, yaşıyor ve çalışıyoruz, çocuklarımız burada doğdular bura bizim de vatanımız oldu. Biz Müslümanlara tahsis edilen mezarlıklarımız neredeyse dolmak üzere.

Bu vatan için çocuklarımız askerliğe gidiyor, hatta subaylarımız, akademisyen gençlerimiz milletvekili hemşehrilerimiz görev yapmaktalar.

ALLAH izin verirse guruplar halinde gençlerimizle ülkemize ilimize tarihi ve ecdat yadigarı yerlere geziler düzenleyeceğiz" diye konuştu.

Kaynak: () - BOZOK TV Editör: Necdet Demirel
Etiketler: Dünyada, 3, milyon, Yozgatlı, göçmen, var,
Yorumlar
Haber Yazılımı