Yazı Detayı
18 Şubat 2015 - Çarşamba 02:35 Bu yazı 1527 kez okundu
 
Yozgat Siyasetinde Kadının Yeri
Necdet Demirel
necdet@bozok.tv
 
 

Aslında bu gün farklı bir konuya değinecektim ama duymuş olduğum bir konu beni bu denli yazmama zorladı sanki.

Şöyle bir düşünün kendi kendinize, çeşitli illerden kadın milletvekili adayları çıkıyor cesaretini toplayarak ve seçiliyor mecliste kendi ilini temsil ediyor.

Peki Yozgat’ta bu cesareti gösterecek bir bayan yok mu?

Bu güne kadar hep siyaset meydanlarına erkekler inmiş köy köy, kasaba kasaba gezmiş oy istemiş. Oysa ki bir bayan çıksa aynı şekilde oy istese daha güzel olmaz mı?

Bence hem de bal gibide olur.

İşte bu cesareti mahalli yerel seçimlerinde Yozgat’tan Selcan Göksel Taştan hanımefendi belediye başkanlığı için aday adayı olarak sahneler çıktı ve çalışmalarını yaptı. Hepimiz yakından tanıyoruz.

Bu günde yine Birsen Şöhret hanımefendi siyasetin alevlendiği günlerde bir bayan olarak cesaretini topladı ve bu siyaset işinde Yozgat için bende varım dedi.

Bu seçimler öncesi aday adaylığı döneminde çok farklı adaylar olacak. Kimilerine şaşıracağız, kimilerine helal olsun diyeceğiz beklide,

O gün belediye başkan aday adayı olan Selcan Göksel Taştan hanımefendi bu gün milletvekilliği için aday adyı olur mu?

Bana soracak olursanız az çok tahminlerime göre olur.

Şunu da söyleyeyim peşinen. Bu seçimlerde bayan aday adayları da bi hayli fazla olacak gibi duyumlarıma göre.  İsimlerini biliyor muyum,  şuan henüz netleşmiş bir isim yok aldığım bilgilere göre ama en az 4-5 tane bayan aday adayı olacağı yönünde.

Olsun siyasete renk katarlar, en azından rakip oldukları takdirde karşılarında ki erkek olursa nezaket kuralları çerçevesinde konuşurlar, siyasetin o kirli ağzından uzak kalırlar. Hepimiz de biliriz ki siyasetin ağzı oldukça bozuk ve kırıcı.

Şöyle bir baktığımızda ya arkadaş o kadar güçlü isimler varken bu bayanlar nereden aday olacak, onları kimse kabul etmez düşüncesinde olanlar sesleniyorum. Evet belki dediğiniz gibi olabilirde ama şu da bir gerçek ki bu karşısındaki aday adaylarının ne denli güçlü ya da güçsüz olduğunu onlarda biliyor. Ama bir şey unutuluyor Ak Parti temayülde bu bayanlardan biri veya bir kaçı çıkarsa sürprizin en büyüğünü yapmış olur. Ki en çok partiye oy kazandıran da kadınlardır. Kadın dayanışması olursa o zaman ibreler tam tersine döner.  Buda bir gerçek.

Tabi ki de çıkacak olan bayan adaylar bizlere şunu söyleyecekler siyaset işi sadece erkek işi değil bu işte bir bayan olarak bende-bizde varız diyeceklerdir.

Ben şuna inanıyorum Yozgat’ta da bayanlar siyasete renk katacaklardır. 

 
Etiketler: Yozgat, Siyasetinde, Kadının, Yeri,
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5