Yazı Detayı
08 Mayıs 2015 - Cuma 00:24 Bu yazı 1251 kez okundu
 
Yozgat’ın Yol Çilesi ( Yamalı Yollar )
Salim Gülbahçe
salim_1958@hotmail.com
 
 

Son günlerde seçim havası estiği için Yozgat politikacı kaynıyor. Her ne hikmetse yollarımızı gören olmuyor. Galiba yamalı yollarımızın görünmesi için  siyasetçilerimizi arabalardan indirip yaya yürütmek lazım. Gerçi arabayla da gezilse yolun yamasından arabalarda zıplaya zıplaya sendeleyerek gittiğinden hissedilebilir ama bu politik gözler, Görmüyormu.? Duymıuyormu.? Hissetmiyormu.?  Bilemedim… tek bildiğim yıllardır şehir içinden geçen “karayollarının yapması gereken” ana yolumuzun bir türlü yapılmaması. Bunun suçlusunu aramak için yetkilinin kim olduğunu sorguladığımızda Belediyenin yetkisi dışında ve ( kara yolları ) olduğunu öğreniyoruz ama kara yolları müdürüde bu yollardan haberdarmı acaba.? Bu yollardan gelip geçiyormu acaba.? Bunu bilen gören yok… Bu kara yolları müdürü nü tanıyan gören yerini bilen varmı acaba.? Yoksa gazeteye ilan mı verelim. Yoksa siyasetçilerimiz bu müdürle bu yolları hiç konuşmuyorlarmı acaba. Vaatlerinde sohbetlerinde bu yolların esamesi okunmuyorda.???

            Yozgat gerçeğini yaşayanlar, görenler, öğrenerek bilenler biliyor bilmeyenlerde yorumlara ve duyumlara bakarak değerlendiriyorlar. Bende kendimce bir şeyler hakkında yorum yaparak Yozgat hakkında söz etmeye çalışacağım. Yozgatlıyım ve Yarım asırdır Yozgatta ikamet ediyorum, gelişen ve gelişmeyen yönlerini bilen birir olarak yazıyorum ve yorumluyorum. Büyük gelişmeleri beklemek zaten hayal gibi ama Türkiyenin bütün yolları kaymak gibi bölünmüş yol  olurken Yozgatın yol çilesi hala bitmek bilmiyor. Bende konumum itibariyle Türkiyenin her tarafını dolaşıyorum ve başka illerde gördüklerimle, Yozgatta yaşadıklarımın arasındaki farkı anlatmak onuruma bile dokunuyor ama yazmak zorundayız. Uzaklara gitmeden yakın örnek vereceğim. Doğu tarafımızda, Lütfen Sivas - Yozgat  Sınırına gidip baksınlar, denizdeki tatlı su ile tuzlu suyun karışmayan çizgisi gibi duruyor. Bir taraf  mermer  gibi, bir taraf  nadasa bırakılmış tarla gibi yol. Batı tarafımıza baksınlar, Samsun – Ankara yol ayrımındada aynı manzarayı göreceklerdir. Yollarımız internette alay konusu bile yapılıyor. ( Sana Aşkım Yozgatın yolu gibidir hiç bitmez) ( Sevgimiz  Yozgat yolu gibi olsun hiç bitmesin ) gibi alaylardan bıktık. Bitsin artık bu çile,Yollarımız yamadan kurtulmadığı sürece Yozgatın siyasetçileri hiç kusura bakmasınlar biz Yozgat için çalışıyoruz demesinler.

            Mahallelere gelince çözülemeyen muamma gibi,  alt yapısı düzenli olan mahalleler yoldan yoksun alt yapısı düzenli olmayan mahallelere yol yapımı çalışmaları yapılıyor. Yapılan yollarda yamalı bohça gibi nedeni ise kurumlar arası iletişim eksikliğinden, mesele belediye yola taş döşüyor yanına kaldırım yok yağmur suyu tekrar söküyor, oraya yama yapılıyor. Bir müddet sonra Telekom geliyor yolu yarıyor hat çekiyor yardığı yeri yama yapıyor. Daha sonra tedaş geliyor yolu tekrar yarıyor elektrik döşüyor tekrar yama yapıyor vs. Yol fiziki harita gibi oluyor . tabiî ki bu yamalarda eşit seviyede olmuyor inişli çıkişlı “taşlı  tarla” gibi kalıyor. Ayrıcada birinin hattını diğeri eşerken ya kopartıyor ya eziyor yapılan hatta da  zarar veriyor. Zarar gören hatlarda aylarca onarılmıyor. Bu durumu bizzat ben yaşadım ve defalarca dilekçe ve sözle başvuru yapmama rağmen bir telefon hattı 2 yılda düzenlendi. Halbuki bu kurumlar arasında yapılacak  görüşmelerle işbirliği olsa bir defada yol kazılır gerekli ( elektrik, su, telefon, internet, vs.) aynı anda döşenir ve tek seferde yol yapımı biter bir daha kimse gelip yolu kazmaz.  Ayrıcada biri kazarken diğerinin döşediği hatta zarar vermez.  Yolda uzun süre bozulmaz ve kalıcı yol olur. Bu  hizmetler  bu şekilde eksik ve hatalı yapılıyor. Bunlara çözüm bulunmadıkça Yozgat Bu makus kaderinden kurtulamayacaktır. Türkümüzde bile “Yozgat yolu varmola” sorusu yansıtılıyor. Varmıdır.?                                                       

 
Etiketler: Yozgat’ın, Yol, Çilesi, , (, Yamalı, Yollar, , ),
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5