Yazı Detayı
01 Nisan 2015 - Çarşamba 01:52 Bu yazı 1633 kez okundu
 
Karanlık Bir Gün
Necdet Demirel
necdet@bozok.tv
 
 

Dün herkesin de malum olduğu üzere Ülke genelinde bir elektrik kesintisi gerçekleşti, ta ki akşam saat Yozgat’ta 20:30 civarına kadar. Gün boyu hem gündemi takip ettim hem de haber yetiştirmeye çalıştım telefondan ama ne çare telefonun şarjı bitti. Aklıma bir anda hani hep sosyal medyada televizyonlarda elinden telefonlarını düşürmeyen insanlar var ya kimi kaza yapıyor, kimi yanında ki kardeşini kaybediyor telefonla meşgul olmaktan işte o reklam aklıma geldi. O arada eyvah telefonumun şarjı bitecek diyen insanların ufak tefek fısıltıları geldi kulağıma. Kimilerine macera oldu, kimileride sosyal medya üzerinden senaryolar yazdı çizdi. Şu bir gerçek oldu ki, elektrik kesintisi en çokta sanırım “ellerinden telefonlarını düşürmeyerek etrafındaki insanları görmeyenlerin onları fark etmesine vesile oldu” diye düşündüm.

Artık yapacak bir şey yok haber dahi yapamaz durumda olduğum için nihayetinde her koşulda insanlara Yozgat gündemiyle ilgili bilgiler aktarmam gerekiyordu. Ufak tefek de olsa birkaç şey paylaşabildim. Akşam olduğunda bir an için çocukluk günlerimde köyde elektrikler kesildiğinde idare lambasıyla oturduğumuz ve büyüklerimizin bizlere masal anlattığı günler geldi aklıma. Topladım çocukları etrafıma bende onlara masallar anlatmaya başladım. Yapacak bir şey yok. Özellikle mumun yanması çocukların hem hoşuna gitti hem de karanlığın vermiş olduğu azda olsa korku yüzlerine yansıdı. Elektrikler geldiğinde bir çok insan gibi bende hemen telefonu şarj ederek irtibat sağlamaya başladım.

Evet sadece bir gün elektriğimiz kesildi ve dünya ile neredeyse tamamen (telefonun şarjı bittikten sonra)irtibatımız kesildi ne birilerine ulaşabildik nede bize ulaştılar. Aslında yaşanan bu durum benim gibi kimilerini çocukluğuna götürmüş olsa da şu da bir gerçek ki burada büyük bir ihmal var sanırım. Bir anda bütün ülkenin elektrikleri gitmiş birkaç saat değil tamı tamına 10 saat kesinti yaşandı. Esnaf tamamen dışarıda insanlar mum alabilmek için o market senin bu market benim dolaşıyor. Ki birde mum nedir ki ihtiyaç olmadığından bazı marketlerde yok o yüzden vatandaş mağdur oluyor. Kesintinin 1 saatte Türkiye'nin yaşadığı üretim kaybı yaklaşık 100 milyon dolar olarak açıklandı. Evet çok büyük bir rakam. Yozgat’a baktığımızda ekonomisi oldukça düşük bir il esnaf derseniz kendi yağında ancak kavruluyor bu gün tamamen beklide zararda. Bunların zararını kim karşılayacak bilinmez, yada karşılanacak mı? Elbette devletimiz büyük bir devlet bunun altından kalkacaktır ve bu mağduriyetleri de giderecektir.

Son olarak şunu söylemek isterim, bu dünyada 10 saatlik bir elektrik kesintisine dayanamıyorsak ya ahretteki kesintiye nasıl dayanacağız? Cenab-ı Allah ahreti karanlık kullarından etmesin kimseyi. Amin…

 
Etiketler: Karanlık, Bir, Gün,
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5