Yazı Detayı
10 Mart 2016 - Perşembe 22:14 Bu yazı 1247 kez okundu
 
KADINLAR ve KUTLAMALAR
Salim Gülbahçe
salim_1958@hotmail.com
 
 

Kutlama nedir.?  Güzel bir olayı sevinçle karşılamak veya bir başarıyı değerlendirmektir. Dünya coğrafyasına baktığımız zaman bütün ülkeler kendi anane ve törelerine göre bu gibi hallerde kutlama yaparlar. Ancak son yıllarda kutlamanın boyutları ve çeşitleri o kadar çoğaldı ki “tabiri caizse”  yılın her gününe bir kutlama adı verilecek. neredeyse boş gün kalmadı. Bazıları önemli olsa da çoğunluğu gereksiz gibi.Bu kutlanan günlerin içeriğine bakan yok, “neden, niçin, nasıl, ne zaman”  bilen yok.  Sadece sosyal medya ve basın aracılığı ile herkes birkaç cümle kurarak açıklamalarla kutluyor. Herkes  o güne uysun uymasın birbirini kuru kuru kutluyorlar  ve adına da kutlama diyorlar.

Bu konuda iki örneğe bakmamız gerekirse şöyle bir dokunalım istiyorum. “dünya kadınlar günü ve anneler günü ” kutlanıyor. ( dünya kadınlarına baktığımız zaman, cahiliyet döneminde diri diri toprağa gömülen kız çocuklarından bu yana fazla değişen bir şey yok gibi. Sadece uygulama farklılıkları var gibi görünüyor. kadın cinayetleri, para ile köle gibi satılan kadınlar, fuhuşa zorlanan kadınlar,  çocuk gelinler, sevdiğine kaçan kızları töre diye kesilip kuyuya atılan kadınlar, başı örtülü diye eğitim ve özgürlük hakkı elinden alınan kadınlar, içkili alemlerde meze gibi kullanılan kadınlar, zengin erkeklere eşya gibi ikram edilen kadınlar.vs. bu örnekleri çoğaltmak mümkün.

Anneler günü daha çok acı, daha vahim. Nedenine gelince Allah Anneleri zaten en kutsal varlık olarak nitelendirmiş ve  cennet annenin  ayaklarının altında buyurmuştur.  Peygamberimiz kızların gömülmesini durdurmuş ve kızını omuzunda gezdirerek örnek bir davranış sergilemiştir. Veysel karaniHz.  Annesinden peygamberimizi mescidinde ziyaret etmek için izin alıyor ve günlerce yürüyerek mescide varıyor ama peygamberimiz evine gitmiştir Mescid de yoktur. Karani Hz. Geri döner eve gelir. Gidip geldiğini duyan ve  görebildin mi.?  diye soran  komşularına .  Karani Hz. yok göremedim evine gitmişti diye cevap verir. Komşuları evine gitseydin deyince, ben annemden mescid için izin aldım evine gitmek için izin almamıştım annemden izinsiz gidemezdim. Cevabını verir.  

Bunların yaşandığı bir dünyada ise şimdi yaşananlara bakınca bu kutlamanın yersiz olduğu daha iyi anlaşılıyor. ( annesini döven evlatlar, evine koymayıp huzurevine gönderen evlatlar, annesini öldüren evlatlar. Annesini sokağa bırakıp dilenci eden evlatlar. Annesinden utanan evlatlar) var oldukça anneyi senede bir gün hatırlayıp anne  anneler gününüz kutlu olsun demek ne ifade eder.

Bütün bunları yok sayan bu acı ve zulümleri yaşamayan bir takım zengin  kadınlar  eğlence amaçlı  belirledikleri bir tarihi kutlama günü ilan ederek kutluyorlar.  Veyahut ticari kişiler, kurum ve kuruluşlar böyle günleri çıkartmakla kazanım elde etmenin peşinde olabilirler. Bazılarımızda bu günlere bilerek veya bilmeyerek “laf olsun torba dolsun” misalıbalıklama atlıyoruz ama hangi kadınların gününü hangi maksatla  kutlayacağız. Bir muammadır gidiyor işte.  Kadınlarımızı kutlamak için bahsettiğim olumsuz olaylara son verdiğimiz bir dünya kurarsak  o zaman anlamlı olur. 

 
Etiketler: KADINLAR, , ve, KUTLAMALAR,
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5