Yazı Detayı
19 Şubat 2015 - Perşembe 01:45 Bu yazı 1794 kez okundu
 
EĞİTİM ŞART
Elif Özen
elifozen@bozok.tv
 
 

Cem Yılmaz’ın yıllar önce çektiği bir reklam filmiyle karşımıza çıkmıştı bu slogan: Eğitim Şart.

O kadar yer etti ki hayatımızda her türlü duruma kolayca uyarlayabildik bu cümleyi. Sağlık, kültür, eğitim, çocuk yetiştirme ve yetersiz gördüğümüz birçok alanda eğitim şart ifadesini kullanır hale geldik. Neden?

Çünkü her alanda eğitim şart…

Bu yazımda, Yozgat’a 2006 yılında kurulan Bozok Üniversitesi ve Yozgat’ın ‘eğitim şart’ dedirtecek denklemi üzerinde durmak istiyorum. Tatilde burada yaşadığım için Yozgat’ı az çok gözlemleme fırsatım oldu. Gittiğim mekânlar bomboştu. Caddeler hareketsizdi, mağazalar kampanyalarına rağmen rağbet görmemiş sanki bütün halk şehri terk etmiş gibiydi. Bütün bunlar üniversitenin, şehir üzerinde ne kadar etkili bir unsur olduğunun kanıtıydı adeta. Bu süre zarfında birkaç işletme sahibiyle görüşüp, esnafın öğrencilere olan bakış açılarıyla ilgili muhabbet etme imkânımda oldu. Verdikleri rakamları aynen ifade etmekte mahsur görmüyorum. Yozgat’ta bulunan on iki bin öğrenciden elde edilen aylık gelir beş milyonmuş. Yozgat için velinimet özelliği taşımasına rağmen öğrenciye değer verilmediğini, nasıl olsa bunda para vardır hesabıyla yapılan ayrımcılığı, özellikle yerli halkın öğrencinin ahlâkî yozlaşmayı meydana getirdiği düşüncesini işletme sahibinin ağzından üzülerek dinliyorum. Bir üniversite şehrinde halkın öğrenciye bakış açısının bu denli çıkarcı bir anlayışa dayanmasının eğitime verilen değerle doğru orantılı olduğu aşikâr. Şayet empati yapılacak olunursa pek çok ailenin çocuğu da başka şehirlerde öğrenim görmekte, onların da kendi çocukları için kucak açacak bir şehirle karşılaşmalarını temenni etmektedirler. Özellikle kız çocukları için öğrenimlerini tamamlayıp evlerine sağ salim dönmeleri, üniversite okunan şehrin güvenilirliğinin ölçüsüdür.

Üniversitemize verdiğimiz değer; bir şehrin kalkınması, gelişmesi, göçlerin ve işsizliğin azalması, entelektüel yapısının oluşması ve en önemlisi eğitim seviyesinin yükselmesi adına çok çok önemlidir. Bunun yolu da Yozgat halkı olarak şehrimizin üniversite öğrencileri tarafından daha çok tercih edilmesini sağlayacak hoşgörüyü onlara göstermekten geçer. Fiziki olanaklar şimdilik yeterli olmasa bile zamanla aşılacaktır. Fakat buradan mezun olan bir öğrencinin, Yozgatlılar için olumsuz ifadeler kullandığını duymak yerine harika bir halkı var, çok hoşgörülü ve öğrenciye değer veriyor ifadeleri Bozok Üniversitesi’nin tercih edilmesinde büyük rol oynar.      

Birinci dönemi bitiren üniversite öğrencileri ikinci dönemin başlaması üzerine, memleketimizdeki eğitimlerine devam etmek için dönüş yapıyorlar. Tatildekine göre sokaklar biraz daha canlı ve hareketli. Gittiğimiz mekânlar, işletmeler, mağazalar hakeza aynı durumda. Belli ki sadece sokaklarla sınırlı kalmamış bu hareketlilik ve esnafın da yüzünü güldürmeye başlamış bile.

Bahar yarıyılı tüm üniversite öğrencilerimize hayırlı uğurlu olsun, Hoş geldiler…

 

Güncele Dair…

            Tüm Türkiye’yi yasa boğan bir acı: Özgecan Aslan… Henüz yirmi yaşında, gençliğinin baharında bir genç kız. Ölümüyle değil ölüm şekliyle hepimizin yüreğini acıttı. Katilin verdiği ifadeler kanımızı dondurdu, insanı - insanlığı sorguladık. Değerlerimiz ve cezalarımızın caydırıcılığı gündeme geldi. Siyahlara büründük, ekranları siyaha bürüdük. Namus kavramının giyimle, davranışla ilişkilendirildiği programlar izledik..

Ne kazandık?

Kesinlikle hiçbir şey… Çünkü Özgecan geri gelmeyecek. Bu konuşulup tartışılan gündemler ailenin acısını hafifletmeyecek. Ta ki başka Özgecanlar, canlarımızı yakmayacak olaylarla gündeme gelmeyene dek, caydırıcı cezalar verilene dek. Bütün bunlar için zihniyetlerin düzelmesi şart ve en önemlisi ise çocuklarımıza, yarınlarımıza, bir bayana karşı nasıl davranılması gerekktiğinin, dinî ve ahlâkî değerlerin, helâl haram kavramlarının öğretilmesi şart.

Kısacası azizim, Eğitim Şart…

Mekânın Cennet Olsun Güzel Kız…

 
Etiketler: EĞİTİM, ŞART,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5