Roma Hamamı UNESCO'da
Yozgat'ın Sarıkaya ilçesinde bulunan 2 bin yıllık Tarihi Roma Hamamı, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine eklendi. Yozgat Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Sarıkaya Belediyesinin iki yıldır yapmış olduğu çalışmalar olumlu sonuç verdi. Basilica Therma Roma Hamamı UNESCO tarihi hamamı Dünya Mirası Geçici listesinde yer aldı.
3553 defa okunmuş - 03 Haziran 2018 - Pazar 16:14

Sarıkaya Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel, Dünya Miras komitesi tarafından belirlenen 6 kültürel 4 doğal kriterden (olağanüstü evrensel değeri ölçen) en az bir ini taşıması lazım. Bize göre en az üçünü taşıyordu” diye ifade etti.

İki yıldır UNESCO’nun geçici listesinde yer alabilmek için uğraş verdiklerini söyleyen Başkan Açıkel, “Vali beyin bu konuda çok ciddi emeği oldu. Öncelikle yaptığımız tanıtımlar. Bürokratların, Bakanlık yetkililerinin dikkatini çekti. Onlar da farkındalık oluştu. Bu da elimizi güçlendirdi” dedi.

UNESCO Türkiye temsilcisi Prof Dr. Öcal Oğuz’un Yozgatlı olduğunu hatırlatan Av. Ömer Açıkel, “Valisi, Kültür ve Turizm Müdürü, Belediye Başkanları ve Siyasileri ile birlikte tek vücut olduk.  Müdürü belediye Başkan'ı siyasileri ile tek vücut olduk” şeklinde konuştu.

KOMİTE KRİTERLERİNDNE EN AZ ÜÇÜNÜ TAŞIYOR

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alabilmek için birçok kriter olduğunu dile getiren Ömer Açıkel, “

Dünya Miras komitesi tarafından belirlenen 6 kültürel 4 doğal kriterden (olağanüstü evrensel değeri ölçen) en az bir ini taşıması lazım. Bize göre en az üçünü taşıyordu” ifadelerini kullandı.

HAK ETTİĞİMİZ BİR GELİŞME OLDU

UNESCO için çok iyi bir dosya hazırladıklarını kaydeden Ömer Açıkel, “Vali bey ile İl Kültür ve Turizm Müdürü bu konuda detaylı çalıştı. Prosedür tam manasıyla yerine geldi. Biz de bu güzelliği gerek yurt dışında gerek yurt içinde çeşitli vesilelerle sizlerin de aracılığı ile herkese göstermeye tanıtmaya çalıştık.  Hak ettiğimiz bir gelişme oldu” şeklinde konuştu.

DÜNYANIN HER YERİNDEN TURİST GELECEK

Dünya Kültür Mirası listesinde yer almanın çok önemli olduğunu dile getiren Ömer Açıkel, “Artık bu liste de yer alan her yer dünyanın her yerinden turisti çekiyor. Bütün dünyanın koruma kalkanı içinde yer alıyor.  İnsanlar ve turizm sektörü bu listeye çok önem veriyor.  Daha çok hibe daha çok yatırım daha çok turist demek. İnşallah çok iyi olacak.  Hem yerel hem ulusal basından çok katkısı oldu. İlçem adına ilim adına kendi adıma çok çok teşekkür ederim. Sayın Valim sağ olsun çok emeği var ona da teşekkür etmeyi borç bilirim” ifadelerini kullandı.

ÖZEL EKİP KURULDU

İl Kültür ve Turizm Müdürü Metin Halıcı, 4 kişilik özel bir ekip kurduklarını söyledi.

Halıcı, “Geçen yıl sayın Valimizin talimatları ile bir ekip kurduk. Çalışmalarımıza başladık. Üç, dört aylık bir çalışma yaptık. Sayın Valimiz her aşamasını kontrol etti. Sayın Valimizin desteği ile birlikte müracaatımızı yaptık. Orada çok geniş çaplı bir çalışma yürüttük ve sonunda da başardık” dedi.

EKONOMİYE KATKISI BÜYÜK OLACAK

Bundan sonraki hedeflerinin Dünya Mirası listesinde kalıcı olmak olduğunu dile getiren Metin Halıcı, “Dünya çapında duyulur, ziyaret edilir. Türkiye turizmi açısından çok önemli. Biz bunu çok önemsiyoruz. Bir döviz krizi yaşadığımız şu dönemde doğrudan yabancı sermaye, doğruna yatırımcı çekecek, doğrudan döviz girdisi sağlayabilecek. Hem şehir ekonomimize hem de ilçe ekonomimize katkı sunacak çok önemli bir faaliyet de bulunduk” şeklinde konuştu.

DÜNYADA ÜÇÜNCÜSÜ YOK

Biri İngiltere’nin Bath şehrinde diğeri ise Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde bulunan, Roma Dönemi’nden kalma tarihi özellikleri ve 2 bin yıldır akan şifalı suyuyla dikkat çeken ‘Kral Kızı’ adıyla da bilinen Basilica Therma Roma Hamamı’nın dünyada bir üçüncüsü bulunmuyor.

Sarıkaya Belediyesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yapılan kazılar neticesinde 2014 yılında gün yüzüne çıkarılan tarihi Roma Hamamı kalıntıları ve havuzları, her mevsim ilçeye gelen vatandaşların ilgisini çekiyor. 48 derece sıcaklıkta yer üstüne çıkan hamam suyunun birçok hastalığa şifa olduğu bilinirken, Roma Hamamı’nın üst kısmındaki friz süslemelerindeki boğa başı ve yılan figürleri dikkat çekiyor.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...