Bireysel Sulamaya Hibe Desteği
Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı.
6895 defa okunmuş - 29 Aralık 2016 - Perşembe 21:28

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, “ Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından; tarımsal faaliyetler için geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama sistemlerinin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılarak; daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamak, kırsal alanda üreticilerin gelir düzeyinin yükseltilmesi için bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemek ve uluslar arası düzeyde rekabet edilebilir bir seviyeye getirmek için Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ '' 29 Nisan 2016 tarih ve 29698'' sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı” dedi.

Bireysel Sulama Sistemleri alımları için gerçek ve tüzel kişiler ile Sulama Kooperatifleri ve şirketlerin programdan yararlanmak üzere başvurabileceklerine değinen Özdemir, “Başvurular 1 Ocak Pazar günü başlayıp 14 Şubat Salı günü mesai bitimine kadar yapılacaktır.  Program aşağıdaki 5 adet yatırım konusunu kapsar.

  1. Tarla içi damla sulama sistemi kurulması,
  2. Tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması,
  3. Tarla içi mikro yağmurlama sistemi kurulması,
  4. Lineer sistem, Center Pivot sistem veya Tamburlu sistem yağmurlama sulama makinesi alınması,
  5. Güneş enerjili sulama sistemleri kurulması,

Bakanlık tarafından belirlenen usul ve esaslara uygun olan ve kabul edilen proje başvurularında, hibeye esas mal alım tutarının yüzde 50'sine hibe yoluyla destek verilir.Referans fiyatlar içinde kalmak şartıyla hibeye esas mal alım tutarı gerçek kişiler için 100 bin TL, tüzel kişiler için ise 200 bin  TL'yi geçemez. Mal alım bedellerinin, bu miktarları aşması durumunda aşan kısım başvuru sahibi tarafından ayni katkı olarak karşılanır. Başvuru bütçeleri KDV hariç hazırlanır” şeklinde konuştu.  Özdemir, projenin tanıtılması ve muhtemel yatırımcıların bilgilendirilmesi ile ilgili olarak Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü İl Proje Yürütme Birimi tarafından gerekli teknik desteklerin sağlanacağını söyledi.  Program kapsamında kabul edilen başvurular ile İl Müdürlüğü arasında hibe sözleşmesinin imzalanmasından sonra, mal alımlarının  en fazla 45 gün içerisinde tamamlanacağına vurgu yapan Özdemir, “Muhtemel yatırımcılar gerekli bilgi ve dokümanlara Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden veya Bakanlığımız Tarım Reform Genel Müdürlüğü internet adresinden ulaşabilirler” dedi. 

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...