Asbaşkan Akgün, Can Güvenliğimiz Yok
Yozgatspor 1959 FK Asbaşkanı Ahmet Akgün, hafta sonu oynanan Çubukspor karşılaşmasında taraftarların yapmış olduğu taşkınlıkla ilgili açıklamalarda bulunarak federasyondan da can güvenliklerinin sağlanması yönünde adımlar atılmasını istedi.
794 defa okunmuş - 24 Aralık 2016 - Cumartesi 00:46

Bölgesel Amatör Lig 6’ncı grupta mücadele eden Yozgatspor 1959 FK ilk yarının son maçında deplasmanda Bağlum stadında Çubukspor’la karşılaştı. Karşılaşmada Yozgatsporlu taraftarlar taşkınlık yapınca maçın hakemi Yozgatsporlu taraftarları stat dışına çıkardı. Asbaşkan Ahmet Akgün’de yaşanan bu olaylarla ilgili mikrofonumuza önemli açıklamalarda bulundu.

Asbaşkan Akgün; “Çubuk deplasmanında Bağlum stadında oynamış olduğumuz maçta dakika 70’e kadar gayet Çubuk taraftarı ve Yozgat taraftarı karşılıklı Fair-Play çerçevesinde güzel oluşumlar sergilediler. Futbolun özlem duyduğu durumlar sergilendi ama 70’te artık goller gelmeye başlayınca iki takım taraftarları gerilmeye başladı. 80’nci dakikada almış olduğumuz golle beraber taraftarımız sahaya yabancı maddeler cisimler attı birkaç tane arkadaşımız daha sonra da sahaya girme teşebbüsünde bulunan arkadaşlar oldu. Tabi bu arkadaşların kimler olduğunu şuan için bilmiyoruz. Belki Yozgatspor’u provoke etme anlamında böyle duruma girdiler ama sonuç itibariyle Yozgatspor taraftarı bölgesinde yaşanan bir durum oluştu. Biz protokolde Belediye Başkanımız diğer yönetici arkadaşlarımızla beraber çok ciddi sıkıntılar çekiyoruz. O arkadaşların kendi aralarında ki yapmış oldukları deplasmanda ve iç sahada yapmış oldukları tavırlar direk bizi etkiliyor. Kulübümüzü etkiliyor, Yozgat’ın adını lekeliyor. Benim taraftarımızdan ricam bundan sonraki maçlarda daha temkinli daha duyarlı olurlarsa çok daha mutlu oluruz, seviniriz. Bunun Yozgat adına Yozgatspor adına yapabilecekleri en iyi iyilik olur takım için. Takım bugün belki kötüyse bu bir sadece oyuncunun teknik ekibin, yöneticinin değil bu hepimizin sorumluluğu altındadır.           Bu sorumluluğu daha da üzerimizde hmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.


 

TAŞKINLIK YAPANLARA CEZA UYGULANACAK MI?

Tespit doğrultusunda federasyon dan bir tebliğ gelmediğini belirten Akgün, “Tespit doğrultusunda federasyon dan bir tebliğ olmadı bize. Cezai işlem gerektiren bir durum olmadığını biliyoruz ama biz sadece daha hassas davrandığımız için, biz hassas bir kulübüz, taraftarımızın en ince ayrıntılarına kadar düşünmek zorundayız. Biz diğer kulüpler gibi taşkınlık çıkartan, kavga, dövüş, yaralamadır v.s durumların üzerine gitmeyen bir kulüp yöneticileri değiliz. Biz taraftarımızın sorumluluğunun bilincindeyiz, onlar da bu kulübün sorumluluğunun bilincinde onun için Yozgatspor’un farklılığı yaratılsın diye bu tavsiyelerde bulunuyoruz. Yoksa bizim kimseyle bir sorunumuz yok, problemimiz yok. Bu sadece Yozgatspor’a yakışanın yapılmasını tavsiye ediyoruz. Bundan sonraki süreçte de maçlarımızda inşallah her hangi bir sıkıntı yaratılmayacağını tahmin ediyoruz. Eğer devam ederse Kazım Başkanım Çubuk maçında yaşanan saygısızlık yapan veya taraftarımızı da provoke eden şahıslarla ilgili de ciddi yaptırımlar ciddi kararlar aldı. Eğer deva ederse ciddi problemler yaratılabilir. Yani bizim açımızdan kulüp açısında sert kararlar alabiliriz” diye söyledi.

CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK

Akgün, “Biz Yozgatspor yöneticileri olarak biliyorsunuz iç sahada ve dış sahada bütün maçlarımıza katılıyoruz. Bizim federasyondan ricamız şudur ki; Biz yöneticiler olarak gittiğimizde hiçbir can güvenliğimiz yok. Kırıkkale maçı, Aksaray maçı, Yıldızeli maçı  ve Çubuk maçında da çok ciddi sıkıntılar yaşadık. Bu yaşamış olduğumuz sıkıntıları çok fazla dile getiremiyoruz. Getirdiğimiz taktirde karşılığını halem hatalarıyla görüyoruz maalesef. Ama bu konunun ikinci yarıda tekrar yaşanmaması için federasyonun bir çok protokol anlamında taraftar anlamında sıkı denetimler alması gerektiğini düşünüyorum.  Bu manada yaşamış olduğumuz sıkıntıları federasyona sürekli iletiyoruz ama çok duyarsız kalınıyor bu konuda. Çubuk maçında yaşadığımız olayda yani resmen tehdit almış durumdayız, yani sıkıntılar yaşıyoruz o bölgelerde, problem yaşıyoruz. İnsan orada maç mı izleyecek? Kendi güvenliğini mi alacak? Belli değil. Daha öncelerde Altındağ maçında protokolde hiç birimize yer verilmedi bile. Yani protokole oturduğumuz takdirde ciddi manada güvenlik sorunu çekeceğimizi tahmin ederek taraftarımızın içerisinde kendimizi daha güvenli hissediyoruz. Bu manda tamam Bal Ligi Amatör lig ama federasyonun güvenliğin daha kolay sağlanabileceği, insanların güvenliğinin artırılması konusunda benim tavsiyem bu yönde olacak. İnşallah devreden sonra federasyonumuz bu konuda farklı adımlar atar. Güvenlik teşkilatlarımızın da güvenliği söz konusu burada . Hepimiz içinde futbol birlikteliğin bir aracı olarak kullanıyoruz, sosyal bir faaliyet olarak görüyoruz bunu. Bunu farklı görenler artık bu statlara gitmesinler diye öneriyorum” diye konuştu.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...