Yozgat Şehir Hastanesi Açılışa Hazır Bekliyor
Şehir Hastanesi Proje Müdürü Mustafa Tibukoğlu ve Hastane İşletme Müdürü Mehmet Karakuş Yozgat Şehir Hastanesi’nin son durumu hakkında Yozgat’ta görev yapan ulusal ve yerel basın mensuplarına bilgiler aktardı. Yerinde incelemeklerde bulunarak bilgiler verdi. Hastane içerisinde bulunan ameliyathane, anjiyografi, kadın doğum, yatan hasta odaları ve yemekhane gezilerek yerinde bilgi alındı.
2001 defa okunmuş - 16 Aralık 2016 - Cuma 16:30

Yozgat Şehir Hastanesi’nin son durumu hakkında Yozgat’ta görev yapan ulusal ve yerel basın mensuplarına bilgiler aktardı. Yerinde incelemeklerde bulunarak bilgiler verdi. Hastane içerisinde bulunan ameliyathane, anjiyografi, kadın doğum, yatan hasta odaları ve yemekhane gezilerek yerinde bilgi alındı.

KADIN DOĞUM

Hastane İşletme Müdürü Mehmet Karakuş,  Normal doğumu özendirme adına bu hastanede 8 normal doğum salonu ve 2 adete sezaryenle doğum salonu var. Doğum sonrasında anne ve bebeğin uyum sağlaması için her türlü imkan düşünüldü. Personelin giriş çıkışında farklı kapılar kullanılıyor. Yani kirli ve temiz çıkışına dikkat edilmiş.  Ekipmanlarımız tamamen son teknolojiyle donatılmış. Burada şunu uygulayacağız bebek kaçırma kodlarımız (pembe kod, beyaz kod) bunların planlanması yapıldı. Doğum sonrası bebekle anne eşleştirme bileklik kullanılacak. Bebekte herhangi bir anormallik gelişince yeni doğan yoğun bakımda eşleşen bebek barkotu bebeğin bu alandan çıktığında alarm verecek. Aynı zamanda yeni doğan yoğun bakıma yetkisiz bir personel anne haricinde, tıbbi personel haricinde biri o alana girdiğinde yine alarm verecek. Bunların bütün simülasyonunu yaptık ve gerçek hasta kabulüne hazırız. Hastanede 550 ye yakın kamera var ve bu senkronize bir şekilde çalışıyor. Bebek alarmı alınan o bölümü direk olarak odaklanıyor.

 

YEMEKHANE

Şehir Hastanesi Proje Müdürü Mustafa Tibukoğlu, “Bu konsepte mevcut devlet hastanelerinde bu tür bir düzene henüz rastlamadık ancak çok özel hastanelerde olabilir.  Ama özel hastaneden daha özel bir konsept yaratmaya çalıştık. Yapılan bu çalışma sadece yemekhane için değil tüm hastane için yapılan işlerin özel hastaneden daha özel bir halde tasarlamak ve inşaat sürecini yönetmeye çalıştık.

YATAN HASTA

Mustafa Tibukoğlu, Yatan hasta bölümünde iki adet Süit oda bulunuyor. Süit odaların diğer odalardan tek farkının dinlenme odası ve yatak alanının olması hastanın yanı sıra refakatçiler içinde ayrı dinlenme ve kalma odası bulunmakta. Ayrıca bir otel konforunda olan odalarda çalışma masası, dolap ve tv ünitesi bulunuyor.

AMALİYATHANE

Karakuş, Ameliyathaneye girmeden önce sedye atlatma bariyerleri var. Bu bariyerlerin dışında kalan kirli sedye, içinde kalan temiz sedye oluyor. Böylelikle dışarıdan her hangi bir kirlilik içeri geçmemiş oluyor. Buradan hastayı operasyon odalarına alıyoruz.

Toplam 18 adet ameliyat salonumuz var. Her salonumuzda medikal PC sistemimiz bulunuyor. Burada vaka öncesi ve vaka anında hastaya ait tüm bilgileri doktor ekrandan görebiliyor, çekilen görüntüler burada ki ekrana yansıyor. Otomasyonda laboratuar teknikleri ve bunların sonuçlarını yine hiç başka bir şeye ihtiyaç duymadan anında buradan ulaşabileceğiz. Hatta kullanılan malzemeler ve yapılan işler vaka anında buraya girilebilecek.

ANJİYOGRAFİ

Karakuş, İki adet anjiyografimiz var. Vi plan ve mono plan olmak üzere iki adet anjiyografi var. Yozgat’ta ilk hatta Türkiye’de bu cihazdan çok fazla yok.  Özel hastanelerde de yok. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’ndan raporlarımız geldi. Hepsi müspet raporlar tamamen hasta kabule hazır durumda.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...