Ünlü Sanatçıya Yozgat'tan Tepki Geldi
Ünlü ses sanatçısı Murat Boz’a başrolünü oynadığı, bir sinema filminde, hemşirelik mesleğini rencide edici, gerçekle ilgisi olmayan sahnelere yer verildiğini belirterek, söz konusu sahnelerin canını dişine takarak, bu hizmeti sunan hemşireleri rencide ettiğini gerekçesiyle Sağlık-Sen Yozgat Şube Başkanı Faik Eroğlu tepki gösterdi.
3785 defa okunmuş - 15 Aralık 2016 - Perşembe 11:08

Yozgat Merhaba gazetesinde yer alan habere göre; “Sağlık-Sen Yozgat Şube Başkanı Faik Eroğlu, Sanatçı Murat Boz’un başrolünü oynadığı, bir sinema filminde, hemşirelik mesleğini rencide edici, gerçekle ilgisi olmayan sahnelere yer verildiğini belirterek,  söz konusu sahnelerin canını  dişine takarak, bu hizmeti sunan hemşireleri rencide ettiğini söyledi.

 

Bir meslek grubunu rencide edici, incitici, cinsel anlamda ön plana çıkaran görüntülere yer verilmesinin art niyet olmasa dahi büyük bir saygısızlık olduğunu dile getiren Eroğlu, “Yüz binlerce hemşire adına buradan sesleniyoruz:

 

Öncelikle filmde bu tür görüntülerin yer almasından dolayı yapımcı ve yönetmen başta olmak üzere, yetkili konumdaki herkesi kınıyoruz. Çağrımız; sinema filminden bu sahnelerin çıkarılması, aslına uygun olarak, gerçeğe eş değer sahnelerle tekrar çekilerek gösterime gidilmesidir.

 

 Sağlık Bakanımız Prof. Dr. Sayın Recep Akdağ ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Dr. Sayın Fatma Betül Sayan Kaya’dan konuya ilgi göstermelerini, mesleğin onuruna sahip çıkılmasını, rencide edilmesine izin verilmemesini istiyoruz. Sağlık çalışanları; her türlü zorluk altında, kendi hayatından, ailesinden fedakarlık yaparak büyük bir özveri ile görev yapmaktadır. Yurdumuzun en ücra köşelerine, kar-kış demeden gerekirse yolları açarak giden, can kurtaran bu insanlar için ne yapılsa azdır. Sağlık hizmeti, salt bir meslekten öte, özveri gerektiren bir iştir” ifadelerini kullandı.

 

Eroğlu, sağlık çalışanlarının şiddetle mücadele ettiği bu günlerde , bir de bu şekilde rencide edilmelerinin özellikle hemşirelerimize büyük bir saygısızlık olduğuna vurgu yaptı.  Filmin sahnelerinin yeniden ve aslına uygun bir şekilde çekilmesi yönünde çağrıda bulunan Eroğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Başbakanımız, Sağlık Bakanımız ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımızdan bu onur kırıcı, rencide edici film konusunda gerekli müdahalede bulunmaya davet ediyoruz.

 

 

Ancak, filmin yapımcıları, bu sahnelerde ısrarcı olmaları halinde, Kültür ve Turizm Bakanımız Prof. Dr. Sayın Nabi Avcı’dan; hemşirelik mesleğine ve onuruna sahip çıkarak filmin bu şekilde gösterime girmesine izin vermemesini talep ediyoruz. Başta Murat Boz olmak üzere, söz konusu filmin yapımcı ve yönetmenini de hemşirelerden derhal özür dilemelidir.”

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...