Araç Sahiplerini Uyardı
Uzman Oto yetkilisi Zeki Uçar, kış ayının gelmesiyle birlikte araç sahiplerine uyarılarda bulunarak mutlaka araçlarının kış bakımını yaptırmaları gerektiğini söyledi.
835 defa okunmuş - 12 Aralık 2016 - Pazartesi 17:35

100. Yıl Sanayi Sitesi’nde oto tamir ve bakım işi ile uğraşan Uzman Oto yetkilisi Zeki Uçar, araç sahiplerinin kışın sıkıntı yaşamamaları için araçlarının kışlık bakımlarını yaptırmaları gerektiğini söyledi.  Uçar, araç sahiplerinin özellikle antifriz derecesini rutin olarak ölçtürmeleri gerektiğini kaydetti. Araçların yağ bakımlarının da yapılmasının önemine vurgu yapan Uçar, “Araçlarda yağlanmalara dikkat edilmesi gerekiyor. Kış günü yağ kullanılmazsa sıkıntı yaşanabilir. Bunların hepsi birer mali külfeti de beraberinde getiriyor” dedi.

Arabalarının kışlık bakımlarını ihmal eden araç sahiplerinin, kış şartlarında araçlarında oluşabilecek arızalar nedeniyle ağır faturalarla karşılaşabileceklerini de belirten Uçar, “Bu bakımlara öncelikle kar lastiklerini takarak başlayabilirler. Tabi bu bakımlar daha sonra oluşabilecek büyük masrafların önünü keser. Ancak burada işin ekonomik boyutundan ziyade can kurtarıcı tarafına bakmak lazım diye düşünmeliyiz. Aracımızın kışlık lastiklerinin olmaması Yozgat’ın sert ikliminde istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Yine alınacak diğer önlemlerde hayati derecede önemlidir” şeklinde konuştu.

Bütün sürücüler için araç bakımı çok önemli olduğunu kaydeden Uçar, “Buradan araç sahibi sürücü kardeşlerimize araçlarının bakımlarını aksatmamalarını tavsiye ediyorum. 

Özelikle kış lastiği ve fren bakımlarını çok dikkat etsinler. Kışın araçlarda sentetik yağ kullanılıyor. Yağ değişmesi gerekir ki aracın performansı yükselsin” dedi. 

Uçar, araçların par edildiği sırada ise el frenin çekilmemesi ve aracın viteste bırakılması gerektiğini söyledi. Hava sıcaklıklarının azalmaya başladığı bugünlerde doğru park etmenin de önemli olduğunu dile getiren Uçar, “Hava soğuk olduğu için araçlarda donmalar meydana geliyor. Bu nedenle araçların viteste el freni çekilmeden park edilmesi gerekiyor. El freni çekildiği anda fren kendini kilitliyor. Bu kilitleme meydana geldiği zaman da aracı yerinden hareket ettirmeniz çok zor oluyor. Hangi araba olursa olsun aracı viteste bırakmak gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...