Yozgat Tarihi ve Kültürü Çalıştayı Düzenlendi
Haber
16 Kasım 2019 - Cumartesi 01:03
 
Yozgat Tarihi ve Kültürü Çalıştayı Düzenlendi
Kültür Haberi
Yozgat Tarihi ve Kültürü Çalıştayı Düzenlendi

Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen çalıştaya, Yozgat Valisi Kadir Çakır, Yozgat Belediye Başkan Vekili Serdar Açıkgöz,  Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Akın, Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Genel Sekreter Prof. Dr. Uğur Kölemen, İl Jandarma Komutanı Albay Bilgihan Yeşilyurt, İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, fakülte dekanları, daire müdürleri ve öğretim üyeleri katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasında Çalıştay Düzenleme Kurulu Başkanı Bozok Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Şahin, Yozgat'ın tarihini, kültürünü bütün unsurlarıyla bilimsel metot ve yöntemlerle kaleme alarak külliyat halinde Yozgat kütüğü oluşturmaya çalışacaklarını söyledi.

Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ’da Yozgat'ın önemli bir tarih birikimi ve kültürü olduğunu belirtti. Kapsamlı olmasa da Yozgat'ın tarihi ile ilgili yazıların bulunduğunu aktaran Rektör Karadağ, bu konuda üniversitenin geniş çaplı olarak bir çalışma yapmasının beklentiler arasında yer aldığını ifade etti. Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, bu beklentileri bir vazife olarak gördüklerini vurgulayarak, "Başta Yozgatlı akademisyenler olmak üzere konuyla ilgili akademisyenlerle irtibata geçtik, bu çalıştayı hazırladık. Amacımız Yozgat'ın tarihini çok kapsamlı bir şekilde ele almak, gelecek nesillere aktarmak ve bunu bir yazılı vesika halinde sunmak istiyoruz." dedi.

Yozgat Belediye Başkan Vekili Serdar Açıkgöz’ de,  Yozgat’ın tarihi ve kültürüne ilişkin eksikliği şehri temsil eden kurum olarak htiklerini söyledi. Açıkgöz, “Yozgat’ın milattan önce 3 bin yıllara uzanan bir tarihi olduğunu ancak kronolojik açıdan Yozgat’ı tanıtan kaynaklar maalesef bulunmamaktadır. Bu eksikliğin giderilmesi adına düzenlenen çalıştayın önemli olduğunu düşünüyorum.” dedi. 

Yozgat Valisi Kadir Çakır’ ise Yozgat’ın tarihi ve kültürünün araştırılması ve bunun üniversitenin sahiplenmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

Zenginlik denince insanın aklına sadece kişi başına düşen milli gelir, ihracat, ithalat gibi konuların geldiğini ifade eden Vali Çakır, "Esasında gerçek zenginlik, tarih ve kültürel zenginliktir. Bizim çok büyük bir tarihimiz, bir kültürümüz var ama yeterince farkında değiliz. Biz istesek de istemesek de tarihimiz ve kültürümüz bizimle yaşıyor. Bu çalıştay, hepimizin istediği bir çalışma, inşallah güzel sonuçlar çıkar ve eser haline gelir. Gençlerimiz, çocuklarımız bu eserden tarihimizi, kültürümüzü öğrenir." dedi.

Üniversitemiz Müzik Sanat Topluluğu tarafından Yozgat Türkülerinin seslendirildiği mini konserin ardından çalıştay oturumları başladı. Oturum Başkanlıklarını Prof. Dr. Reşat Genç ve Doç. Dr. Ahmet Oğuz’un yaptığı çalıştayda: Yozgat Tarihi ve Kültürü Nasıl Ele Alınmalıdır?,  Yozgat Coğrafyasında Sosyo-Kültürel ve Ekonomik Unsurlar ve Yozgat Kütüğü Nasıl Hazırlanmalıdır?  konuları hakkında katılımcılara bilgiler aktarıldı.

Çalıştay sonunda çalıştay düzenleme kurulu ve konuşmacı akademisyenlere Yozgat Valisi Kadir Çakır ve Rektör Karadağ tarafından günün anısına plaket takdim edildi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yozgat,
Yorumlar
Haber Yazılımı