Haber Detayı
23 Nisan 2020 - Perşembe 01:02 Bu haber 152 kez okundu
 
Yozgat'ta yerli patates çeşitleri demonstrasyonu dikimi yapıldı.
Kesintisiz ve yerli gıda üretimini artırmak için Tarım ve Orman Bakanlığının Niğde Patates Araştırma Enstitüsünce geliştirilmiş yerli patates tohumluk tohumlukları kullanılarak Yozgat’ta yerli patates çeşitleri demonstrasyonu dikimi yapıldı.
Ekonomi Haberi


Kesintisiz ve yerli gıda üretimini artırmak için Tarım ve Orman Bakanlığının Niğde Patates Araştırma Enstitüsünce geliştirilmiş yerli patates tohumluk tohumlukları kullanılarak Yozgat’ta yerli patates çeşitleri demonstrasyonu dikimi yapıldı.

 

Yozgat’ta patates dikimi Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya ve İl Müdürlü teknik personelinin katılımıyla teknik şartlara uygun olarak yapıldı.

 

Ya

pılan çalışma ile ilgili Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya yaptığı açıklamada;

  "Virüs salgını ile mücadele ettiğimiz bu zorlu günlerde tarımsal üretimi artırarak devam ettirmek amacıyla İlimizde yerli tohumlarla üretim yapılması için yoğun çalışmalar yürütmekteyiz. Bu kapsamda, Bakanlığımız Araştırma Enstitülerince geliştirilen yeni çeşitler, demonstratif amaçlı olarak çiftçilerimizle birlikte ekilmektedir. Hasat ve üretim aşamasında yapılan tarla veya tanıtım günleri düzenlenerek çiftçilerimize tanıtılmakta ve yaygınlaştırılmaya çalışılmaktadır.

 

10 ÇEŞİT TESCİL EDİLDİ

Ülkemizde ve İlimizde 2015 yılına kadar patates tohumunda genelde yabancı çeşitler kullanılmakta idi. Ancak Bakanlığımıza bağlı Niğde Patates Araştırma Enstitüsünün yaptığı özverili ve başarılı çalışmaları neticesinde ilk defa 2015 yılında 2 yeni patates çeşidi edilmiştir. Devam eden yıllarda günümüze kadar 10 çeşit tescil edilmiştir.

 

Bu çeşitler Fatih, Onaran, Nahita, Ünlenen, Nam, Çağlı, Leventbey, Muratbey, Niğde Sarısı ve Saruhan çeşitleridir. Bu çeşitler yapılan bu demonstrasyon çalışmaları ile çiftçilerimize tanıtılmasıyla her geçen gün bu çeşitler çiftçilerimiz tarafından benimsenmekte ve dikimi artmaktadır.

 

6 ÇEŞİTTEN 8 ÇEŞİTE ÇIKARILDI

 

Geçen yılda bu demonstrasyonu 6 çeşitte uygulamış ve 7 tona varan verimlerle çok güzel sonuçlar almıştık. Bu yıl ise Enstitümüzün yeni geliştirmiş olduğu 2 çeşidi daha ekleyerek 8 çeşitte uyguluyoruz. Burada bugün 8 çeşidin dikimini gerçekleştiriyoruz. Bu çeşitler; Onaran, Nam, Ünlenen, Leventbey, Nahita, Çağlı, Niğde Sarısı ve Saruhan çeşitleridir.

Bu çeşitler yemeklik patates çeşitleridir. Bunlardan Onaran çeşidi geçci bir çeşit olup 120 günde hasada gelmektedir. Bu çeşit kışlık olarak değerlendirilebilir. Nam ,Ünlenen, Leventbey, Çağlı, Niğde Sarısı ve Saruhan çeşitleri ise orta erkenci bir çeşit olup 91-110 günde hasada gelmektedir. Nahita çeşidimiz ise erkenci bir çeşit olup 80-90 günde hasat olgunluğuna gelmektedir. Bu çeşidimiz yazlık çeşit olarak değerlendirilebilir.

 

SONUÇLAR KAMUOYUNA DUYURULACAK

 

Dikilen bu çeşitlerin gelişim ve üretim süreci teknik personelimiz tarafında kontrol edilerek ilaçlama, sulama gibi bakım çalışmaları zamanında yapılması sağlanacaktır. Hasadı çiftçilerimizle birlikte yapılarak ürün kalite ve verim analizleri yapılacak sonuçlar çiftçilerimize ve kamuoyuna duyurulacaktır." dedi.

 

Daha sonra Tarım Orman İl Müdürü ve teknik personel nezaretinde yan yana parsellere 8 yerli çeşidin dikimi yapıldı.

 

 

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: yerli patates, Niğde Patates Araştırma Enstitüsü, demonstrasyonu dikimi, Yo
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5