Haber Detayı
06 Ekim 2016 - Perşembe 13:50 Bu haber 1605 kez okundu
 
Yozgat'ta Termal Kaynaklar Sınıfta Kaldı
Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden biri olan Yozgat’ta tarıma gerekli önem verilmemesi istenilen sonuçların alınamaması ekonomik olarak birçok ilden geride kalmasının yanı sıra bu günlerde gündemde olan Termal kaynaklar sahipsizlikten gün yüzüne çıkmıyor.
Ekonomi Haberi


Yozgat’ta termal turizmin geliştirilmesi için atlan adımlar eksik kalarak ilçelerde bulunan termal merkezlerin birçoğu unutulmuş ya da başlanan projeler tamamlanmayarak yarım kalıyor.

Yozgat İleri Gazetesinde Mustafa Teker’in “Termal Akar Yozgat Bakar” başlıklı imzasını taşıyan haberde;

Yozgat İl Genel Meclisi’nin dünkü oturumunda jeotermal kaynakları ele alındı. Yerköy İlçesi’nde bulunan jeotermal su kuyularının genel durumları hakkında meclise bilgilendirme yapılırken, bazı meclis üyeleri ise söz alarak Yozgat’ta jeotermal kaynakların istenilen verimlilikte kullanılamadığını söyledi.

İl Genel Meclisi’nin Ekim ayı üçüncü oturumunda, Jeotermal ve Su Kaynakları Komisyonu tarafından hazırlanan rapor okundu. Okunan raporun ardından söz alan meclis üyeleri ilçelerindeki su kaynaklarının akıbeti hakkında bilgi aktardı.

‘YERKÖY’ÜN HAKKIYDI’

AK Parti’li ve MHP’li meclis üyeleri Yerköy İlçesi’nde bulunan jeotermal kuyuların birçoğunun atıl kaldığını ve Yerköy’e istenilen termal yatırımların bir türlü yapılamadığına dikkat çektiler. Yozgat’ın en zengin jeotermal kaynaklarına sahip ilçelerinden birisi olan Yerköy’de zamanla eski tesislerinde yok olduğunu ve sadece Koyunbaşoğlu isimli bir tesisin faaliyetini sürdürdüğüne dikkat çekildi. Daha önce hak arasında ‘uyuz hamamı’ olarak bilinen ve Türkiye’ye şifa dağıtan işletmelerinde geçen zaman zarfında kendisini yenileyemeyerek, bugün unutulduğu kaydedildi. MHP Yerköy İl Genel Meclisi Üyesi Nuri Kahraman’da “Yerköy bir Kozaklı olabilirdi. Ancak maalesef olmadı. Raporda da belirtildiği gibi birçok kaynağımız boşa akıyor” dedi.

SARAYKENT BEKLİYOR

Yozgat Valiliği tarafından Saraykent İlçesi’nden geçen tarihi İpek Yolu üzerinde Selçuklu döneminden kalma, içerisinde hamamı bulunan tek kervansaray olan ‘Çinçinli Han’ kalıntılarının yer aldığı bölgenin turizme kazandırılması amacıyla hazırlanan termal tesis projesinde de yol alınamadı. AK Parti Sorgun İl Genel Meclisi Üyesi Ali Ünlü, valilik tarafından hazırlanan projede sadece hafriyat çalışmalarının tamamlandığını ve projenin henüz ilerleme sağlayamadığını meclis gündeminde dile getirdi.

BOĞAZLIYAN İFLAS ETTİ

Jeotermal su kaynakları açısından zengin bir ilçe olan Boğazlıyan’da ise geçtiğimiz yıllarda müteşebbis tarafından yapılan termal turizm yatırımı da fiyaskoyla sonuçlandı. İl Özel İdaresi tarafından yatırımcı firmaya jeotermal su tahsisi gerçekleşirken, yatırımcı firmada ilçeye oteller ve apart evler inşa etti. Ancak yatırımcı firmanın iflası sonucu istenilen yatırım hayata geçmeyince otel ve apart binaları da atıl kaldı ve jeotermal suyun tahsisinin iptaline karar verildi.

SARIKAYA ÇETREFİLLİ

Şifalı sularıyla bilinen ve tarihi Roma hamamıyla öne çıkan Sarıkaya İlçesi’de termal turizmden hak ettiği payı henüz alamadı. İlçede var olan kaplıcaların yanı sıra, tarihi Roma hamamıyla ilçeye turist çekmek isteyen Sarıkaya için de bu konuda henüz ciddi bir adım atılamadı. Roma hamamı projesi kapsamında kararlaştırılan kamulaştırma çalışmaları istenilen hız ve süratle gerçekleşmezken, ilçenin bu tarihi değeriyle jeotermal kaynakların birleştirilip, bölgede nasıl bir yatırım veya proje uygulanacağı da henüz belirlenmiş ve kararlaştırılmış olmadığı için, Sarıkaya’da da jeotermal kaynaklardan istenilen verim alınamıyor. İlçede bulunan iki özel işletme dışında jeotermal kaynaklara yönelik herhangi bir yatırım söz konusu değil.

SORGUN BİR ADIM ÖNDE

Yozgat’ın jeotermal su kaynakları konusunda bir adım önde olan ilçesinin Sorgun olduğunu dile getiren bazı meclis üyeleri, Sorgun’da beş yıldızlı bir otel ve apart evlerin bulunduğu termal tesisin yanı sıra, farklı kaplıcalarında hizmet verdiği dile getirilirken, termal suyun kaplıca dışında kullanıldığı tek ilçenin de yine Sorgun olduğu belirtildi. Sorgun’da seracılık alanında kullanılan termal su ile domates yetiştirildiğine dikkat çekildi. Konuyla ilgili son sözü alan MHP İl Genel Meclisi üyesi Ümüt Şahbaz ise, AK Parti’li meclis üyelerine seslenerek, “Oturalım birlikte buralara neler yapabiliriz buna kafa yoralım. Dertlenmekle sonuç alınmıyor. Ayrıca iktidar olan sizlersiniz, bu meseleye çözüm üretmekte sizin göreviniz. Bizde size çözüm konusunda elimizden gelen destek, gayret ve yardımı gösteremeye hazırız” diye konuştu.

Kaynak: (İleri Gazetesi) - ilerigazetesi Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Yozgat'ta, Termal, Kaynaklar, Sınıfta, Kaldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5