Haber Detayı
30 Nisan 2020 - Perşembe 00:56 Bu haber 164 kez okundu
 
Yozgat'ta Mikoriza Mantarı ile Şeker Pancarı ve Soğan Demonstrasyonu Ekimi Yapıldı
Yozgat Merkez ve Aydıncık İlçesinde Şeker Pancarı ve soğanda mikoriza mantarının verime etkisini çiftçilere göstermek amacıyla Yozgat İl Tarım ve Orman müdürlüğü ekiplerince demonstrasyon ekimleri yapıldı.
Haberi


Yozgat Merkez ve Aydıncık İlçesinde Şeker Pancarı ve soğanda mikoriza mantarının verime etkisini çiftçilere göstermek amacıyla Yozgat İl Tarım ve Orman müdürlüğü ekiplerince demonstrasyon ekimleri yapıldı.

 

Yapılan çalışma ile ilgili bilgi veren Yozgat İl Tarım ve Orman müdürü Tanju Özkaya şunları söyledi;

 

“Doğada tabii bir şekilde bulunan mikoriza mantarı, steril ortamda doğal yollarla çoğaltılarak son yıllarda tarımsal üretimde kullanılmaya başlanmıştır.

 

Mikoriza Mantarı, faydalı toprak mikroorganizmaları sınıfından mikron büyüklüğünde spor mantarlarıdır. Bitki köklerine yapışarak yaşayan mikoriza mantarları, bitkinin kök sisteminin gerçek bir uzantısı gibi daha fazla kök salmasını sağlayarak bitki köklerin giremedikleri ve uzanamadıkları yerlere girmekte, orada bulunan bitki besin elementlerinin ve suyun bitki tarafından daha fazla alınabilmesini sağlamaktadırlar. Topraktan daha fazla besin ve su alımına bağlı olarak üretimde verim ve ürün kalitesi artmaktadır.

 

ÇEVREYE DOST MİKROORGANİZMA

 

Mikoriza Mantarları bitkinin daha fazla su ve besinden yararlanmasını sağlarken bitkiden karbon alır. Böylece üretimde doğada karbon salınımını da azaltır. Mikoriza mantarı tamamen doğal yollarla verim kaliteyi artırdığından çevreye dost mikroorganizmadır. Küresel ısınma ve iklim değişikliklerinin etkilerini yoğun bir şekilde htiğimiz bu dönemde çevresel olarak ülkemiz ve dünyamız açısından büyük önem taşımaktadır.

 

Mikoriza mantarının tarımda kullanımı ile ilgili daha önceki yıllarda yaptığımız deneme ve demonstrasyon çalışmalarımızda; şeker pancarında dekara % 10, soğanda ise % 18 verim artışı sağlanmıştı.

 

İKİ İLÇEDE EKİM YAPILDI

 

Çiftçilerimizin bu uygulamayı birlikte yapıp gözlemleme talepleri oldu. Bunun üzerine teknik elemanlarımız kontrolünde 2 İlçemizde mikoriza mantarı ile soğan ve şeker pancarı ekim yapıldı. Demonstrasyon tarlaları, iki kısma ayrılarak yapılan ekimde bir kısma çiftçinin normal tohumuyla diğer kısma ise mikoriza mantarıyla kaplanmış tohumla ekim yaptık.

 

SONUÇLAR KAMUOYUNA DUYURULACAK

 

Yapılan uygulamalardaki ekilen ürünler üretim sezonu boyunca çiftçi ile birlikte takip edilecek,  sulama çaplama ilaçlama gibi bakımları zamanında yaptırılacak olup hasatları çiftçilerimizle birlikte yapılarak sonuçlar çiftçilerimize ve kamuoyuna duyurulacaktır."

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Mikoriza mantarı, soğan, şeker pancarı
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5