Haber Detayı
20 Ekim 2016 - Perşembe 09:25 Bu haber 975 kez okundu
 
Yozgat OSB Hareketleniyor
Türkiye’nin en büyük değerli madenler geri dönüşüm fabrikasını Yozgat Organize Sanayi Bölgesine kuracak olan Teknodrom firmasıyla, Yozgat OSB arasında arsa tahsis sözleşmesi imzalandı.
Ekonomi Haberi


Organize Sanayi Bölgesinde atılan imzanın ardından Vali Kemal Yurtnaç’ı ziyaret eden firma yetkilisi Orhan Adıbelli kuracakları fabrika hakkında bilgiler verdi.

Elektronik kartların içeriğinde değerli madenlerin bulunduğunu belirten Adıbelli, “Bu madenler altın, gümüş, paladyum, bakır, katalizörlerin içeriği platin, paladyum ve rodyum, akülerin ve pillerin içeriği ise kurşun, çinko ve plastik hammaddesidir. Ülkemizde kayıt altında olan elektronik atıkların sadece yüzde 3’lük kısmı 530 bin tondan fazladır. Bunlar doğada serbest halde ve bazıları ise ev kullanıcılarında çöp olarak durmaktadır. Doğada serbest halde bulunan bu atıklar yağmur ve diğer doğal durumlar neticesinde elektronik atıklardan süzülerek toprağa ve oradan da su kaynaklarımıza ulaşarak sağlığımızı ve geleceğimizi tehdit etmektedir” dedi.

MİLLİ SERVET BAŞKA ÜLKELERE GİTMEYECEK

Bu elektronik ürünler için Türkiye’nin çok büyük paralar ödediğini ve milli servetin diğer ülkelere gittiğini ifade eden Adıbelli, “Ülkemizde ki bu tür madenlerin yüzde 3’lük kısmı yurtdışına gönderilmeye çalışılmakta ve gelişmiş ülkelerde bu ürünleri hemen almaktadır. Ülkelerinde bu ürünlerin alınması için özel izinler çıkarmış ve teşvik altına almışlardır. Bu ülkeler bu hurdaları alıp üstün teknoloji kullanarak içeriğinde bulunan değerli madenleri geri kazanıp rafinesini yapıp tekrardan bize çok yüksek bedellerle satmaktadırlar” diye konuştu.

GÜNLÜK 100 TON DEĞERLİ MADEN İŞLENECEK

Yozgat OSB’ye kurulacak olan fabrikanın günlük 100 ton değerli maden işleneceğini hatırlatan Adıbelli, “Bu hesaba göre ekonomiye değerli maden üretimimiz günlük 3 milyon lira olacaktır. Yıllık olarak 9 ton altın kendi ülkemizde kalacak. Fabrikamızda yaklaşık 200 kişi istihdam edilecek. Dünya geneli çalışmalarımız ilk 1 yıl içinde bitirildiğinde çalışacak kişi sayımız 480 kişi olacaktır. Akü, kurşun ve piller ile birlikte yıllık olarak ekonomiye katkımız 6 milyar 370 bin liradır” ifadelerini kullandı.

BÜROKRATİK ENGELLERİ KALDIRACAĞIZ

Yozgat’a böylesine kapsamlı bir fabrikanın kurulacak olmasından dolayı oldukça memnun olduklarını kaydeden Vali Kemal Yurtnaç ise, “Biz ilimize yatırımcı çekmek için elimizden gelen tüm desteği vermeye hazırız. Yatırımın kurulması için herhangi bir bürokratik engel varsa da bunu biz ortadan kaldıracağız. Yatırımcıya sorunsuz bir şekilde ilimizde faaliyet göstermesi için tüm imkânlarımızı kullanacağız” dedi.

OSB HER GEÇEN GÜN HAREKETLENİYOR

Yozgat OSB’nin son zamanlarda hareketlendiğini belirten Vali Yurtnaç, “Yozgat OSB içerisinde bulunan ve yurt dışına ihracat yapan büyük firmalarımız var. Yeni kurulacak olan fabrikalarımızla OSB daha da hareketlenmeye başlayacak. Havaalanı ve hızlı trenin ilimize gelmesi, mevcut kara yolu ağlarımızın da iyileştirilmesiyle birlikte Yozgat yatırımcılar için daha cazip bir il haline gelecek. Bozok OSB’nin havaalanı yapılacak bölgeye konuşlandırılmasıyla da ben inanıyorum ki önümüzdeki yıllarda Yozgat sanayileşme yolunda önemli adımlar atacak. Bizlerde bu adımın atılması için yatırımcılarımızın önünü açacağız” şeklinde konuştu.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Yozgat, OSB, Hareketleniyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Anketler
Yozgat Belediye Başkanı Kim Olmalı
Anketler
Sorgun Belediye Başkanı Kim Olmalı
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5