Yozgat Orta Riskli kategoride
Haber
25 Şubat 2021 - Perşembe 01:30
 
Yozgat Orta Riskli kategoride
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın illere göre haftalık vaka sayısını açıklamasının ardından Yozgat’ın bu açıklamalar sonrası düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli kategori sıralamasında hangi kategoride olduğu sorusu oluştu.
Sağlık Haberi
Yozgat Orta Riskli kategoride

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın illere göre haftalık vaka sayısını açıklamasının ardından Yozgat’ın bu açıklamalar sonrası düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli kategori sıralamasında hangi kategoride olduğu sorusu oluştu.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı il il haftalık koronavirüs vaka sayısı haritasına göre, Yozgat’ta geçen yılın Eylül ayında tırmanışa geçen koronavirüs vakalarının yeni yılın Şubat ayı içerisinde hayli gerilediği gözlendi. Bakan Koca'nın ilimize ilişkin paylaştığı 100 bin kişide haftalık vaka sayısının 37.70 olması nedeniyle Yozgat,81 il içerisinde 49.sırada yer aldı. Bu sonuca göre, Yozgat’ta Koronavirüs vakalarının 48 İl’den daha iyi seyrettiği ortaya çıktı. Öte yandan Türkiye genelinde 32 ilin durumunun ise Yozgat’tan da daha iyi olduğu anlaşıldı. Bu arada Yozgat’ın il’lerin pandemi seviyesini gösteren “Düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli “kategori sıralamasında ise ‘Orta riskli ‘iller arasında bulunduğu öğrenildi.

 

Hatırlanacağı gibi, Koronavirüs Yozgat’ta geçen yıl geçen yılın Ağustos ayında atağa, Eylül ayında ise tırmanışa geçmiş, uygulanan tedbirler sonucunda da son zamanlarda gerilemeye başlamıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da bu süreçte koronavirüs vakalarında illerin durumunu twitter’den paylaşmaya başladı. Geçen hafta koronavirüs salgınında 100 bin kişide haftalık vaka sayısında 41.07 gözüken Yozgat’a ilişkin bu rakam, yeni haftanın başlangıcında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından 37.70 olarak açıklandı.

 

Öte yandan Yozgat Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin ise Yozgat’ta koronavirüs ’ün gerileme sürecine girdiğini, ancak bu durumun “Korona virüsün ilimizde tehlike olmaktan çıktığı” anlamına gelmeyeceğini belirterek şunları söyledi:

 

“Sayın Bakanımızın açıkladığı gibi, koronavirüsle mücadelede Yozgat 100 bir kişide haftalık vaka sayısında 37.70 rakamında… Ama tehlike bitmiş değil. Türkiye bugünlerde mutasyon tehlikesini de yaşıyor. Vatandaşlarımızdan ricamız, kesinlikle rehavete kapılmasınlar. Aksi halde geldiğimiz yere tekrar dönebiliriz. Maske, mesafe ve hijyen tedbirlerimizden asla vazgeçmemeliyiz.”

 

BUNDAN SONRA İLLERDE NASIL BİR YOL İZLENECEK?

 

Koronavirüs mücadele kapsamında il il planlanan kademeli yöntemin ayrıntıları belli olmaya başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 1 Mart'tan itibaren geçileceğini açıkladığı kademeli uygulamaya ilişkin altyapı çalışmaları sürerken, il pandemi kurullarının takip edeceği kriterler de oluşturuluyor. Buna göre, illerin pandemi seviyesini gösteren "Düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli" kategorilerine geçiş kriterleri oluşturuluyor. Hangi durumda, hangi yasakların kalkacağına ilişkin bu listeler, il hıfzıssıhha kurullarında değerlendirilecek.

 

yozgatgazetesi

Kaynak: Editör: Necdet Demirel
Etiketler: koronavirüs risk grupları, Yozgat hangi gurupta, Sağlık Bakanı, Fahrettin Koca, İllere göre haftalık vaka sayısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı