Haber Detayı
10 Nisan 2015 - Cuma 09:52
 
Yozgat Lisesi Kahramanlar Arasında
Yozgat’ın tarihi okullarından Yozgat Lisesi’nden 49 öğrencinin Çanakkale Savaşı’na katıldığı ve bir daha geri dönmedikleri ortaya çıktı. Gençlik Hizmetleri ve Yozgat İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Çanakkale Savaşı’nda öğrencilerini şehit verdiği için mezun vermeyen okullar arasına tarihi Yozgat Lisesi’nin de girdiği bildirildi.
Kültür Haberi


Yapılan açıklamada, 24-25 Nisan 2015 tarihleri arasında Çanakkale’de yapılacak olan kahramanlıklarıyla destanlaşan 57. Piyade Alayı başta olmak üzere kahraman Çanakkale şehitlerini anmak ve gençlerin yaşadıkları illerden Çanakkale’ye seyahat ederek akranlarıyla tanışıp kaynaşmalarını sağlamak amacıyla Şehirler ve Kültürler Projesi kapsamında "Şehirler ve Kültürler Çanakkale"  gezisi düzenleneceği kaydedildi

Düzenlenecek olan gezi programına Çanakkale Savaşında öğrencilerini şehit vererek mezun verememiş olan Erzurum Lisesi, İzmir Lisesi, Galatasaray Lisesinden 40 ar öğrenci katılacağı belirtilirken, yapılan araştırmalar neticesinde savaş yıllarında öğrencileri şehit olan okullar arasına giren Yozgat Lisesi’nden 40 öğrencinin de gezi programına bu vesile ile katılacağı ifade edildi.

Açıklama şöyle: “Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüzce başlatılan araştırmalar neticesinde Yozgat Lisesi de bu listeye 40 öğrenciyle girmeye hak kazandı.  1335(1915) yılına ait Tarihi Defterdeki  kayıt bilgilerine ve defter de kayıtlı öğrencilerin künyeleri ve mezun olan öğrencilerin bilgilerine  ulaşılmıştır. Kayıtlara göre  1915 yılında Yozgat Lisesinde(Mektebi Sultaniye) kayıtlı öğrenci sayısı  55 iken mezun olan öğrenci sayısı 6 dır. Öğrencilerin toplu halde askerlik şubesine müracaat ettikleri Araştırmacı yazar Osman Karaca'  nın makalesinde belirtilmektedir.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüzce yapılan çalışma bu güne kadar Yozgat Lisesi tarihinde bir ilk olup Yozgat Lisesini tarihi okullar arasına girmesine sebep olmuştur.”

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Yozgat, Lisesi, Kahramanlar, Arasında, Yozgat Haber, Yozgat Lisesi, Çanakkale,
Haber Videosu
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5