Haber Detayı
11 Mayıs 2020 - Pazartesi 00:37 Bu haber 404 kez okundu
 
Yozgat Kahveciler ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı İl Başkanı, Dayanacak gücümüz kalmadı
Yozgat Kahveciler ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Eyüp Coşkun, İşyerlerimizin kapatılmasının ikinci gününde mağduriyetlerimizin giderilmesi yönünde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan Ekonomik Kalkınma İstikrar Paketi bizleri umutlandırmış olsa da bu tedbirler yeterli görülmemektedir” dedi.
Gündem Haberi


17 Mart’tan itibaren odamıza kayıtlı kahvehane, çay ocağı, çay bahçesi, kafe, kafeterya, internet kafe ve oyun salonu, düğün salonu, spor salonu işletmeleri faaliyetleri geçici süreyle durdurulmuştu diyen Yozgat Kahveciler ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Eyüp Coşkun, İşyerlerimizin kapatılmasının ikinci gününde mağduriyetlerimizin giderilmesi yönünde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan Ekonomik Kalkınma İstikrar Paketi bizleri umutlandırmış olsa da bu tedbirler yeterli görülmemektedir” dedi.

 

Yozgat Kahveciler ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Eyüp Coşkun yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

 

Bilindiği üzere Dünyayı tehdit eden yeni tip Koronovirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle İçişleri bakanlığının genelgesine istinaden 17 Mart’tan itibaren odamıza kayıtlı kahvehane, çay ocağı, çay bahçesi, kafe, kafeterya, internet kafe ve oyun salonu, düğün salonu, spor salonu işletmeleri faaliyetleri geçici süreyle durdurulmuştur.

 

İşyerlerimizin kapatılmasının ikinci gününde mağduriyetlerimizin giderilmesi yönünde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan Ekonomik Kalkınma İstikrar Paketi bizleri umutlandırmış olsa da bu tedbirler yeterli görülmemektedir.

 

Her ne kadar paket kapsamında işyerli sahiplerine 25.000,-TL, kredi imkânı olsa dahi bazı üyelerimiz şartları taşımadığından, başkaca borçları olduğundan, faizli olması sebebiyle dini vecibeleri gereği ve diğer sebeplerden dolayı kredi kullanamamışlardır.

 

Bu destek paketinde ve diğer açıklanan tedbirler kapsamında işyerleri kapanan üyelerimizin beklentisi Kira Yardımı, Elektrik, Su, Doğalgaz, Vergi, Stopaj, SSK/BağKur, Belediyelere ve diğer kurumlara ödenen vergilerin Devletimiz tarafından ötelenmesi yerine karşılanması veya silinmesidir. Ayrıca üyelerimizin geçimini sağlayabilecek, hayatını idame ettirebilecek miktarda en az Asgari Ücret nispetinde nakdi yardım yapılmasıdır.

 

Ne yazık ki tüm bu beklentilerimiz maalesef açıklanan pakette yer almamış, esnafımız Kovid-19 yerine açlıktan ve sıkıntıdan ölmeye mahkûm edilmiştir.

 

Birde bunlar yetmezmiş gibi 55 gündür kapalı olan işyerlerimize tüketim olmadığı halde Su, Elektrik ve Doğalgaz faturaları gelmektedir. Ödenmeyen Elektrik faturalarından dolayı Elektriklerimiz kesilmektedir.

 

Üyelerimizin bu sıkıntılarını ve beklentilerini üst kuruluşlarımız Yozgat Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği, Türkiye Kahveciler Federasyonu, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu başta olmak üzere,Yozgat Valiliğine, Yozgat Milletvekillerine, yerel siyasetçilere ve Belediye yetkililerine bildirmiş bulunmaktayız.

 

Her zaman devletimizin ve yerel yönetimlerin aldığı kararlara itiraz etmeden riayet eden, üzerine düşen sosyal ve ekonomik sorumluluklarını yerine getiren 55 gündür işyerleri kapalı olan ve herhangi bir geliri olmayan üyelerimizin;

 

Devletimizden Beklentileri

 

• Hayatını idame ettirebilmek için en az bir asgari ücret tutarında nakdi yardım yapılması.

 

• Faizsiz Kredi verilmesi.(en az 6 ay ödemesiz)

 

• Kira Yardımı yapılması

 

• Kapalı olunan günlere ait SGK/Bağkur primlerinin devlet tarafından karşılanması.

 

Yerel Yönetimlerden Beklentileri

 

• İşyerlerimiz kapalı ve tüketim olmamasına rağmen Yozgat belediyesi  tarafından gelen Su Faturalarının iptal edilmesi.

 

• İşyerlerimiz kapalı olmasına rağmen Çedaş A.Ş. tarafından faturalandırılmanın ve ödenmeyen faturalardan dolayı Elektrik Kesme işleminin yapılmaması.

 

• Kapalı olunan günlere ait Katı Atık Toplama Ücreti, İşgaliye Ücreti, Emlak, Çevre Temizlik, Tabela ve Reklam vergilerinin alınmaması.  

 

Vatandaşlarının Kovid-19 sebebiyle yaşadığı mağduriyetlerini gidermeye çalışan başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Bakanlarımıza, Millet Vekillerimiz ile diğer kurum ve kuruluşlarımıza ve burada çalışanlara desteklerinden dolayı ayrı ayrı teşekkür ederim.

 

Devletimizin sadece iyi gününde değil kötü gününde de olan toplumun omurgası Esnafımızın hayatını idame ettirebilmesi için ilgili tüm kurum ve kuruluşları gerçekçi ve samimi çözümler üretmesi için göreve davet ediyor, sıkıntılarımızın beklentilerimizin acilen giderilmesini yetkililerden arz ediyorum.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Yozgat, Kahveciler, ve, Lokantacılar, Esnaf, Odası, Başkanı, İl, Başkanı,, Dayanacak, gücümüz, kalmadı,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5