Haber Detayı
13 Nisan 2016 - Çarşamba 00:29 Bu haber 1637 kez okundu
 
Yozgat İtfaiyesi Gücüne Güç Kattı
Yozgat Belediyesi, İtfaiye araç filosuna bir yenisini daha ekledi. 285 bin lira değinde 2015 model müdahale aracını filolarına kattıklarını söyleyen Yozgat Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Kılınçaslan araç ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.
Gündem Haberi


Yozgat Belediyesi İtfaiye İl Müdürlüğü’nün yılsonuna yeni hizmet binasına taşınacağını söyleyen Yozgat Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Kılınçaslan, 10 araçlık bir itfaiye filosu ve 35 personelle hizmet verdiklerini ve Yozgat’ta yıllık 700 yangına müdahale ettiklerini söyledi. 285 bin lira değerinde yeni bir itfaiye aracını bünyelerine kattıklarını belirten Kılınçaslan, yaklaşık 2 milyon lira değerinde olan 50 metrelik bir merdivene sahip itfaiye aracına da ilerleyen zamanlarda sahip olmak istediklerini söyledi. 

“YENİ ARACIN DEĞERİ 285 MİLYON”

En son kattığımız ve 285 bin lira değerindeki aracımız 6 ton su kapasiteli. İçerisinde kimyevi tozu olan, köpük müdahalesi olan sıfır bir araç. Flomuzda 10 tane itfaiye aracımız bulunuyor. 9 tanesi müdahale aracı 1 tanesi de klavuz aracı. Biz yeni aracımızı biraz daha aktif kullanmak istiyoruz. Diğer araçlarımızın modellerinin en yenisi 2008 model. Bu araçlarımız normalde çok eski araçlar değil ama itfaiye için eski bir araç olarak görünüyor. İmkanlar ölçümüzde filomuza yeni araçlar katmayı sürdüreceğiz.

“MALİYETİ 2 MİLYON LİRA”

İtfaiye filolarına 50 metrelik bir merdivene sahip bir araç daha katmak istediklerini söyleyen Kılınçaslan: “Hedefimiz 40-50 metrelik bir merdivene sahip olan itfaiye aracına sahip olmak. Elimizdeki araç 8 kata kadar uzanan bir merdivene sahip. Almak istediğimiz aracımızın maliyeti çok yüksek, biliyorsunuz belediyenin bütçeleri ve imkanları buna fazla elvermiyor. Ama bir şekilde böyle bir araca sahip olmak istiyoruz. Aracın ortalama maliyeti 2 milyonun üzerinde.” diye konuştu.

“İTFAİYE YENİ YERİNE TAŞINACAK”

Yeni itfaiye il müdürlüğünün Sarıhacılı bölgesine yapıldığını ve yılsonuna tamamlanmasının ardından yeni yerlerine geçeceklerini söyleyen Kılınçaslan: “Yeni itfaiye binamız ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor inşallah bu senenin sonuna doğru tadilat işi bitince yeni yerimize taşınacağız. Şimdiki itfaiye binamız kapanacak belediyemiz başka bir hizmet alanı olarak burayı kullanabilir.” dedi.

“YILLIK 700 YANGINA GİDİYORUZ”

Yozgat Belediyesi bünyesinde 35 itfaiye personeli olduğunu ve tam anlamıyla personelin yeterli olmadığını vurgulayan Kılınçaslan: “İtfaiyemiz büyük yangınlar dışında meydanlarda çok sık görünmeyen konumda duruyor. Şu anda 35 personelimiz var 3 ekiple çalışıyoruz. Personelimiz tam anlamıyla yeterli değil ama müdahalede sıkıntımız yok. Yıllık yaklaşık 700 yangına müdahale ediyoruz. Aşağı yukarı günlük bir-iki yangına gidiyoruz.” ifadelerinde bulundu.

“48 BİNADA EKSİKLİK TESPİT EDİLDİ”

Yozgat Belediyesi İtfaiye Müdürü Eyüp Albayrak ise 8 kat ve üzerinde bulunan binaların tamamında yangın söndürme sisteminin bulunup bulunmadığı konusunda inceleme yaptıklarını belirterek, "Yaptığımız denetimlerde 48 eski binada eksiklik tespit edildi. Bu eksiklikler bina yönetimlerine bildirildi ve 70 gün bir süre tanındı. On gün sonra tekrar denetim yapıp eksiklerin giderilip giderilmediğini kontrol edeceğiz. Vatandaşımız bu konuda çok duyarlılar. Yeni binalarda bir sıkıntı yok" diye konuştu.

Yapılan açıklamanın ardından belediye itfaiye erleri yeni aracı çalıştırıp su sıkarak basın mensuplarına tanıttı. Bir basın mensubu da hortum ile basınçlı su sıkmanın nasıl olduğunu test etti.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Yozgat, İtfaiyesi, Gücüne, Güç, Kattı, Yozgat Belediyesi, Şahin Kılıça
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5