Haber Detayı
11 Aralık 2015 - Cuma 03:18 Bu haber 1124 kez okundu
 
Yozgat'ın Röntgenini Çekeceğiz
Ak Parti Yozgat İl Başkanı Harun Lekesiz ilde bulunan yerel ve ulusal basın temsilcileriyle akşam yemeğinde bir araya gelerek önemli açıklamalarda buludu.
Siyaset Haberi


 AK Parti Yozgat İl Başkanı Harun Lekesiz, 1 Kasım seçimleri sonrası iktidar olmanın verdiği sorumlulukla Yozgat’ın ekonomik ve sosyal gelişimini önümüzdeki 4 yılda sağlayacak yeni bir yol haritasını belirmek istediklerini söyledi. Lekesiz, önümüzdeki hafta içerisinde yapılacak olan çalıştaya tüm siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere Yozgat adına kendini sorumlu hisseden Yozgatlıları davet etti.

AK Parti İl Başkanı Harun Lekesiz, önceki akşam Gran Ser Otel’de düzenlediği yemekli basın toplantısı ile Yozgat kamuoyuna çağrı niteliği taşıyan önemli açıklamalarda bulundu. Lekesiz, Parti yöneticilerinin de katıldığı toplantıda 7 Haziran’dan ders almış, 1 Kasım seçimlerine iktidar olan bir siyasi parti sorumluluğu ile 4 yıllık süreci hizmetlerle taçlandırmak istediklerini söyledi.

HİZMET SORUMLULUĞU İLE HAREKET EDİYORUZ

“1 Kasım seçimleri AK Parti olarak bizlerin sorumluluğunu, Yozgat’ta yerelde siyaset yapan kişilerin sorumluluğunu daha da fazla artırdı” diyen Lekesiz, şöyle konuştu:

“Bu sorumluluğumuzun da bilincinde olarak Yozgat’ı önümüzdeki 4 yıllık AK Parti hükümetleri döneminde gelişmesi ve kalkınması noktasında ne yapabiliriz, neler yapılması gerekir gibi bir sorgu içerisine bizleri de dahil etti. Milletvekillerimizle yaptığımız değerlendirme neticesinde de bu soruyu biraz daha geniş kitlelerde tartışmak suretiyle Yozgat’ın gelişmesi ve kalkınması için yapılması gerekenleri Yozgatlılarla beraber planlayalım, sivil toplum kuruluşlarını, bunların başkanlarını ve yöneticilerini de bunun içerisine dahil ederek Yozgat’taki sorunu varsa sorunları hep beraber ortaya koyup, buna ilişkin çözüm önerilerini de yine birlikte değerlendirelim, birlikte bir arayış içerisinde olalım, bunların çözülmesi için siyasete düşen görevler varsa siyaset sorumluluğunu üzerine alsın, hükümete, bürokrasiye düşen sorumluluğu onlar üzerine alsın, sivil unsurlara, sivil toplum kuruluşlarına düşen sorumluluklar varsa onlar da bu sorumlulukları paylaşmak suretiyle işbirliği içerisinde Yozgat’ın gelişmesi ve kalkınması noktasında ciddi bir hamleyi hep birlikte başlatalım diye düşündük.”

KALKINMA BAKANI DA KATILACAK

Hafta içerisinde 2 gün süreyle yapılacak olan çalıştayın kapanış bölümüne Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın da katılacağını belirten Lekesiz;

“Allah kısmet ederse de takvim tam net olmamakla birlikte önümüzdeki hafta içerisinde Kalkınma Bakanımız Cevdet Yılmaz Bey’inde katılımı ile bir çalıştay yapılacak.

YOZGAT’IN RÖNTGENİ ÇEKİLECEK

Çalıştayda sivil toplum kuruluşlarımızın, bürokraside görev yapan kurum amirlerimizin, Yozgat adına o çalıştaya değer katacağını düşündüğümüz herkesin katılacağı bir ortamda bu çalıştayı tamamlayacağız ve Yozgat’ın bir röntgenini çekip bir yol haritası çıkarmaya çalışacağız” diye konuştu. 

HAYIRLI BİR BAŞLANGIÇ OLSUN

Yozgat için gelişimi adına çalıştayın hayırlı bir başlangıç olması temennisinde bulunan AK Parti İl Başkanı Harun Lekesiz, şunları söyledi:

“Umarım hayırlı bir başlangıç olur. Bununla birlikte Yozgat’ta devam eden yatırımlarımız var o yatırımlara da baktığımız zaman genelde alt yapı ile ilgili yatırımlarımızın olduğunu görüyoruz. Geçmişten bu güne taşınan maalesef bir takım alt yapı eksiklerimiz var. AK Parti hükümetleri ile bu eksikliklerin büyükçe bir bölümünü tamamladık ama hala kısmen de olsa eksiklerimiz var.

GEÇMİŞTEN GELEN EKSİKLERLE UĞRAŞIYORUZ

Üzülerek söylüyorum hala Yozgat’ta okul inşa ediyoruz, bu bir eksiklik. Bunun çok daha önceden eğitim alt yapısının tamamlanması adına yapılması gerekiyordu.  Hastaneleri yeni yapıyoruz, yeniliyoruz.  Bunların gönül arzu ederdi ki çok daha önceden yapılmış olsun. Bu gün bunlarla değil bir hızlı trene çok daha fazla ağırlık vermek suretiyle daha seri bir şekilde tamamlanmasını sağlayabilseydik. Alt yapı eksiklerimizi büyük oranda tamamladık, inşallah bundan sonra Yozgat’ın ufkunu açacak gelişmesine ve kalkınmasına doğrudan ya da dolaylı olarak kalkınmasına tesir edeceğine inandığımız yatırımlara hız vereceğiz. Havaalanı bunlardan bir tanesidir, 2. Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulaması bunlardan bir tanesidir. Sanayi bölgesinin levhasının asılması kurulması manasına gelmiyor. Sanayinin içerisinin nitelikli sanayicilerle, üretim yayacak tesislerle donatılmasını gerektirir. Nitelikli iş yerleri ile de oranın mücehhez hale gelmesi Yozgat’ın sorumluluğunda. İnşallah bundan sonraki dönemde bunlara daha fazla ağırlık vermek suretiyle Yozgat’ın bu gün bulunduğu noktada bir dört yıl sonrasına çok daha iyi bir konuma taşımak gayreti ve düşüncesi ile hep beraber hareket edeceğiz.

PROJELERİN DESTEKÇİSİ OLDUK

AK Parti döneminde bir çok projeye destek verir hale geldik. Bu alanda bir söz vardır derler ki ‘Doğru proje kaynağını bulur.’ Gerçekten AK Parti döneminde bu söz daha da kuvvetlenmiştir, daha da altı kalın çizgilerle çizilmiştir. AK Parti döneminde üretilen her doğru proje muhakkak suretiyle kaynağını bulmuştur. Yozgat’ta KOSGEB’in verdiği destekler var, TKDK’nın verdiği destekler var. Yerelde ben proje hazırladım da buna kaynak bulamadım diyen kimse görmüyorum. Proje ile proje fikrini ayrı tutalım. Projem var demek ayrı şey, projeyi somut olarak ortaya koymak ayrı şey. Her projeye destek veriyoruz, Yozgat’ın gelişmesi kalkınması noktasında da elhamdülillah bunların tamamlanması ile birlikte Yozgat’ın ufkunun açıldığını ve Yozgat’ın gelişmesine öncülük ettiğini de hep beraber göreceğiz.

YOZGAT’IN ÖZ SERMAYESİ DEĞERLENECEK!

Bütün bunları yaparken Yozgat’ın temel sermayesine de bakmak lazım. Öz varlıklarına da bakmak lazım. Baktığınız zaman Yozgat’ın genel olarak ekonomisinin tarım ve hayvancılığa dayandığını gördük. Ancak bununla beraber Yozgat’ın sahip olduğu bir takım zenginlikler var; hayata geçiremediğimiz, hareket kazandıramadığımız. Jeotermal kaynaklarımız var, madencilik alanı var, bunlarla beraber sahip olduğumuz zenginlikleri kalkınmayı odak alarak, kalkınmayı merkeze koyarak nasıl harekete geçirebiliriz, bu toplantıda değerlendirmekte fayda var. Ama şunu söylemek lazım biz Yozgat’ı geliştirmek, kalkındırmak istiyorsak, Yozgat’ın gelişimi, kalkınmasını kendi öz sermayesi üzerine kurgulamak durumundayız. Yozgat’a dışarıdan yatırım getirerek, dışarıdan hammadde getirerek çok fazla bir değer kazandıramayız. Ama Yozgat’ın kendi sermayesi kendi öz varlığını burada işlemek suretiyle daha fazla değer katacağımızı, gelişmesine daha fazla katkı sunacağımızı düşünüyoruz.

SİYASİ ÇEKİŞMELER BİTSİN, ÖNCELİK YOZGAT OLSUN

Yozgat’ın bundan sonraki dönemde bir ortaklaşma zeminini de oluşturması lazım. Geçtiğimiz son iki yıl içerisinde çok fazla seçim yaşadık.  30 Mart seçimlerini gerçekleştirdik, arkasından cumhurbaşkanlığını seçimini gerçekleştirdik, 7 Haziran ve 1 Kasım…  Nerede ise her altı ayda bir seçim oldu. Ve bu seçim atmosferi siyasi rekabetin sürekli gündemde kalması gibi bir tabloyu da karşımıza koydu. AK Parti-CHP çekişmesi siyasi rekabeti, AK Parti-MHP rekabeti; 2 yıllık periyot içerisinde doğaldı. Olması gerekendi, bir seçim var ve bu rekabeti yapmak durumundayız. Yozgat’ın özelinde 1 Kasım seçimleri bitti ve önümüzde 4 yıl boyunca seçim olmayan bir ortama girdik. Bu siyasi rekabet ortamını geride bırakmanın zamanı gelmiştir. Bunu sadece siyasi partiler adına söylemiyorum, bütün bir topluma, Yozgat’ı oluşturan her kesime sesleniyorum. Siyasi rekabeti artık bir kenara bırakalım. Elbette AK Parti’nin il başkanı olarak AK Parti siyasetini bir tarafa bırakacak değilim, öncelik noktasında bunu söylüyorum. Artık ajandamızın öncelikler listesinin en başına Yozgat’ı yazmak durumundayız. Yozgat söz konusu olduğunda çok rahatlıkla bir araya gelip, sorunu, çözüm önerilerini tartışıp, çözümü noktasında yapılması gereken eylemi de yine omuz omuza vererek yapmak durumundayız. Bundan sonra parti siyaseti elbette olacak ama Yozgat siyaseti birinci önceliğimiz olacaktır. Yozgat’ın gelişmesi kalkınması birinci önceliğimiz olacaktır. Siyasi rekabet ikliminden artık her birimizin çıkmasında büyük fayda var. Bunu sivil toplum kuruluşlarımız, siyasi partilerimiz ümit ediyorum ki olumlu karşılayacaklardır. Çünkü görüştüğümüz pek çok kişi artık Yozgat’ın birlik, beraberlik atmosferini bir an önce yakalamasının zorunlu olduğunu da ifade ediyorlar.”

Kaynak: Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Yozgat'ın, Röntgenini, Çekeceğiz,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5