Haber Detayı
18 Haziran 2016 - Cumartesi 01:37 Bu haber 5007 kez okundu
 
Yozgat'ın Milletvekili Sayısı Düştü
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından hangi ile ne kadar milletvekili seçileceği açıklandı. YSK tarafından açıklanan karara göre illere göre vekil sayısı değişti.
Gündem Haberi


Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 2007 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre illerin çıkaracağı milletvekili sayısı değişmiş ve Yozgat'ın milletvekili sayısı 6'dan 4'e düşmüştü. 2016 adrese dayalı nüfus sayım kayıtlarına dayanarak YSK'dan yapılan açıklamada Yozgat'ın milletvekili sayısı 3'e düştü. Bu düşüş nereye kadar?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) son beş yıllık verilerine göre Yozgat, Van'ı geride bırakarak en fazla göç veren iller sıralamasında ilk sıraya yerleşmişti. TÜİK verilerinden elde edilen derlemeye göre Nüfus kayıt sistemine göre son 5 yılda 67 ilin nüfusu artarken, 14 ilin nüfusu geriledi. 81 il içinde oransal olarak en fazla Antalya'nın nüfusu artarken, nüfusu en fazla azalan şehir ise Yozgat oldu.Adrese dayalı nüfus sayım sistemine göre son bir yılda ilden 13 bin 120 kişi daha büyük şehirlere göç etti. Yozgat'ın kanayan yarası olan ve bir türlü önüne geçilemeyen göçün sonucu ise milletvekili sayısının düşmesi olarak geri döndü. Ekonomik bakımdan hak ettiği seviyeye gelemeyen Yozgat'tan adrese dayalı nüfus sayım sistemine göre son bir yılda ilden 13 bin 120 kişi daha büyük şehirlere göç etti.2014 yılında 432 bin 560 olan Yozgat'ın nüfusu 2015 yılı sonu itibariyle 13 bin 120 eksilerek 419 bin 440'a düştü. 2015 yılında en çok göç veren il olan Yozgat'ta nüfus artış oranı binde eksi 30 olarak gerçekleşti.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Yozgat'ın, Milletvekili, Sayısı, Düştü,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5