Yozgat İl Genel Meclisi Muşalli kalesinin durumunu görüştü
Haber
05 Şubat 2021 - Cuma 01:19
 
Yozgat İl Genel Meclisi Muşalli kalesinin durumunu görüştü
Yapılan toplantıda Akdağmadeni ilçesinde bulunan Akdağmadeni Muşalli kalesinin genel durumu ve Akdağmadeni ilçesinde bulunan okulların genel durumları hakkında hazırlanan raporlar meclis üyelerine sunuldu.
Kültür Haberi
Yozgat İl Genel Meclisi Muşalli kalesinin durumunu görüştü

Yapılan toplantıda Akdağmadeni ilçesinde bulunan Akdağmadeni Muşalli kalesinin genel durumu ve Akdağmadeni ilçesinde bulunan okulların genel durumları hakkında hazırlanan raporlar meclis üyelerine sunuldu.

 

Yozgat İl Genel Meclisi Şubat ayı üçüncü bileşim toplantısı başkan vekili Dursun Tuncer başkanlığında yapıldı.

 

İlk gündem maddesinde Akdağmadeni ilçesinde bulunan Muşalli kalesinin genel durumu ile alakalı olarak araştırma yapılması, tanıtım ve kültürel açıdan ilimize ne gibi katkı sağlayacağı hakkında Ar-Ge Komisyonunca hazırlanan rapor Başkan Şakir Taşdemir tarafından okundu.

 

Taşdemir, “Akdağmadeni Muşalikalesi (Behramşah Kalesi); (Ali Çelebi ve Mahmut Çelebi Türbeleri) Akdağmadeni Muşalikalesi köyünde köyün kuzeyinde bulunan yüksek bir tepe üzerinde kurulmuş, ufak bir kaledir. Gıyaseddin Keykavus (1237-1246) emirlerinden Necmed-din Bahramşah-ı Candar’a ait olan bu kale, tahminen XIII. Yüzyılın ilk yarısında yapıldığı sanılmaktadır. Yüksek kale duvarları moloz taş üzeri kesme taş kaplıdır. İçte bu taş dizileri tuğla gibi çaprazlama dizilerle sıralanarak zikzak duvar örtüsünü oluşturmaktadır. Batı ve Kuzey dış duvarlarda uzun dikdörtgen üç ufak burç vardır. Halen büyük bir bölümü ayakta kalan kale görülmeye değerdir. Köyün kuzeyinde her tarafa hakim bir kale (Muşali - Muşallim Kalesi) ile batı eteğinde kurulmuş iki türbe bulunmaktadır. Bunlardan kaleye yakın olanı Ali Çelebi aşağıda olanı ise Mahmut Çelebi Türbesidir. Türbe içinde ve dışında birer mezar taşı vardır. Üzerindeki kitabelere göre türbe 871/1466 veya 875/1471 tarihleri arasında yapılmış olmalıdır. Herhangi bir süsleme unsuru yoktur. Muşali - Muşallim Kalesi’nin batısındaki iki türbeden aşağıda kalanı, kubbesi yıkık türbedir. Yukarısındaki Muşali - Muşallimoğlu Ali Türbesi’nden farkı farklı yanı yoktur. Kubbesi ve üst kısmı yıkılmıştır. Türbe içindeki kırık mezar taşı üzerinde Kuran’ın 112. Suresi yazılıdır. Diğer ikisinde de merhumun adı ve ölüm tarihi yazılıdır. Büyük Emir Ali Çelebi’nin Oğlu Mahmut Çelebi’nin Oğlu Mahmut Çelebi Recep 882/1477 tarihinde yapılmış olabilir. Bu yapı Muşallim’in torunu Ali Çelebi’nin oğlu Mahmut Çelebi’ye aittir. Mezar odasının üzeri ardıç ağaçlarıyla kaplıdır. Daha detaylı çalışmalar yapıldığı takdirde ilimiz turizmine kazandırılması komisyonumuzca uygun görülmüştür” dedi. Okunan rapor sonrasında meclis üyeleri tarafından oy birliği ile kabul edildi.

 

İkinci gündem maddesinde ise Akdağmadeni ilçesinde bulunan ilköğretim kurumlarına bağlı okulların genel durumları hakkında Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonunca hazırlanan rapor okundu. Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu Başkan Vekili Bekir Bozkurt tarafından okunan rapor oy birliği ile kabul edildi.

 

Akdağmadeni ilçesindeki okulların eksiklerinin olduğunu belirten Bozkurt, “Yukarıçulhalı köyü ilköğretim okulunda 183 öğrenci bulunmaktadır ve iki binadan oluşmaktadır. Okulun ıslak zemin, çatı onarımı ve bakıma ihtiyacı vardır. Pazarcık İmam Hatip İlk Okulu ve Ortaokulunda ise lavabo ve derslik ihtiyacı vardır. Ayrıca ilçe merkezinde bulunan okulların çatı onarımı, akıllı tahta, elektrik tesisatı, zemin döşeme gibi işlerinin yapıldığı komisyonumuzca uygun görülmüştür” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: () - BOZOK TV Editör: Necdet Demirel
Etiketler: Muşalli kalesii ARGE, Akdağmadeni, İl Genel Meclisi, Şubat ayı toplantısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı