Haber Detayı
12 Mart 2016 - Cumartesi 23:17 Bu haber 1450 kez okundu
 
Yozgat Eğitiminde Skandal İddia!
Eğitim İş Yozgat İl Temsilcilik Başkanı Sedat Tuygun Aydınlık gazetesinde Yozgat’taki okullarla ilgili olumsuz haberleri olduğunu söyleyerek, haberde bir lisemizde kız öğrencilere, etek boyları kısa olduğu gerekçesiyle disiplin yönetmeliğini ihlal ettiklerine dair yazı imzalattırılıyor. Ve daha başka ithamlar. Bir başka lisemizde yatılı öğrenciler için dini sohbetlere katılım zorunlu vb.” dedi.
Eğitim Haberi


Etek boyları kısa olduğu gerekçesiyle disiplinin ihlal edildiğine yönelik yazıların imzalattırıldığını, yatılı öğrenciler için dini sohbetlere katılım zorunluluğunun bulunduğuna dikkat çeken Eğitim İş Yozgat İl Temsilcilik Başkanı Sedat Tuygun “AKP iktidarı döneminde eğitim siyasal iktidarın egemen ideolojisinin önemli bir bileşeni haline getirilerek en fazla yıpratılan alan olmuştur.  Kindar nesil projesini her türlü hukuki, vicdani ve etik kuralı ayaklar altına alarak yaşama geçirmeye çalışan siyasal iktidar, çağdaşlaşmanın temeli olan eğitimi, kendi ideolojik amaçları doğrultusunda biçimlendirmeye çalışmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı ulusal eğitimden uzaklaşmış, adeta Diyanet işleri Başkanlığının güdümüne girmiştir” dedi.

Tuygun, AKP bir sınav uydurması ile kendi yandaşlarını okullara müdür yaptı. Örnek.:  cumhuriyet ortaokulu, öğretmen  evi, milli eğitim vakfı ilkokulu vb.  müdürlük mülakat sınavından birkaç ay önce bu kurumlara  müdür görevlendirmesi yapıyor. Nasıl oluyorsa bu görevlendirilen müdürler, mülakat sınavında tamda bu görevlendirildikleri okulları kazanacak puanları alıyorlar. Yetkili sendikanın okul müdürlüğü atamada etkili olduğunu sağır sultan bile söylemektedir.

AKP bu atadığı müdürlerle bir baskı kurma amacında mı diye soruyorum.

Gençlik Ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü 0-6 yaş grubundaki çocuklar yüzme kursu açıyor. Bu yüzme kursu kız erkek karma olarak mı açıldı? Daha sonra kız erkek grubu olarak ayrıldı mı? Ayrıldı ise neden 0-6 yaş grubu çocuklar kız erkek olarak ayrıldı.Kız çocuklara kadın öğretmen, erkek çocuklara erkek öğretmen atandı mı?

BU ÇOCUKLAR 0-6 YAŞ GRUBU

Daha önce serbest kıyafeti özgürlükler olarak görüp serbest kıyafete geçen bunlardı. Özgürlükleri savunanlar bunlardı. Bunların özgürlük anlayışı sadece türbandan mı ibaretmiş? Türbana saygı ama kızlarımızın kıyafetlerine karışılır öylemi?

İlkokullarda din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde yönetmeliğe aykırı olmasına rağmen kız öğrencilerimizin türban taktıkları görülmektedir. AKP nin okul müdürleri bu konuda ama kayıtsız ve sessiz kalmaktadırlar.

AKP iktidarında Bilimden, sanattan, spordan uzak tamamen din temelli; sınav merkezli bir eğitim sistemine doğru gidildiği gözlenmektedir.

İmamlar artık çocuklarımız hangi seçmeli dersleri seçeceğimiz konusunda Cuma hutbelerinde çağrıda bulunmaktadır. İnsanlarımız çocuklarına hangi seçmeli dersi seçeceği imamların ya da diyanetin görüşünde olmamalıdır.

Yetkili sendikanın da içinde bulunduğu sivil inisiyatif platformu oluşturulmuş. Bu platform, belediye reklam panolarında seçmeli dersler konusunda çağrıda bulunmaktadır. Bu olay eğitimin dini unsurlar altında baskı alanında olduğunu göstermektedir.

Dini ve tarikat dernekleri okullarda yardım kampanyaları vb. çalışmalarla faaliyetlerini sürdürmektedirler. Milli eğitim de bu olaylara olanaklar sağlamaktadır” ifadelerine yer verdi. 

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Yozgat, Eğitiminde, Skandal, İddia!,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5