Haber Detayı
23 Mart 2016 - Çarşamba 01:18 Bu haber 1047 kez okundu
 
Yozgat Devlet Hastanesinde Yoğun Bakımda Diyaliz Dönemi
Yozgat Devlet Hastanesinde Yoğun Bakımda sağlık çalışanları diyaliz eğitimlerini tamamladı. Yeni alınan mobil diyaliz cihazı ile 3’ncü basamak “Genel Yoğun Bakımın” içinde diyaliz yapılabilecek. Yoğun bakımın içinde artık diyaliz hizmeti verilmeye başlandı.
Sağlık Haberi


Yozgat Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kurca yaptığı açıklamada; ” Yoğun bakımda en çok görülen sorunlardan birisi de nefrolojik sorunlardır. Yoğun bakımda yatan hastaların çoğunda böbrek fonksiyonlarında ani bozulmamalar meydana gelir. Yoğun bakım hastalarına bakıldığında, yüzde 70 oranında akut böbrek yetmezliği, yüzde 7’sinde kronik böbrek yetmezliği yine yüzde 7’sinde üriner sistem enfeksiyonları, yüzde 6’sında ise elektrolit dengesizlikleri görülmektedir. Yoğun bakımda ani gelişen akut böbrek yetmezliği tedavisinde hastalara diyaliz tedavisi yapılır. Travma, enfeksiyon gibi faktörlerin sebep olduğu böbrek yetmezliği geçici olabileceği gibi, kalıcı da olabilir. Burada önemli nokta yoğun bakım hastalarında gelişen böbrek yetmezliğinde diyaliz yapmaktır. Diyaliz tedavi olmazsa, böbrek yetmezliğine kadar gidebilecek ciddi bir durumdur” dedi.
Ayrıca Kurca; “Yozgat Devlet Hastanemizde bir yıldır hizmet veren 3’ncü “Basamak Genel Yoğun Bakımızda” diyalize girmesi gereken hastalarımızın olması nedeniyle, mobil diyaliz cihazı alımı yaptık, sağlık çalışanlarımız eğitimlerini tamamladılar. Yoğun bakımızda diyaliz hizmeti verilmeye başlandı. Gece gündüz emeklerini esirgemeyen, tüm sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” diye ifade etti.

 

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Yozgat, Devlet, Hastanesinde, Yoğun, Bakımda, Diyaliz, Dönemi,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5