Haber Detayı
26 Mayıs 2020 - Salı 06:09 Bu haber 372 kez okundu
 
Yozgat'a stat projesi ne kadar doğru? kamuoyunun beklentisini karşıladı mı? Kazım Arslan açıkladı
Şimdi öncelikli olarak şunu söyleyeyim stadın aynı yerde yapılması doğrudur bir karar. Yani mevcut yerinde yenilenmesi doğru bir karar stadyumun diyen Yozgatspor Kulüp Başkanı Kazım Arslan; Ancak gördüğüm kadarıyla yüzeysel bir inceleme olarak söylüyorum bana göre bu proje yanlış bir proje. Yani kamuoyunu tatmin etmedi bu proje” dedi.
Spor Haberi


Şimdi öncelikli olarak şunu söyleyeyim stadın aynı yerde yapılması doğrudur bir karar. Yani mevcut yerinde yenilenmesi doğru bir karar stadyumun diyen Yozgatspor Kulüp Başkanı Kazım Arslan; Ancak gördüğüm kadarıyla yüzeysel bir inceleme olarak söylüyorum bana göre bu proje yanlış bir proje. Yani kamuoyunu tatmin etmedi bu proje” dedi.

 

Yozgatspor Kulüp Başkanı Kazım Arslan Tarık Yılmaz’la Yozgat gündemi programına konuk olarak Yozgat stadyumu için yapılan projeyle ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Yozgatspor stadının tamiri için 28 milyon para ayrıldı bununla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcımızın görüştüğümüzde bize şöyle dediler, bize külliyeden gelen bilgiyi aktarayım. Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız Gençlik ve Spor Bakanıyla görüştüğünde sayın bakan “biz yeni statlarında üstünde bir teknik ve alt yapıya sahip Yozgat’a bir stat kazandıracağız” zaten 28 milyon TL’likte bir ödenekle stadın tadilatı olmaz çünkü bu çok yüksek bir rakam o konuda müsterih olun, Yozgat’ın gönlü rahat olsun. Sizin elde ettiğiniz bilgiler nedir? Siz bu durumu nasıl yorumluyorsunuz? Taraftardan da bize sorular geliyor. Biz bunu elimizden geldiğince yetkili makamlara soruyoruz ama kulüp başkanı olarak siz ne söylersiniz bu konuda?

 

BANA GÖRE BU PROJE YANLIŞ BİR PROJE

 

Yozgatspor Kulüp Başkanı Kazım Arslan’ın açıklamaları şöyle;

 

“Şimdi öncelikli olarak şunu söyleyeyim stadın aynı yerde yapılması doğrudur bir karar. Yani mevcut yerinde yenilenmesi doğru bir karar stadyumun. Ancak gördüğüm kadarıyla yüzeysel bir inceleme olarak söylüyorum bana göre bu proje yanlış bir proje. Yani kamuoyunu tatmin etmedi bu proje. Açıkçası bizi de tatmin etmedi görüntü itibariyle. Bana göre sorumlu kişilerin Yozgat’a gelip de bizimde içerisinde olduğumuz bir ortamda projeyi anlatması lazım ki o zaman bir şeyler söyleyelim. Yalnız kağıt üzerinde gördüğüm proje neticede tadilat projesi, 28 milyon liranın böyle bir proje için harcanması bana göre çok yazık olur. Bu kadar para harcandıktan sonra Yozgat’a çok daha güzel bir proje kazandırılabilir. Bil hassa da son dönemlerde yapılan stadyum projeleri biliyorsunuz kapalı şekilde yapılan biraz daha salonu andıran şekilde yapılan projeler. Bizim deplasmana gittiğimiz bütün illerde de budur. Diyarbakır’da, Batman’da başka illerde gördüğümüz projeler Çorum’da gördüğümüz projeler böyle daha çok salonu andırır projelerdir. Bana göre Yozgat’a da böyle bir projenin yapılması lazım. Yine bu projenin içerisinde Yozgatspor’unda düşünülmesi lazım. Yani neticede bugün profesyonel liglerde Yozgat’ı temsil eden tek takım Yozgatspor’dur. Büyük  ölçüde de stat Yozgatspor’u ilgilendiriyor. Dolayısıyla Yozgatspor’un tesislerinin de içinde düşünüleceği şekilde bir projenin gerçekleştirilmesidir. Ama bizim gördüğümüz kadarıyla o projeden de edindiğim bilgiler itibariyle söylüyorum aşağı yukarı mevcut stat muhafaza ediliyor sadece tribünler biraz daha yükseltilme suretiyle 3-4 bin kişilik bir artış kapasite sağlanıyor, biraz da koltuklar yenileniyor, boyanıyor, Sivas caddesinden tarafa dükkanlar işyerleri konuluyor projede gördüğüm bu. Bana göre 28 milyon lira böyle bir proje için yazık olur. Projenin bir defa daha elden geçirilmesi lazım. Çorum’da örneğini gördüğümüz, Batman’da Diyarbakır’da örneğini gördüğümüz tarzda daha birçok ilde örneğini gördüğümüz tarzda biraz daha son dönemlerde yapılan projelerin benzeri kapalı salonu andırır bir projenin yapılması Yozgat için daha doğru olur.

 

PROJE KAMUOYUNUN BEKLENTİSİNİ KARŞILAMADI

 

Bir de şu var tabi ki; Yozgat çok soğuk bir iklime sahip kış aylarında zaman zaman biliyorsunuz maç oynamak bile mümkün olmuyor, bu nokta da yine o projede gördüğümüz stadın çokta muhafazalı olmadığını görüyoruz. Kale arkaları açık gene maraton ve kapalı tribün bölümleri de yeteri kadar kapalı olmayan bir görüntü veriyor. Konuştuğumda da edindiğim intiba bu. Projeyi ben yanlış buluyorum. Kamuoyunun beklentilerini karşılamadı proje.

 

30-35 MİLYON LİRALIK BİR HARCAMAYLA YOZGAT’A ÇOK DAHA GÜZEL BİR STAT YAPILABİLİR

 

Yeni bir stadyum ne kadara mal oluyor? Bununla ilgi bir bilginiz var mı?

 

Stat dediğimiz şey netice itibariyle tribünden ibarettir. Yani burada benim teklifimde oydu, tribünler mevcut yerinde yıkılsın 15 ile 20 bin arasında kapasiteyi karşılayacak şekilde birde ilerde Avrupa standartlarına göre yerinde üst düzey maçların oynanabileceği bir stadın yapılması gerekir ki, bu para bana göre böyle bir şeyi karşılar. Yani böyle bir projeyi karşılamaya yeter. Ama neden Yozgat’a böyle bir proje düşünüldü anlamakta zorluk çekiyorum yani. Belki 3-5 milyon lira daha üzerine konulabilir zaman içerisinde. Çünkü zaten kademeli olarak yenilenecek birden bir stadın her tarafı yıkılmayacak. Tribünler kademe kademe yıkılmak suretiyle yapılacak dolayısıyla zaman içerisinde gerekirse 3-5 milyon lira ek ödenek de sağlanabilir. Netice de Yozgat Ak Partiye ciddi destekler verdi. Devlet tepesinde Yozgatlı büyüklerimiz var hemşerilerimiz var, onlar mutlaka bu 3-5 milyon lira katkıyı da gerekirse sağlayacaklardır. Bana göre 30-35 milyon liralık bir harcamayla Yozgat’a çok daha güzel bir stat yapılabilir. Yeni her şeyden öte bu stadın kapalı olan bir stat olması lazım. Her tarafı kapalı olan daha muhafazalı ilerde üst düzey maçlar kupa maçları, lig maçları, turnuva maçları oynanabilecek bir stada dönüştürülmesi lazım. Çünkü ayrılan ödenek az bir ödenek değil. Yani 28 milyon lira az bir ödenek değil bu ödenek sadece tribünlerin yükseltilmesine ve 3-4 bin kapasite artırılmasına harcanmamalı. Gördüğümüz kadarıyla daha çok boya ve cila içeren, işte koltukları değiştirilen birde Sivas caddesinden tarafa dükkan ilave eden bir proje. Bana göre ileriyi düşündüğümüz aman yeterli bir proje değil. Ama her şartta yerinde yenilenmesi doğru olur diye düşünüyorum çünkü, Yozgat’ın coğrafi konumu itibariyle düşündüğümüz zaman bu gün insanlar evinden çıktığında en uzak mesafeden 15-20 dakikada stadyuma ulaşabiliyor. Ama yeni bir stat için Yozgat şehir merkezinde yer bulamayacağımızı düşünüyoruz. Yine en az 10-15 kilometre dışarıya çıkmamız lazım buda statyuma gidip gelecek taraftarlar için çok zor durum ortaya çıkarır. Dolaysıyla karar yerinde yenilenmesi doğrudur ama proje mutlaka elden geçirilmeli. Bence bu proje ihale edilmeden önce gelip Yozgat kamuoyuyla ilgili kişilerle başta Sayın Valimiz olmak üzere, belediyemiz olmak üzere ilgili kişilerin bulunduğu bir ortamda bu proje bence tartışılmalı.

TAMAMEN BİR TADİLAT PROJESİ

 

 

Projenin detayını sizinle paylaşan oldu mu? Biliyor musunuz?

 

Projenin detayını biliyorum. Projenin detayı şu az önce de söyledim. Tribünler yıkılıyor biraz daha yükseklik kazandırıyoruz dolayısıyla seyirci sayısı artıyor. Yani sağdaki soldaki tribünler, maraton ve kapalı tribünler yükseltilmek suretiyle. Ama kale arkası yine açık kalıyor. İki taraftaki kale arkası da açık kalıyor bunun dışında projede gördüğümüz şey koltukların yenilenmesi stadın boyanması biraz daha estetik katılması işte cam çerçeve biraz daha düzen katılması birde güzel bir giriş kapısı. Bu tamamen bir tadilat projesi. Ama bu parayla yeni bir stat Yozgat’a yapılabilir. En azından yeni bir stadın başlangıcı olur. Yeni stattan kastım olduğu yerde yeni bir stat yapılır. Yani stat da kastım şu stat da aslı olan tribünlerin aldığı şekildir. Genel görüntüsüdür. Zemin her zaman yenilenebilir. Bana göre zemine başlangıçta dokunulmaz tribün inşaatının bitmesiyle birlikte zeminde de tadilata gidilir birde alttan ısıtma konulabilir yeni stat olur. Yani bunun örneği Beşiktaş stadıdır yerinde yenilenmiştir. Bunun bir örneği Fenerbahçe stadıdır yerinde yenilenmiştir. Hemen komşumuz Çorum’da çok güzel bir stat var, Sivas’ta var, Batman’da var, Diyarbakır’da var taraftarın beklentisi Yozgat kamuoyunun beklentisi yeni model projedir. Ama şuanda ki ortaya konulan proje mevcut stadın biraz geliştirilmesi 3-4 bin kapasite ilavesidir. Yeterli değil bana göre. Bunun da en güzel yolu Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkililerinin buraya gelip Gençlik Spor müdürlüğü çerçevesinde projeyi en azından anlatıp kamuoyunu ikna etmeleri lazım. Çünkü bize gösterilen projeyle kağıt üzerinde biliyoruz bunları anlatılanla biliyoruz. Eğer bizim bilmediğimiz bir konu varsa Yozgat’ta valimizin başkanlığında bir toplantı yapılır spor kamuoyu da buna katılır, medyada katılır anlatırlar projeyi bizi ikna ederler. İkna olursak ne güzel sorun yok. Gördüğüm kadarıyla bu kadar yüzeysel bir tadilata 28 milyon liranın harcanması doğru değil. Bence hiç harcanmamalı gerekirse ertelenmeli ama doğru dürüst Yozgat’a herkesi memnun edecek bir stadyum yapılmalı.

 

 

YOZGAT’TA Kİ ÇEKİŞMELERİ BİR KENARA BIRAKIP TOPYEKÜN DESTEK OLMAMIZ LAZIM

 

Taraftarlara, Yozgatlılara neler söylersiniz?

 

Yozgatspor Yozgat’ın en önemli marka değeri. Yozgatspor hepimizi zaman zaman üzen zaman zaman sevindiren ve Yozgat 1’nci lig tecrübesi yaşamış Süper Lig tecrübesi yaşamış bir şehir. Bizde biliyoruz ki Yozgatspor’un şuan ki bulunduğu nokta, bulunduğu lig bizi tatmin etmiyor. Hiç birimizi tatmin etmiyor. Yozgat daha iyi yerlere layık ama ilk defa 5 yıl aradan sonra 3’ncü Lig’e çıktık. Tekrar profesyoneli lige çıktık. 19 yıl aradan sonra ilk defa bir şampiyonluk yaşadık. Kalıcı olmak için bu sene biraz tedbirli olduk, tedbirli davrandık, kendimize bir hedef koyduk. Çok para harcayıp Yozgatspor’un geleceğini tehlikeye atmak yerine bu sene ligde kalıcı olalım dedik ve Allah’a şükür o hedefi de yakalayacağız. Taraftarlarımız içleri rahat olsun inşallah önümüzdeki sene daha güçlü bir kadro kurup şampiyonluğa oynamak istiyoruz. Yozgat’ta ki çekişmeleri bir kenara bırakıp topyekün destek olmamız lazım. Bu ne Kazım Arslan’ın ne belediyenin ne bir başkasının tek başına yapacağı bir iş değil. Ancak birlik içerisinde olabilirsek bir birinize omuz verirsek Yozgatspor’u başarılara taşıyabiliriz. Bu gün ben varım yarın olmayabilirim, yarın bir başkası olur olmayabilir, ama kalıcı olan Yozgatspor’dur. Yozgatspor etrafında kenetlenmemiz lazım. Bunu şunun için söylüyorum sizde basın mensubu olarak yakinen takip ediyorsunuz tabi ki, sezon başlangıcında çok ciddi sıkıntılar yaşadık belki yeni bir seçimden çıkmış olmanın etkisiyle, yeni bir seçimden çıkmış olmanın atmosferinin verdiği gerginlikle Yozgatspor üzerinde bir takım sıkıntılar yaşadık ve son derece elverişsiz bir ortamda lige başladık. Hata o günlerde ligden düşmeye en kuvvetli takım Yozgatspor gösteriliyordu. Ama bugün geldiğimiz nokta Allah’a şükür bu sıkıntıları büyük ölçüde aştık. Taraftarlarımız tekrar takım etrafında kenetlendi, kurumlar Yozgatspor’a destekler vermeye başladılar küçükte olsa.

 

DESTEK VEREN BELEDİYELERE TEŞEKKÜR ETTİ

 

İlçe belediyelerimiz katkı sunmaya başladı. Ben bu noktada Yerköy Belediye Başkanımıza, Sarıkaya Belediye Başkanımıza, Şefaatli, Çayıralan, Akdağmadeni Belediye Başkanlarımıza tabi bu arada Merkez Belediye Başkanımıza da Celal Köse’ye de teşekkür ediyorum. Yavaş yavaş sorunlar büyük ölçüde halledildi. İnşallah kısa süre içerisinde tamamen Yozgatspor etrafında kenetlenip, önümüzdeki sene belediyenin desteğini daha fazla alıp vilayetin desteğini daha fazla alıp inşallah Yozgatspor’u şampiyonluğa oynatacağız ve özlediği bir şampiyonluğu daha taraftarlarımıza yaşatacağız bi taraftan da taraftarlarımızın içi rahat olsun diyorum.  Ama zaman zaman sizin daha önce yaptığınız gibi burada ayıp olan bir şey yok büyük kulüplerde bunu yapıyor.  Zaman zaman da bir takım kampanyalarla Yozgatspor’u tabi ki desteklememiz gerekiyor. Bu şunun için gerekli Yozgat’ta çok ciddi bir ekonomik bir potansiyel yok. Tek başına alıp yada iki kişi alıp Yozgatspor’u bir yerlere taşıma imkanı yok ancak küçük birikimleri bir araya getirmek suretiyle bunu da zaman zaman “damlaya damlaya göl olur” diyoruz. İşte bu kampanyaların desteğiyle ve kurumlarında biraz daha fazla destek olmasıyla. Zaten biz yönetim olarak gereken maddi desteği yapıyoruz. İnşallah Yozgatspor’u önümüzdeki sezon şampiyonluğa oynayacak bir kadro kuracağız. Allah izin verirse."

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Yozgatspor, Stadyum, yeni stadyum, stat, Kazım Arslan, Yozgatspor taraftarı, t
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5