Haber Detayı
28 Haziran 2015 - Pazar 00:02 Bu haber 1612 kez okundu
 
Yozgat'a Narkotim Geliyor
Uyuşturucu ile mücadele çerçevesinde oluşturulacak Nakotimler’den bir tanesinin Yozgat’ta faaliyete geçeceği belirtildi. Yozgat’ın uyuşturucu ile mücadele edilen iller arasında yer alması uyuşturucu alışkanlığının arttığı izlenimi doğurdu.
Asayiş Haberi


Uyuşturucu ile Mücadele Acil Eylem Planı Yıllık değerlendirme toplantısı Kurul Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Uyuşturucu ile Mücadele Eylem Planı kapsamında, Nakotim'lerin yaygınlaştırılacağını belirterek, "Gaziantep, Kocaeli, Aydın, Balıkesir, Denizli, Elazığ, Eskişehir, Hatay, Kayseri, Malatya, Manisa, Osmaniye, Sakarya, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van, Yozgat. Bu 18 il de yakında ikinci etap narkotim faaliyetleri başlayacak" dedi.

Uyuşturucu ile Mücadele Acil Eylem Planı Yıllık değerlendirme toplantısı, Kurul Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar başkanlığında gerçekleştirildi. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Ünüvar uyuşturucunun sadece Türkiye' de değil, dünya içinde büyük bir sorun olduğunu belirterek, "Türkiye nüfusu genç bir ülke, nüfusun yarısı 30 yaşın altında. Türkiye'de bu rakamlar Batıya kıyasla düşük olmasına rağmen bir takım tedbirlerin olması gerekiyordu" diye konuştu.

Başbakanlık genelgesi ile mücadele sürecinin resmiyet kazandığını kaydeden Ünüvar, uyuşturucu ile mücadelede stratejik yol haritası belirlediklerini ifade etti. Uyuşturucu ile mücadelede acil eylem planı organizasyon yapısı hakkında bilgi veren Ünüvar, "Uyuşturucu ile mücadele kurulu toplantısı 13 kez yapılmış. Yüksek kurul toplantısı 2, uyuşturucu ile mücadele teknik kurulu toplantısı 35 kez toplanmıştır" ifadelerini kullandı.

'Arz ile mücadele faaliyetlerinde gerçekten bir mesafe alındığını söyleyebilirim' diyen Ünüvar, "2006'dan bu yana sınır kapılarımızda yakalan uyuşturucu miktarı bütün Avrupa Birliği üye ülkelerinin toplamından daha fazla. Sınır kapılarında gerçekten başarılı bir faaliyette bulunuyoruz. Fakat sokakta ki dolaşımla ilgili hep bir eleştiri geliyordu. İşte bu eleştirileri gidermek adına İçişleri Bakanlığımız önemli bir projeyi hayata geçirdi. Bu da Narkotim projesiydi. Narkotim 11 il de başladı pilot olarak, özel bir eğitim aldı. Bu 11 il ikinci periyotta 18 il de daha başlayacak. Bunlarda; Gaziantep, Kocaeli, Aydın, Balıkesir, Denizli, Elazığ, Eskişehir, Hatay, Kayseri, Malatya, Manisa, Osmaniye, Sakarya, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van, Yozgat. Bu 18 il de de yakında ikinci etap narkotim faaliyetleri başlayacak" şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanlığı ve Yeşilay'ın talep ile mücadelede faaliyetlerini anımsatan Ünüvar, 10 adet yeni ANATEM ve ÇEMATEM kurulması için öz izin alındığını söyledi.

Bu yıl sonuna kadar planlanan ve yürütülen faaliyetleri aktaran Ünüvar, "Uyuşturucu ile mücadele eylem planı aktif bir şekilde uygulanması ve takibi yapılacak. Yüksek kurul yine toplanacak. 2015 yılında uyuşturucu ile mücadele de 2'nci şurasını yapacağız. Uyuşturucu ile ilgili mevzuat biraz dağınık. Bunları bütüncül bir şekilde ele alıp tarama çalışmasını hayata geçireceğiz. 2016-2018 dönemi uyuşturucu ile mücadele eylem planı devam edecek. Bu 3 yıllık olacak. Her yıl güncellenecek" diye konuştu.

Temmuz ayı içerisinde Alo 191 Uyuşturucu İle Mücadele Danışma ve Destek Hattının devreye gireceğini açıklayan Ünüvar, şunları kaydetti:

ilerigazetesi

Kaynak: Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Yozgat'a, Narkotim, Geliyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5