Haber Detayı
13 Ekim 2016 - Perşembe 16:49 Bu haber 796 kez okundu
 
Yozgat 73'ncü Sırada
Birkaç haftadır Türkiye gündemine olumsuzluklarla gelen Yozgat gün geçmiyor ki farklı bir olayla gündeme gelmesin. Özellikte Türkiye de göçün en çok yaşandığı iller arasında olan Yozgat, ekonomiden eğitime birçok şeyde geri kalmışlığının yanında şimdide Forbes, "İş Yapmak ve Yaşamak İçin En İyi Kentler" araştırmasının sonuçlarında 81 il arasında 73’ncü sırada yer alarak Yozgat’ın içler acısı halini bir kez daha gözler önüne serdi.
Gündem Haberi


Yozgat İleri gazetesinin haberinde bu haber şöyle yer aldı; “Yozgat 81 il arasında yaşanabilir şehirler değerlendirmesinde 73'üncü sırada yer aldı. Ekonomik kriterler baz alınarak hazırlanan değerlendirmeler Yozgat adına oldukça çarpıcı sonuçlar içeriyor.

Forbes, "İş Yapmak ve Yaşamak İçin En İyi Kentler" araştırmasının sonuçlarını yayınladı. Sonuçlar Yozgat adına olumlu yönde gerçekleşmedi.  Yozgat'a, 'Beşeri Sermaye ve Yaşanabilirlik', 'Marka Becerisi ve Yenilikçilik', 'Ticaret Becerisi ve Üretim Potansiyeli', 'Erişilebilirlik' kategorisinde 34,28 puan verildi.

Araştırma, 94 başlıktaki veri setine göre hazırlandı. Oluşan veri seti 4 ana kategoriden oluşuyor: Beşeri Sermaye ve Yaşanabilirlik, Marka Becerisi ve Yenilikçilik, Ticaret Becerisi ve Üretim Potansiyeli, Erişilebilirlik. Araştırmanın 2016 yılı için çarpıcı sonuçları Yozgat için önemli mesajlar içeriyor.

Yaşanabilir şehirler sıralamasında 29,71 puanla son sırada yer alan Muş için yapılan şu değerlendirme oldukça dikkat çekici: "Genel endeks puanı 30'un altında kalan tek kent. Geçen sene 76'ncı sıradaydı ancak tüm göstergelerde gerileme var. Altyapı ve suya erişim ciddi sıkıntılar olarak öne çıkıyor."

Sıralamada Muş'u, sırasıyla 30,45 puanla Şırnak, 30,94 puanla Hakkari, 31,75 puanla Siirt, 31,85 puanla Bitlis, 32,44 puanla Ağrı, 33,86 puanla Iğdır, 33,96 puanla Ardahan, 34,28  puanla Yozgat takip ediyor. Yozgat, Doğu ve Güneydoğu illeri ile aynı kategoride değerlendirilmesi oldukça dikkat çekici.”

Kaynak: (İleri Gazetesi) - ilerigazetesi Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Yozgat, 73'ncü, Sırada,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5