Haber Detayı
22 Nisan 2016 - Cuma 00:28
 
Yozgat 7'nci Tarım Gıda ve Hayvancılık Fuarı Açıldı
Bu yıl 7’ncisi gerçekleştirilen Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ile Ziraat Odasının ortaklaşa düzenledikleri 7. Tarım Gıda ve Hayvancılık Fuarı törenle açıldı. 178 firmanın stant açtığı fuar, pazar gününe kadar gezilebilecek.
Ekonomi Haberi


Yozgat Fuar alanında düzenlenen açılış törenine Yozgat Vali Yardımcısı Yavuz Güner, Belediye Başkanı Kazım Arslan, TSO Başkanı Metin Özışık, Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, Ak Parti İl Başkanı Harun Lekesiz, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

Fuarın Açılış Konuşmasını yapan Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, Türkiye genelinde fuarlar bir ufuk olduğunu, çiftçinin önünü açan bir kuruluş olduğunu belirterek, “Yozgat fuarının biraz daha canlı olması lazım. Konya, Bursa bir Türkiye fuarı oldu. İç Anadolu’nun tam merkezindeyiz neden Yozgat olmasın. İç Anadolu’yu kapsayan bir fuarımız olsun. Bugün 178 firma gelmiş, gönül ister ki bu 500 firma gelsin. Sadece Ziraat Odası ile TSO ile olmuyor siyasilerimizin, özel idarenin destek vermesi lazım ki biraz daha güçlensin. Nefsimizi bir tarafa bırakıp her kurumun, her firmanın destek olması lazım” dedi.

Daha sonra konuşan TSO Başkanı Metin Özışık’ta her yıl fuara katılımcı sayısının arttığını, tarım ve hayvancılığın gelişmesi için fuarların çok önemli olduğunu söyledi. Yozgat’ın en önemli dinamiklerinin başında tarım sektörünün geldiğini, geleceğin en önemli iki sektörünün gıda ve enerji olduğunu belirten Özışık, ’’Yozgat, Türkiye tarımı için önemli bir merkezdir. Eskiden tabiat şartlarına bağımlı olarak ziraat yapılıyordu. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, tabiat şartlarına o kadar bağlı kalmıyoruz. Bugün ki tarım fuarının önemi de budur. Bu tür organizasyonlarla çiftçimiz gelişen teknolojiyle tanıştırılıyor. Fuarımızın ilimize, ülkemize ve çiftçilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan da Yozgat’ın tarım açısından Türkiye’nin en önemli illerinden biri olduğuna ifade ederek, “Bu özelliğiyle tarım sektörünün Yozgat’ta gelişip, ilerlemesi gerekiyor. Yozgat’a daha modern, daha geniş kapsamlı bir fuar alanı yapılması gerekiyor. İnşallah yeni bir fuar alanı yapacağız” dedi.

Yozgat Vali Yardımcısı Yavuz Güner, çiftçilerin yeni teknolojik ürünleri tanıması ve görmesi açısından fuarların önemli olduğunu belirterek, “Dünya insanının tamamının tarım sektörünün tüketicisi olmasından dolayı tarım sektörünün her geçen gün stratejik önemi artmaktadır. İnsanlar, gıdaya sürekli ihtiyaç duymakta. Bizler giyimden, eğlenceden, tatilimizden kısabiliriz ama gıdamızdan hiçbir şekilde kısamayız” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından fuarın açılışı gerçekleştirip stantlar gezildi. 178 firmanın stant açtığı fuar, pazar gününe kadar gezilebilecek.

Kaynak: Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Yozgat, 7'nci, Tarım, Gıda, ve, Hayvancılık, Fuarı, Açıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yozgat Belediye Başkanı Kim Olmalı
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5