Haber Detayı
16 Mayıs 2016 - Pazartesi 12:35 Bu haber 1413 kez okundu
 
Yaz Aylarının Kabusu Kış Uykusundan Uyandı
Yaz aylarının adeta kabusu haline dönen kene sıcak havayla birlikte kış uykusundan uyandı. Yozgat'ta keneye karşı hem sağlık kuruluşları hem de vatandaşlar özel önlemler alıyor. Alınan önlemler ölüm vakalarını yarı yarıya düşürdü.
Yaşam Haberi


Son 7 yılın yazında neden olduğu hastalık sonucu meydana gelen ölümlerle anılmaya başlayan Kene’nin yüzlerce çeşidi var. Bu küçük böcek türü Kenenin Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (Kkka) hastalığı virüsü taşıyanları insanlar için ölümcül tehlike oluşturuyor. Kene popülasyonunun yaz aylarında sıkça görüldüğü şehirlerden bir tanesi olan Yozgat'ta önceki gün çobanlık yapan 5 yaşındaki Hasan Kaya yaşamını yitirdi.

Kene ısırmalarına bağlı kkka hastalığının yoğun olarak görüldüğü bölgelerin başında Yozgat, Çorum, Tokat Ve Giresun'a kadar uzanan havza yer alıyor. Havaların ısınıp toprağın uyandığı bu günlerde Anadolu bozkırında kene de uyanmaya başladı. Özellikle kırsalda yaşayanlar için tehdit oluşturan keneye karşı sağlık kuruluşlarının yürüttüğü çalışmalar vatandaşta bilinç oluşmasını sağladı.

Kenenin neden olduğu kırım kongo kanamalı ateşi hastalığından kısa bir süre önce bir çobanın yaşamını yitirdiği Yozgat'ta halk sağlığı ekipleri köy köy gezip hem halkı bilinçlendiriyor hem de kene aparatları dağıtıyor.

Gününün büyük bölümünü kırsalda geçiren vatandaşlar keneye karşı tedbiri elden bırakmıyor. Son dönemin keneye karşı en etkili yöntemi ten rengi bayan çorabı

Akdağmadeni İlçesi Akbaş Köyü'nde çobanlık yapan Muhammed Altınok, keneden 2 yakınını kaybettiğini belirterek; "Her şeye rağmen keneyle yaşamaya alıştık ve kendi önlemlerimizi aldık. Tedbir alınmazsa kene tehlikeli, biz elimizden geldiğince tedbir alıyoruz" dedi.

 

Geçen yıl köyün sığırlarını otlatan çobanın keneden korunmak için ten rengi kadın çorabı giydiğini fark ederek, aynı şekilde kırsalda kadın çorabı giymeye başladıklarını belirten Altınok;

"5 yıldır hayvan otlatıyorum. İki gün önce üzerimde kene buldum. Isırdı. Kaşıntı yapıyordu baktım kolumun altında. Hemen hastaneye gittik, çıkarttırdık, tahlil yaptırdık, iki üç gün tahlile gittik bir şey çıkmadı. Keneye karşı annemin çorabını giyiyorum. kıyafetlerime bakıyor, renkli elbiseler giyiyorum. Bayan çorapları ten rengi olduğu gibi kene görünüyor. Daha etkili oluyor. Bu çorabı geçen sene sığır çobanı giyiyordu, onda gördük giymeye başladık. Keneden iki kişi öldü. Ondan dolayı biz de tedbirli oluyoruz. Mutlaka herkesin keneye karşı tedbir almasını kendilerini korumasını isterim" diye konuştu.

Yozgat Halk Sağlığı Müdürü Mehmet Akif Karaaslan, keneye karşı yürütülen çalışmaların vatandaşın alacağı önlemle daha etkili hal e geleceğini belirterek, korunma yöntemleri hakkında önemli bilgiler aktardı

Karaaslan, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi olarak tarif edilen hastalığın halk arasında kene hastalığı olarak da tanımlandığını söyledi.

 

Hastalığın keneler vasıtasıyla insanlara bulaştığını belirten Karaaslan; "Esasında keneler diğer evcil ve vahşi hayvanları da enfekte edebiliyor. Onlara da bulaştırıyor. Dolayısıyla hem direk bu hayvanlardan mikrobunu alan kenelerin insanlara bulaşması ya da bu mikropla enfekte olmuş hayvan ürünleri ile temas eden özellikle kasap gibi kanlarıyla temas eden kişilerde maalesef bu hastalığı görebiliyoruz. Hastalığın önemi belirli bir bölgede daha çok görülüyor" dedi.

 

Yozgat'ın da yer aldığı Çorum, Tokat ve Giresun'a kadar uzanan havzada bu hastalığa daha yoğun rastlanıldığına dikkat çeken Karaasla, bölgenin kene popülasyonu hakkında şu bilgileri verdi:

"Burada tabi özellikle evcil hayvanlar meralara çıktığı zaman orada keneler evcil hayvanların üzerlerine geliyor ve bunlar da tekrar eve döndüklerinde hayvancılıkla uğraşan kişileri ısırarak hastalığı bulaştırabiliyorlar. Bunun için bakanlığımızın koruyucu tedbirleri arasında öncelikle meraya çıkan hayvanlarda kene popülasyonunu azaltmak  amacıyla her yıl düzenli olarak hayvanların ilaçlanma durumu var. Her yıl bu ilaçlar Sağlık Bakanlığı tarafından temin ediliyor, illerde Halk Sağlığı Müdürlüklerine gönderiliyor. Halk Sağlığı Müdürlükleri de Tarım Müdürlüklerine bu ilaçları vererek meraya çıkan hayvanların dört periyot halinde ilaçlanması sağlanıyor. Burada amaç hayvan üzerindeki kene popülasyonunu azaltmak."

 

Korunma yöntemlerine de değinen Karaaslan; "En önemli konu korunma. İnsanların kene ile temas ettiğini fark ettiğinde hatta kene temas etmeden önce de alacağı tedbirler var. Araziye çıkarken uygun renklerde, açık renklerde giyinerek üzerine gelen keneyi daha yakinen fark etme ve pantolonunu çorabın içine sokarak kenenin direk cilde temas etmesini, ulaşmasını engellemeye yönelik bir takım tedbirlerden tutunda kene yapıştığını fark ettiği anda bunun çıkarılmasına kadar devam eden bir dizi önlemler içeriyor. Tabi ki yapışan bir keneyi de çıplak elle çıkartmamak gerekiyor. Bu da riskli ve tehlikeli. Bir aracı vasıtasıyla bu bir bez parçası, naylon parçası olabilir, elbise olabilir, bir eldiven olabilir. Mümkünse en kısa sürede bir sağlıkçıya müracaat edilerek, sağlıkçının yapışan keneyi bedenden uzaklaştırması gerekiyor. Bütün ilçelerimizde, köylerimizde, özellikle birinci bölge diye risk olarak tabir ettiğimiz yerlerde daha önce kene vakası görülmüş yerlerde insanlarımızı bu konu hakkında eğitiyor, bilgilendiriyoruz" diye konuştu.

"Bizler bu bölgede tarımla uğraşan insanlarız. Dolayısıyla aktivitelerimizi yapacağız ancak tedbiri elden bırakmayacağız" diyen Dr. Mehmet Akif Karaaslan; "Özellikle araziye giderken korunma yönünden tedbirleri alacağız, açık elbiseler giyeceğiz, mümkünse çıplak yerlerimizi kapacağız. Ve bir kene tutulmasını fark ettiğimiz kesinlikle çıplak elle bunu çıkartmaya çalışmayacağız. Mutlaka yardımcı bir vasıta ile çıkartmaya çalışacağız" ifadelerine yer verdi.  

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Yaz, Aylarının, Kabusu, Kış, Uykusundan, Uyandı,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5