Haber Detayı
16 Aralık 2015 - Çarşamba 17:44 Bu haber 1123 kez okundu
 
Yanlış Tanınan Tek Devlet Osmanlı
Milli Türk Talebe Birliği Yozgat Şubesi ve Bozok Üniversitesi Genç Gönüllüler Topluluğu tarafından organize edilen “Osmanlı’yı Doğru Anlamak” konferansı düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil katıldı.
Kültür Haberi


Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi Çamlık Salonunda “Osmanlı’yı Doğru Anlamak” konulu konferans Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil tarafından verildi.

Tarihte Osmanlı Devleti kadar yanlış bilinen başka bir devlet olmadığına vurgulayan Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil; “Bir insanı tanımak için onun fiziki özelliklerinin yanı sıra edebi, terbiyesi gibi manevi özelliklerine de bakmak gerekir. İşte devletler de böyledir. Bir devleti sadece toprağı, hazinesi ile anlayamazsınız. Devletin de manevi yönleri vardır. Devleti devlet yapan özellikleri iyi bilmek lazım. Bu yönden baktığımızda bizim devletimiz nasıl bir devlet?” dedi.

Yakın tarihimiz açısından söylüyorum, dünyada, Osmanlı tarihi kadar yanlış anlaşılan, Osmanlı tarihi kadar iftiraya ve hakarete uğramış başka bir devlet yoktur diyen Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil;  Selçuklular, Gazneliler’de bizim tarihimiz, bunlar için böyle bir şey söylemek mümkün değil, ama iş Osmanlı’ya gelince onun kadar yanlış bilinen bir devlet yoktur. Lütfen tarihe ideolojik bakmayalım. Tarihi bir ilmi disiplin içerisinde değerlendirelim.” şeklinde konuştu.

Tarih şuurunun, milleti millet yapan bir unsur olduğunu ve tarihi çok iyi öğrenmek gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Şimşirgil, “Gücün yanında adalet yoksa hiçbir mana ifade etmez. Osmanlı gücün yanında adaleti de sağlıyordu. İşte bizim ceddimiz böyle bir devletti. Osmanlı ile ilgili bir şey duyduğunuzda önüne kocaman bir soru işareti getirin. Bir dizi ile Kanuni’nin, bir film ile Fatih Sultan Mehmet’in, bir roman ile Yavuz Sultan Selim’in bütün şahsiyetini mahvettiler. Kitaplarla, dizi ve filmlerle milletin edebiyle oynadılar. Romanlarda, dizilerde, filmlerde şöyle anlatılıyor ama gerçek nedir şeklinde sorgulayın, araştırın. Reddetmeyin ama araştırın. Çünkü artık çok fazla kitap yazılıyor. Bir doğruya ulaşmak için bin eğri var, dikkat edin sonrasında iyi ki araştırmışım diyeceksiniz. Müessir eseriyle tanınır. Yeryüzünde Osmanlı kadar haksız yere iftiraya uğramış bir millet daha yoktur. Tarihimizi iyi öğrenmek zorundayız. Bunu yaparken de doğru kaynakları bulmalıyız. Tarih ne filmlerden ne de romanlardan öğrenilmez. Bu sebeple doğruyu iyi bilmek önemlidir. İlimin olmadığı yerde cehil vardır; cehil ise ölümün kendisidir. Bu milleti vagon haline getirmeye çalışıyorlar. Vagon olmayacağız lokomotif olacağız. Asla bu milleti vagon yapamayacaklar” diye konuştu.

Konferansa; Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar, Prof. Dr. Kadri Özköse, Fakülte Dekanları, Daire Müdürleri, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Konferans sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Özköse konferansa konuşmacı olarak katılan Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’e katkılarından dolayı teşekkür plaketi takdim etti. 

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Oamanlı, Tarih, Milli Türk Talebe Birliği, Yozgat, Bozok Üniversitesi, Yozga
Haber Videosu
Yorumlar
Anketler
Yozgat Belediye Başkanı Kim Olmalı
Anketler
Sorgun Belediye Başkanı Kim Olmalı
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5