Haber Detayı
02 Ekim 2019 - Çarşamba 23:12 Bu haber 343 kez okundu
 
Vekil Sedet'ten MEB'nın Cevaplaması İçin Soru Önergesi
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili İ.Ethem Sedef Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yazılı olarak cevaplaması için TBMM’ne soru önergesi verdi.
Gündem Haberi


MHP Yozgat Milletvekili Sedef TBMM’ne Milli Eğitim Bakanının yazılı olarak cevaplandırmasını istediği soru önergesinde Yozgat il merkezinde ve ilçelerimizde Ziraat Fakültesi öncülüğünde çiftçilerimize öncü olacak gençlerimizin eğitimi için Tarım Meslek Lisesi açmayı düşünüyor musunuz?

Liselerin açılması Bakanlığınız planlamasında var ise; sadece bina olarak değil uygulama alanları, içerisinde hayvan çiftlikleri, seralar, bahçeler yapılması da düşünülüyor mu? Sorularını yöneltti.

Milletvekili Sedef vermiş olduğu soru önergesinde şu ifadelere yer verdi.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip ERDOĞAN ve Sayın Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK’un 100 günlük eylem planında Meslek Liseleri ile ilgili yatırımlar planlamakta idi. 2023 Eğitim Vizyonu ile mesleki ve teknik eğitimde dönüşüm için çeşitli çalışmaların yapıldığını takip etmekteyiz. Bakanlık, bu kapsamda sektörle yaptığı işbirliği sayesinde meslek lisesi öğrencilerine burs, istihdam garantisi sağlanması için görüşmeler yapmakta. Mesleki ve teknik eğitime yönelik algıyı değiştirmek isteyen Bakanlık, farklı işbirliği modelleriyle bu dönüşümü sağlamayı hedeflemekte. Teknoparkı olan bir üniversitenin içerisinde lise açmak için çalışma başlatan MEB, bu okulda akademisyenlerin de derslere girmesini sağlamayı planladığını da yazılı basından takip etmekteyiz. Öğrenciler, üniversiteye girmeden akademisyenlerden ders alacak, stajlarını da üniversitenin teknoparkında yapacak şekilde çalışmalar çeşitli illerde başlatıldı.

İlimiz Yozgat’ta ise şuana kadar gerek Cumhurbaşkanımızın gerekse Milli Eğitim Bakanımızın bu kadar üzerinde durduğu bu çalışmalar için gözle görünür bir adım atılmadı.

Ülkenin buğday ambarı olarak görülen, mercimeği, fasulyesi, cevizi, hayvancılığı, meyveciliği, kavunu, karpuzu,  seraları ile ön plana çıkan Yozgat şehir merkezimizde ve hiçbir ilçemizde bu çalışmaların olmayışı bizleri fazlası ile düşündürmekte.

Sadece iki ilçemizde üniversitemize bağlı tarım bölümleri ile teorik eğitim verilmeye çalışılmakta. Ülke genelinde yaklaşık 45 okulumuz uygulama alanları ile bölge çiftçilerine büyük katkılar sunmakta.

Sorular:

1-Bu konu ile ilgili alt yapı çalışmalarının yapılıp Yozgat il merkezinde ve ilçelerimizde Ziraat Fakültesi öncülüğünde çiftçilerimize öncü olacak gençlerimizin eğitimi için Tarım Meslek Lisesi açmayı düşünüyor musunuz?

2-Liselerin açılması Bakanlığınız planlamasında var ise; sadece bina olarak değil uygulama alanları, içerisinde hayvan çiftlikleri, seralar, bahçeler yapılması da düşünülüyor mu?

Kaynak: Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: MEB, MHP, Ethem Sedef, Soru Önergesi, Yozgat, Tarım Meslek Lisesi
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5