Haber Detayı
14 Eylül 2019 - Cumartesi 01:14 Bu haber 344 kez okundu
 
Vekil Sedef Maden İşçilerine Destek Verdi
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili İ. Ethem Sedef Yozgat’ın Sorgun İlçesinde bulunan Yeni Çeltek Maden işletmesinde grev yapan işçilere destek olarak Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in cevaplaması istemi ile bir de soru önergesi verdi.
Gündem Haberi


Milletvekili Sedef yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Yozgat’ımızın hemen her anlamda sorunları ile ilgilenmeye çalışıyor, gerektiğinde de meclis gündemine getiriyor ve Yozgat kamuoyu ile paylaşıyoruz.’’Biz Ülkemize ve Yozgat’ımıza aşığız’’sloganı ile çıktığımız bu yolda, aklımız ve sevdamız hep YOZGAT oldu.

Son günlerde Sorgun Kömür İşletmesinde yaşanan problemler tarafıma iletildi. Konu üzerinde gerekli araştırmaları yaparak bilgi sahibi olmaya çalıştım.

İlimiz Yozgat Sorgun İlçemizde TKİ Genel Müdürlüğü’nün de ortağı olduğu (Yeni Çeltek) ismi değiştirilerek Yeni Anadolu Madencilik A.Ş.adlı firmaya bağlı taşeron firma Havza Maden İnş. Gıd. Nak. San. ve Tic. Ltd. Şti. adı altında madencilik hizmeti yürütülmektedir.  Yeni Anadolu Madencilik firmasına bağlı işletmede çalışan yaklaşık 136 personel bulunmaktadır. Bu personelin büyük bir çoğunluğu yer altında çalışmaktadır.

Şahsıma ulaşan bilgilere göre firma; Jeolojik Etüt ve Arama Faaliyetleri sonucunda yer altı madenciliğini yürütmeme kararı vermiş ve yeraltı işletmesinin açık işletmeye dönmesi konusunda adımlar atmaya başlamıştır. Tasfiye sürecine giren şirketin işçi maaşlarını geç ödediği de iddialar arasındadır.(Temmuz ayı maaşlarının 10.09.2019 tarihinde yapılan işçi eylemleri sonucu ödendiği.) Yer altında çalışan işçi kardeşlerimizin yer üstünde hafriyat şeklinde çalışmasına devam eden şirket üzerinde çalıştırılarak mağdur edilmemesi sözlü olarak personele ifade edilmektedir. Yeraltında kazma kürek ile çalışan personelin iş makinesi ya da hafriyat kamyonu kullanamayacağı düşünüldüğünde ne çeşit bir iş verilerek istihdam devam ettirilecektir buda ayrıca bir merak konusu.

İşçi ve emekçi kardeşlerimizin mağdur edilmelerini istemiyoruz. Alın teri ile yeraltında zor şartlarda evlerine ekmek götürmeye çalışan kardeşlerimin birde iş gailesi ile karşı karşıya kamalarını istemeyiz.

Devlet yatırımlarının neredeyse hiç olmadığı ilimizde bu tür işletmelerin de kapatılarak ya da küçülmeye giderek istihdamın azaltması ilimizin geleceği açısından büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Sürekli göç veren ilimize bu işçilerin işten çıkarılarak ya da başka illerdeki işletmelerde istihdama zorlanarak şehrimizi terk etmeleri kabul edemeyeceğimiz bir durumdur.

Bize işletme zarar ediyor diyebilirler. O zaman bir yönetim problemi vardır. Çözüm işletmeyi kapatmak ya da işçi çıkarmakta aranmamalı.

Diğer illerde bulunan kömür işletmelerinde çalışanlar nasıl Yeni Anadolu Madencilik A.Ş. bünyesine alınarak iş güvenceleri sağlandıysa Yozgat kömür işletmesinde çalışan kardeşlerimin de iş güvencesi sağlanmalıdır. Yozgat üvey evlat değildir. Yozgatlı her şeyin en iyisini hak ediyor.

Konunun meclis gündemine taşınması için yazılı soru önergesi ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih DÖNMEZ beyefendiye sorularımız oldu. Sayın bakanın da konu ile yakından ilgileneceğinden şüphemiz yoktur.

Konunun takipçisi olacağız" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: ethem sedef, MHP, yozgat, soru önergesi
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5