Haber Detayı
18 Nisan 2020 - Cumartesi 02:12 Bu haber 312 kez okundu
 
Vali Çakır, Koronavirüste son durumu gazetecileler aktardı
Yozgat Valisi Kadir Çakır, korona virüsle mücadele kapsamında il genelinde yürütülen çalışmaları telekonferans yönetimi ile bir araya geldiği basın mensuplarına açıkladı; “Çok Büyük Bir Savaşın İçerisindeyiz, kimseye tolerans gösteremeyiz. Ne zaman biteceği belli olmayan bir maratondan hep birlikte en az zararla çıkmak için gayret gösteriyoruz” dedi.
Gündem Haberi


Yozgat Valisi Kadir Çakır, korona virüsle mücadele kapsamında il genelinde yürütülen çalışmaları telekonferans yönetimi ile bir araya geldiği basın mensuplarına açıkladı; “Çok Büyük Bir Savaşın İçerisindeyiz, kimseye tolerans gösteremeyiz. Ne zaman biteceği belli olmayan bir maratondan hep birlikte en az zararla çıkmak için gayret gösteriyoruz” dedi.

Yozgat Valisi Kadir Çakır, korona virüsle mücadele kapsamında il genelinde yürütülen çalışmaları telekonferans yönetimi ile bir araya geldiği basın mensuplarına açıkladı; “Çok Büyük Bir Savaşın İçerisindeyiz, kimseye tolerans gösteremeyiz. Ne zaman biteceği belli olmayan bir maratondan hep birlikte en az zararla çıkmak için gayret gösteriyoruz” dedi.

 

Vali Kadir Çakır, bu gün saat 11.00’de telekonferans yönetimi ile basın mensuplarını bilgilendirdi. İl merkezi ve ilçelerden basın mensuplarının katıldı.

 

2 KÖY KARANTİNA ALTINDA

Vali Çakır, korona virüsle mücadele kapsamında yürütülen çalışmaları değerlendirdiği açıklamasında 2 köyde karantina uygulamasının devam ettiğini hatırlatarak; “Derbent Köyü’nde karantina uygulaması kalktı, son olarak Çekerek ilçesi Çandır Köyü’nde karantina uygulama kararı aldık, yine aynı ilçenin Yukarı Karahacılı Köyü ile birlikte 2 köyümüzde karantina devam ediyor” dedi.

 

DEVLET – VATANDAŞ İŞ BİRLİĞİ ÖNEMLİ

Vali Çakır, süreçte devlet-vatandaş iş birliğinin de önemine dikkat çekerek; “Devlet vatandaş birliği çok önemli. Sadece devletin yaptığı iş tek başına yetmiyor. Vatandaşların da dikkatli ve temkinli olması gerekiyor. Çok önemli bir süreç, sadece kendimizi ilgilendiren değil toplumun tamamını ilgilendiren bir süreç. Bütün kamu kurumlarını bu işin içerisinde kattık.

 

Siz basın mensuplarından ve hemşerilerimizden ricamız zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmamasıdır. Sosyal mesafenin korunması ve maske takılmasıdır. Hastalığın nereye kadar devem edeceğini bilmiyoruz. Ama uzmanlardan dinlediğimiz, çok kısa sürede bitmeyeceği yönünde tespitler var” ifadelerine yer verdi.

 

CEP TELEFONUM HERKESE AÇIK

24 saat boyunca cep telefonunun herkese açık olduğunu hatırlatan Vali Çakır, şöyle konuştu: “Bütün muhtarlarımıza, şehit aileleri, gaziler ve aileleri, il genel meclisi üyelerine cep telefonumu mesaj olarak gönderdim. Köyünüzde kentinizde şehrinizde bir sıkıntınız olursa mutlaka haberim olsun dedim.”

 

SOSYAL VEFA DESTEK GURPLARI KAÇ KİŞİYE ULAŞTI

112 Acil Çağrı Merkezi aracılığı ile hizmet veren Sosyal Vefa Destek Gruplarının il genelindeki çalışma programı hakkında da bilgi veren Vali Çakır, şunları kaydetti;

 

“67 vefa sosyal destek grubu 21 araçla vatandaşlara hizmet veriyor. 112 çağrı ve destek grubuna 24 bin 539 çağrı geldi. 2 bin 710 gıda, bin 694 sağlık hizmetleri, 4 bin 902 maaş çektirmek, 45 kişi fatura ödemesi, 2 bin 570 kişi seyahat izni için başvurdu. 2 bin 719 kişi emniyet, jandarma ve sağlık kuruluşlarına 112 aracılığı ile yönlendirildi.”

 

EMNİYET VE JANDARMA RAKAMLARINI AÇIKLADI

Öte yandan Vali Çakır, Emniyet ve Jandarma ekiplerinin kontrol sayıları hakkında da bilgi aktardı.

 

İşte son durum: “28 Mart’tan bugüne il genelinde giriş noktalarında emniyet ve jandarma ile 51 bin 416 araç kontrolünde 91 bin 403 kişiyi ateş ölçer ile kontrol etti. İl giriş-çıkış yapan bütün hemşerilerimizi kontrolden geçiriyoruz. Sokağa çıkma yasağı sınırında olanlar var. 20 yaş altı ve 65 grubunda olanlar.  Onlara da bu süreçte kesinlikle müsaade etmiyoruz. Ayrıca sosyal mesafeyi korumayan vatandaşlara da idari ceza uyguluyoruz.

 

Jandarma emniyetle ortaklaşa 5 farklı noktada kontroller devam ediyor. Jandarma ekipleri, 29 bin 993 araç içerisinde 59 bin 820 vatandaşı ateş ölçer ile kontrol etti. İlgili genelgelere uymayan 187 vatandaşa ceza kesildi.”

 

ÇOK BÜYÜK BİR SAVAŞ TOLERANS YOK!

“Çok büyük bir savaşın içerisindeyiz, uzun bir maraton, hiç kimseye gösterilecek bir toleransımız kesinlikle yok” diyen Yozgat Valisi Kadir Çakır; “100 kişilik grupta 99 kişi işini iyi yapsın bir kişi ihmal etsin, yapılan tüm iş heba oluyor. Sıkıntılı bir hastalık süreci, onun için hepimizin bu işe çok sağlıklı bir şekilde sahip çıkmamız gerekiyor.

 

DENETİMLER SÜRÜYOR

Bu süreçte 2005 vatandaşa maaşları evlerine teslim edildi. AFAD tarafından karantinaya alınan köylere çadır desteği sağlandı. Ticaret il müdürlüğü gerekli denetimlerini yapıyor. 44 eczane, 143 ecza deposu denetlendi, Market ve diğer alanlarda fahiş fiyatla ürün satan kişilerin denetimleri yapıldı. İş-Kur tarafından kısa çalışma ödeneği için 907 firma ve 8 bin 142 kişi başvuru gerçekleşti. Bu kişilere maaş desteği ödemeleri başladı.”

 

DİYANET VE EĞİTİM CAMİASI ALANA HAKİM

Milli Eğitim ve Müftülük aracılığı ile de tamamen alana hakim olmaya çalışıyoruz. Öğretmenlerimiz hem öğrencileri hem ailelerini arayıp çocuklarımızla eğitim konusunu konuşuyorlar. Ev içerisinde sosyal mesafe gerekse sokağa çıkılamaması, el hijyeni gibi konularda bilgilendiriliyor. 75 bin 600 öğrenci 72 bin 731 veli ve öğrenci aranacak bilgilendirildi.

 

Müftülük bünyesinde imamlar, vatandaşları arayıp el hijyeni, sosyal mesafe konusunda bilgilendirmeler yapıyor. Diğer taraftan günlük hatim de yapılmaktadır. Bunlar cami hoparlörlerinden duyuruluyor. 2 gün önce toplantı yaptım müftülerimizle il genelindeki bütün alanı öğretmen ve imamlara tahsis edildi. İmam olmayan köyler diğer imamlara verildi. İmamlar bütün köylerde gerekli bilgilendirmeleri yapıyor. Öğretmenler de gerekli çalışmaları yürütüyor. İl, ilçe merkezi ve köyler olmak üzere kendi sorumluluk alanı içerisindeki hemşerilerimizi arayarak bilgilendirmeler yapıyor” diye konuştu.

 

BOĞAZLIYAN VE YENİFAKILI’DA FİİLİ KARANTİNA

Kayseri’ye yakın olmasından dolayı, Boğazlıyan, Yenifakılı, Çandır, Çayıralan güzergahında fili karantina varmış gibi sıkı önlemler aldıklarını vurgulayan Vali Çakır, bölgeye ilişkin şu bilgileri verdi; “Boğazlıyan-Yenifakılı-Çayıralan-Çandır tarafında fiilen karantina varmış gibi çalışma yapıyoruz. Girişler çıkışlar her türlü kontrol altında.  2 haftadır buralarda çok katı şekilde çok katı bir karantina uyguluyoruz. Bazı köy yolları vardı kaçak oraları da kapattık.

 

Boğazlıyan bizim için en riskli yerlerden biri. Yurt dışından gelen yaşlı bir teyzemiz aracılığı ile hastalık bulaştı. Boğazlıyan’da bazı mahallelere fiilen karantina uyguluyoruz. Bu yeterli görülmez ise tam karantina da uygulayabiliriz.  Yenifakılı ve Boğazlıyan arasında giriş çıkışlar kontrol altında. Boğazlıyan’da risk fazla olduğu için Kayseri-Boğazlıyan, Boğazlıyan ile köyler arasında sıkı denetimleri sürdürüyoruz. En büyük risk rehavet. Bir devlet olarak yapmamız gereken tek şey disiplinli şekilde kural ve kaidelere uymak.”

 

TARIM İŞÇİLERİ UNUTULMADI

Vali Çakır, şuana kadar 400 tarım işçisinin Yozgat’a geldiğini ve bu süreçte sayının 10 binlere ulaşacağını belirterek, Kızılay aracılığı ile Çadır ihtiyaçları başta olmak üzere, gerekli hijyen ve dezenfektan ihtiyaçlarının karşılandığını bildirdi. 

 

EKONOMİK DESTEK SAĞLIYORUZ

Vali Çakır; “Bu bir maraton koşusu, kendimizi çok uzun bir sürece hazırlamamız gerekiyor. Ne zaman biteceğini bilmiyoruz, sabır gerektiren bir iş. Bu süreçte ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza, işini kapatan ve kaybedenlere ekonomik destek sağlıyoruz” dedi.

 

Çakır, valilik internet sitesinden online destek talebi yapılabildiğini hatırlatarak; “Bu süreçte çok sayıda vatandaşımız ekonomik olarak sıkıntıya düştü. Gerek devletimiz tarafından gönderilen yardımlar gerekse kendi çerçevemizde il genelinde gerekli tespitleri yapıyoruz. Yine vakıftan çok sayıda vatandaşımız ödeme aldılar. Bin 506 haneye bin lira, 621 haneye toplamda 127 bin 850 lira bu güne kadar destek olundu. Açlık sınırı altında bulunan 215 haneye vakıf aracılığı ile yardım gönderildi.

 

Süreç dolayısıyla işini kaybedenler oldu ama diğer taraftan da iyi şeyler de oldu. Organize sanayide bu süreçte yeni yatırımlar oldu, bazı iş verenlerimiz tekrar işçi alıp çalıştırmaya başladılar. Bunlarda da devletimiz hanelerine yardım ederek bu yükü azaltmaya çalıştı” diye konuştu.

 

CENAZE NAMAZLARI MEZARLIKLARDA KILINIYOR

Hiçbir cenaze namazının camilerde kılınmadığını belirten Vali Kadir Çakır; “Mezarlıklara da sosyal mesafenin korunması için işaretler konulacak” bilgisini verdi.

 

HASTANE VE MÜLTECİ DURUMU

Hastanelerinin durumunun iyi olduğunu ifade eden Çakır, şu bilgileri verdi:

 

“Hastanelerimizin durumu iyi. Yozgat ortalamanın üzerinde değil ama rehavet gerektirecek bir durum değil ne zaman ne olacağı belli olmaz.

 

Maskede iyi durumdayız. Bizim burada bir maske fabrikamız var ciddi de üretim yapıyor. Bunun kontrolü Sağlık Bakanlığında. Biz de zaman zaman ihtiyaç doğrultusunda maskelerimizi alıyoruz. Sivil Toplum Örgütleri ve İş İnsanları maske dağıtmaya başladı. Hiç bir sağlık kuruluşumuzun maske ihtiyacı yok. Valiliğe 20 bin maske geldi bunları da vatandaşlar kamu kurumlarına ihtiyaç doğrultusunda dağıtıyoruz. Halk Eğitim Merkezlerimiz de maske üretiyor standartları kontrol ettirdik durumları gayet iyi.  Ulaşamayanlar 112’yi arasınlar hızlı bir şekilde ihtiyaçlarını gideriz. Aşırı bir depolamaya kimse gitmesin. Sadece maske takmak değil maske takımı ile ilgili de kurallara riayet edilmezse zaten bir anlamı olmaz.

 

Hastanelerimiz çok iyi durumda. Onların yükünü azaltmak için alana tamamen hakim olmak zorundayız.

 

BİN KİŞİ TAHLİYE OLDU

 

Yozgat genelinde bin kişi ceza evlerinden tahliye edildi. Çok iyi bir tahliye düzeni kurduk. Ekonomik olarak sıkıntı içerisinde olanların yol paralarını vakıf olarak biz verdik. Bunların içerisinde az sayıda riskli olanlar vardı onları da 14 gün karantina altına aldık. Çok az sayıda kişi var. Yurtların dolduğu yok, onun dışında da otobüsler ayarlandı hepsi evlerine direk gidecek şekilde gönderildi. Bu süreç Yozgat şartlarında çok iyi bir organize ile gerçekleşti. Çok az sayıda riskli grup vardı bunları da karantina altına altık.

 

MÜLTECİLERİN DURUMU

12 bin civarında mültecimiz vardı çok büyük hareket olmadı. 95 kişi Edirne’ye gitti.”

 

 

Vaka artışı ve hastaların durumunun ele alındığı toplantıda, tanı ile tedavi konusunda dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeler değerlendirildi, yeni önlemler ele alındı.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, video konferans aracılığıyla katıldığı Bilim Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

 

HAYAT NE ZAMAN NORMALE DÖNECEK?

 

Önümüzdeki bir hafta 10 gün içinde pik noktasına ulaşabileceğimizi görüyoruz. İki haftalık plato döneminin olacağını, sonrasında düşeceğini görüyoruz. Ama bütün bunlar bizi asla rahatlatmamalı, yeni bir dalgaya asla izin vermemeliyiz. Bu mücadelede çok önemli üç unsur var:

 

1 - Vakayı tespit edip filyasyon dediğimiz taramayı yapmak,

 

2 - Tedavide çok güçlü olmak,

 

3 - Üçüncü bacağı ise izolasyon. Bu sağlanabilirse yeni bir dalganın oluşumu önlenir ve erken dönemde hayat normale döner diye düşünüyoruz.

 

ÜCRETSİZ MASKE DAĞITIMI DEVAM EDECEK

 

Biz vatandaşımıza maskenin bu dönemde ücretsiz verilmesini istiyoruz. Bunun için de kendilerine kod vererek vatandaşımıza eczanelerden temini yolunu tercih ettik. Kendilerine mesaj gelmeyen veya kaydı olmayan kişiler için de eczaneye müracaat ettiğinde kimlik doğrulaması sonrası kod verilme durumunu da sağladık.

Kaynak: (yozgat çamlık) - yozgatcamlık Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Vali, Çakır,, Koronavirüste, son, durumu, gazetecileler, aktardı,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5