Haber Detayı
19 Şubat 2016 - Cuma 02:48 Bu haber 1584 kez okundu
 
Ünlü Aşçılar Yozgat'ta Seminer Verdi
Ünlü aşçılar, Yozgat’ta liselerin yiyecek, içecek alanı olan Yozgat Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi’nde öğrencilere uygulamalı ders verdi.
Kültür Haberi


İç Anadolu Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu ( İÇANAPAFED)  Başkanı Serkan Dursun, Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Dolmacı ve beraberindeki ünlü aşçılar, Yozgat Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi’nde düzenlenen programda liselerin yiyecek ve içecek alanı öğrencilerine uygulamalı ders verdi.

Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi Müdürü Elif Tümgan,  “Ünlü aşçılarımızın, İç Anadolu’da bizim okulumuzda bu eğitimi verdikleri için gurur duyuyoruz. Bugünün amacı Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu üyeleri bizim yiyecek içecek alanı bölümü öğrencilerimize, Turizm ve Otelcilik Okulu öğrencilerine ve Halide Edip Kız Meslek Lisesi öğrencilerine burada 45 dakikalık eğitim verdiler. Ardından da verilen eğitimler doğrultusunda uygulamalı olarak eğitimlerini sürdürdüler. Uygulama eğitiminde baklava ve balık pişirmeyi gösteriyorlar. Bunun öğrencilerimiz için çok yaralı olacağına inanıyorum. Buradaki asıl hedefimiz bu eğitimin yanı sıra bu federasyonun bir iyesi olabilmektir. Bu kuruluşa üye olmak öğrencilerimiz geleceği ve okulumuzun tanıtımı için çok önemli. Burada mesleki eğitimin önemini bir kat daha arttıran çalışma bundan dolayı mutluyum” dedi.

Ünlü aşçıların bu şekilde okullarında bir eğitim vermesinin öğrenciler açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Tümgan, “Çocuklar aşçılığın ne kadar önemli bir meslek olduğunu bu meslekte de kız çocuğunun ne kadar ilerleyebileceğini canlı canlı gördüler. Mengenli bir aşçıdan baklava yapımının en kaliteli ustalardan eğitim alıyorlar. Onunla tanışmak bizim Yozgatlı bir öğrencinin ufku için inanılmaz bir geniş açı. Çocuklar bunu burada gördüler. Okulumuza gelen öğrencilerimize eğitim veren aşçılarımızın hepsine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Öğrencilere uygulamalı olarak baklavanın nasıl yapılacağını öğreten Ankara Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı Mahmut Dolmacı, bildiklerini öğrencilere aktarmaya çalıştıklarını belirterek, “ Ben 60 yıllık baklavacıyım . Ankara’dan kalktık buraya geldik. Bu insanlara bir nebze bir şey anlatabilirsek ne mutlu. Çünkü biz bu çocukların ideolleriyiz. Onlar biz olmak istiyorlar. Biz onlara iyi örnek olursak onlarda ileride biz olacaklar. Türkiye genelinde gidiyoruz. Uygulamada Osmanlı Mutfağı, Güneydoğu mutfağı ve baklava bunları anlatıyorum. Elimizden geldiğince yapmaya yaptırmaya çalışıyoruz” dedi.

Gittikleri her yerde gençlerin kendilerini ilgiyle izlediklerini bir şeyler öğrenmek için gayret sarf ettiklerini ifade eden Dolmacı, “Gençler yapılanları kavrayan kavrıyor. Bu eğitimde en iyi işi yaparak onlara gösteriyoruz. Burada öğrencilere aşçılık meleğinin püf noktalarını öğretmeye çalışıyoruz. Öğrencilerin ilgisi çok güzel bundan keyif alıyorum” diye konuştu.

Daha sonra Dolmacı, öğrencilere göstererek açtığı baklavayı pişirip öğrenciler ve gelen misafirlere ikram etti.

Kaynak: Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Ünlü, Aşçılar, Yozgat'ta, Seminer, Verdi,
Haber Videosu
Yorumlar
Anketler
Yozgat Belediye Başkanı Kim Olmalı
Anketler
Sorgun Belediye Başkanı Kim Olmalı
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5