Haber Detayı
30 Ekim 2015 - Cuma 23:53 Bu haber 1000 kez okundu
 
Ülkü Ocakları Halka Aşure İkram Etti
Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Yozgat İl Başkanlığı geleneksel olarak düzenlediği aşure dağıtımını Cumhuriyet meydanından gerçekleştirdi.
Kültür Haberi


Muharrem ayı içerisinde gerçekleştirilen aşure günleri kapsamında, Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Yozgat İl Başkanlığı'nın da geleneksel aşure dağıtım programı düzenledi. Aşure dağıtım programı kapsamında Cuma günü Yozgat Cumhuriyet Meydanı'nda aşure dağıtımı gerçekleştirdi.

 

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Yozgat İl Başkanı Duran Küçükduman, aşure ikramı sırasında yaptığı açıklamada; “Toplumumuzda birlik ve beraberliğin en önemli timsallerinden biri olan Aşure gününde, akraba ziyaretleri yapmak, sadaka vermek aşure yapıp bunu dağıtmak , çocukları sevindirmek kültürümüzde bugüne özgü yapılan geleneksel güzel adetlerimizdir. Bugünün ruhunda kardeşliğin, birliğin, sevginin, anlayışın ve hoşgörünün anlamı saklıdır. Aşure günü tarihimizde de Hazreti Âdem’in Tevbe’sinin kabul olması, Hazreti Nuh’un Tufan’dan kurtulması, Hazreti Yunus’un balığın karnından çıkması, Hazreti İbrahim’in ateşte yanmaması, Hazreti Yakup’un oğlu Hazreti Yusuf’a kavuşması, Hazreti Yusuf’un kuyudan çıkması, Hazreti Eyüp’ün hastalıktan kurtulması, Hazreti Musa’nın Kızıldenizi geçmesi, Hazreti İsa’nın doğumu gibi önemli olayların gerçekleştiği mübarek bir gündür. Aynı şekilde Hazreti Peygamber’imizin (s.a.v.) sevgili torunu Hz. Hüseyin ve beraberindeki masum canların Kerbela’da yaşadığı acı millet olarak hepimizin ortak acısı, ortak hüznü ve ortak kederidir. Bu vesileyle Aşure Gününün Türk -İslam âlemine hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz.” dedi.

 

Ülkenin birlik ve beraberliğine muhtaç olduğuna da değinen Küçükduman, “Aşure içinde nasıl ki bambaşka yiyecekler harmanlanıp bu güzel tadı vermişse, bizlerde bu güzel ülkede ortak değerimiz olan Bayrak Vatan ve Türk Milleti sevdamızda buluşmalıyız. Bu gün aşure programımızda emeği bulunan herkese teşekkür ederiz" diye konuştu.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Ülkü, Ocakları, Halka, Aşure, İkram, Etti,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Anketler
Yozgat Belediye Başkanı Kim Olmalı
Anketler
Sorgun Belediye Başkanı Kim Olmalı
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5