Haber Detayı
09 Haziran 2016 - Perşembe 13:15 Bu haber 1397 kez okundu
 
TÜBİTAK Fuarına Yozgat 80 Okul İle Katıldı
TÜBİTAK Fuarının, öğrencilerin ezberci eğitimin dışında kendi hayallerini ortaya koyarak hayatı kolaylaştırmak adına kendisine ait olan bir düşünceyi ortaya koymak olduğunu söyleyen Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, günümüzde öğrencilerimizin en büyük sıkıntılarından biri ise kendini toplum karşısında ifade edebilme ve özgüven sahibi olmak” dedi.
Eğitim Haberi


Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu yılki TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarlarına 5 ve 12’nci sınıfların katıldığı 80 okulla katıldı.

“TÜBİTAK Bilim Fuarları”, 5-12. sınıfta okumakta olan öğrencilerin eğitim/öğretim programı çerçevesinde ve kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yaparak, araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri, öğrenciler ve izleyiciler için eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam oluşturmayı amaçlamaktadır diyen Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş,  Bilim Fuarları, Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu arasında, "TÜBİTAK Tarafından Desteklenen Bilim Fuarlarına Dair İşbirliği Protokolü" kapsamında gerçekleşmiştir. Bakanlığımızın belirlediği kriterleri uygulayarak seçmiş olduğu okullar TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı sergisini açmaya hak kazanıyorlar.

TÜBİTAK BİLİM FUARLARIMIZIN ÖĞRENCİLERİMİZE SAĞLADIĞI FAYDALAR

Öncelikle öğrencilerimizin ezberci eğitimin dışında kendi hayallerini ortaya koyarak hayatı kolaylaştırmak adına kendisine ait olan bir düşünceyi ortaya koymaktır diyen Kuş,  “Günümüzde öğrencilerimizin en büyük sıkıntılarından biri ise kendini toplum karşısında ifade edebilme ve özgüven sahibi olmak. Bu sorunu ise kendisinin ortaya koyduğu ürünü sergileyerek kendi cümleleri ile gelen konuklara sunum yaparak aşmaktadır.Öğrenci bu sayede kendinin bireysel anlamda bir şeyleri başardığının farkına varır. Bilim Fuarının oluşmasında öğrenciler bazen projelerini grup halinde de sergileyebiliyorlar bu da öğrencimizin grup çalışması ve grup içinde uyumunun gelişmesine katkı sağlarken hayatta  problem çözme yeteneğini de güçlendiriyor” diye söyledi.

GELECEĞİMİZİN MUCİTLERİNİN YETİŞTİĞİ PLATFORM

Kuş açıklamasının devamında; TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları sayesinde öğrencilerimiz ortaya koyduğu projelerini sergilemenin yansıra başarılı olan projeler için  danışman öğretmenleri koordinasyonunda patent almak için başvurulmuş ve birçok projeye patent alınmıştır.Mucitlerin yetişmesinin ilk adımı ,yapılan bu fuarlar ile gerçekleşiyor çünkü öğrencimiz projelerinin yanında kendini de keşfederek farkına varamadığı mucit ruhu bu sayede fark ediyor.

BİLİM FUARLARININ YOZGAT İÇİN SAĞLADIĞI FAYDALAR

Bakanlığımızın belirlediği kriterlere uyup başvuruları onaylanan okullarımıza 5000 TL hibe sağlanıyor. Bu para öğrencilerimizin oluşturacakları projeler için okullarımızın hesabına yatarak faturalandırılıp harcanıyor. Başta demiştik ki 80 tane okulumuz bakanlığımızın belirlediği şekilde başvurup koşulları uygun bulunup seçilmiştir. Bu da demek oluyor ki Yozgat ilimizin ekonomisine 400,000 TL gelir sağlanmış oldu. Projelerimizin oluşum aşaması Yozgat’ta olduğu için bu para tabiri caizse esnafımızın kasasına girdi ve İlimizin ekonomisinin canlanmasına fayda sağlamış oldu.

BU YIL 80 OKULUMUZ KATILDI

Dediğimiz gibi bu sene 80 okulla girişimimiz oldu fakat 2016-2017 eğitim öğretim döneminde bu sayı inşallah daha da artacak bu sayede daha fazla mucitler yetişecek aynı zaman da Yozgat’a ekonomi ve sosyal anlamda daha fazla yararı olacağını düşünüyorum.

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarlarına katılan her okulumuzun öğrencilerine öğretmenlerine ve idarecilerine teşekkür ediyor başarılarının devamını diliyorum” diye ifade etti.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: TÜBİTAK, Fuarına, Yozgat, 80, Okul, İle, Katıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5