TKDK Yozgat'ta hibe deteği
Haber
21 Nisan 2022 - Perşembe 00:21
 
TKDK Yozgat'ta hibe deteği
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Avrupa Birliği (AB) Kırsal Kalkınma Programı 2 (IPARD-II) kapsamında projelere destek sağlayacak.
Ekonomi Haberi
TKDK Yozgat'ta hibe deteği

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Avrupa Birliği (AB) Kırsal Kalkınma Programı 2 (IPARD-II) kapsamında projelere destek sağlayacak.

 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, IPARD II 11. başvuru çağrı dönemi 2 PSDK birinci grupta 13 proje destek sağlanacağını açıkladı.

 

Yatırımcılara uygun harcamalar karşılığında sağlanacak olan mali destek, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanından oluşturulan IPARD Programı Fonu’ndan finanse edilecek.

 

Kamu katkısı olarak da adlandırılan program çerçevesinde gerçekleşmiş yatırımlar için geri ödemesiz olarak finansman kullandırılıyor. TKDK, Avrupa Birliği (AB) Kırsal Kalkınma Programı 2 (IPARD-II) kapsamında projelere destek sağlayacak.


TKDK İl Koordinatörlüğü tarafından hazırlanan kırsal kalkınma projelerinden 65'ine onay alarak, kırsal alanlara toplam 7 milyon 44 bin TL tutarında yatırım gerçekleştirilecek.
TKDK Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, “TKDK İl Koordinatörlüğü IPARD 2 - 11. başvuru çağrı dönemi 2 PSDK birinci grup desteklenmek üzere çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme (302) bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi, bitkisel ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi (302-1) tedbirinde seçilen başvurular listesinde toplam uygun harcama tutarı 4 milyon 97 bin 43 TL olan 12 projeye destek sağlanacak. Ayrıca 1 projemizde su ürünleri yetiştiriciliği tedbirinde alabalık yetiştirme tesisi projesi olan Çekerek Su Ürünleri San. ve Tic.Ltd Şti 11. çağrı kapsamında hibe almaya hak kazandı. 7 milyon 44 bin 236 TL olan projenin uygun harcama tutarında hibe oranı 65. Proje tamamlandığında tesiste yılda 100 ton alabalık yetiştirilecek” dedi.


TKDK İl Koordinatörü Türker, 11.Çağrı döneminde Bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi ve bitkisel ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması (Tıbbi aromatik bitki, süt bitkileri, fide-fidan ve mantar yetiştiriciliği); Arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve pazarlanması; Zanaatkarlık ve yerel ürün işletmeleri; Kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri; Su ürünleri yetiştiriciliği; Makine Parkları; Yenilenebilir enerji yatırımları başlıklarından destek çağrısına çıkıldığını hatırlattı.


Yozgat’ta alabalık üretimi ve tıbbi aromatik bitkilere hibe desteği sağlandığına da vurgu yapan Türker, Yozgat’ın kalkınması için çalışmalarının devam ettiğini, yatırım yapan, yeni istihdam oluşturan, Yozgat’a ve ülkemize katma değer sağlayan her girişimcinin yanında olduklarını, bundan sonra da olmaya devam edeceklerini belirtti.

Kaynak: () - BOZOK TV Editör: Necdet Demirel
Etiketler: TKDK, Yozgat'ta, hibe, deteği,
Yorumlar
Haber Yazılımı