Haber Detayı
20 Ekim 2016 - Perşembe 22:15 Bu haber 684 kez okundu
 
Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanun Tasarısı Yasalaştı
Milyonlarca esnafın TBMM’deki temsilcisi olan Ak Parti Yozgat Milletvekili ve TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül, küçük ve orta ölçekli iş yapan esnafların dört gözle beklediği “Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanun Tasarısı” hakkında TBMM Genel Kurulunda konuştu.
Gündem Haberi


TBMM Genel Kurulunda konuşan Ak Parti Yozgat Milletvekili Abdulkadir Akgül, “Esnafımızın kredi işlemlerinde önün açmak için çıkacak bu kanun KOBİ’lerimize hayırlı olsun. TESKOMB Genel Başkanı olmam sıfatıyla esnaf olarak hükümetimize ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Ak Parti Yozgat Milletvekili ve TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi Ve Teknoloji Komisyonu üyeliğinde bizzat takip ettiği “Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanun Tasarısı” TBMM’de kanunlaştırıldı. Akgül, TBMM’de konuyla ilgili Ak Parti Grubu adına söz alırken, yasa tasarısına destek veren milletvekillerine teşekkür etti.

ARTIK BİR İHTİYAÇ

TBMM Genel Kurulunda esnafın sesi olan Akgül, ‘Bugün burada ülke ekonomimiz için son derece önem arz eden bir konunun düzenlendiği bir Kanun Tasarısını görüşmek üzere toplanmış bulunmaktayız. Konunun önemine vurgu yaparak Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanun Tasarısının geneli üzerinde konuşma yapmak üzerime sözlerime başlamak istiyorum.
Bildiğiniz üzere, gerçek veya tüzel kişilerin belirli varlıkları teminat olarak gösterip, bu varlıkların maddi değeri karşılığında kredi vb. finansman kaynaklarına ulaşması günümüzde yaygın bir uygulama alanı kazanmıştır. Bu tür bir finansman mekanizması yatırımcılar tarafından artık bir ihtiyaç olarak değerlendirilmektedir. 
Finansal piyasaları etkin çalışan bir ekonominin iktisadi büyüme konusunda taşıdığı potansiyelin farkındayız ve bu potansiyelimizi kullanmak için elimizden gelen tüm gayreti göstermemiz gerekiyor. Bununla birlikte, bu piyasanın tüm taraflarınca dile getirilen taleplere kulağımızı kapatmamız düşünülemez. 
Bugünkü gündemimizi, ülkemizde biraz önce bahsettiğim finansmana erişim mekanizmasına işlerlik kazandırmak noktasında önemli bir adım olarak değerlendiriyorum. Malumunuz, ülkemizde işletmelerin sahip olduğu taşınırlarının teslimsiz rehni 1447 sayılı Ticari İşletme Rehni Kanunu’na göre yürütülmektedir. Bu Kanunun uygulamasına ilişkin olarak, tüm tarafların üzerinde mutabık kaldığı belirli eksiklikler bulunduğu artık görmezden gelinemez.
Şu çok açıktır ki, 1971 tarihli bu Kanun günümüz ekonomik ihtiyaçlarına yanıt vermekten çok uzak kalmakta ve taşınır rehni karşılığında finansmana erişim olanaklarını daraltmaktadır. Bu nedenle, bu Kanunun yerine günümüz anlayışına cevap veren, modern bir düzenleme yapmayı bir zorunluluk olarak görüyorum. Bu yasa ile esnafımız modern şartlara daha iyi uyum sağlayacak’ şeklinde konuştu. 

ESNAFA CAN SİMİDİ

TESKOMB olarak esnafın can simidi olduklarını da hatırlatan Akgül, ‘TESKOMB olarak 20 milyar TL’ye yakın bu dönem esnafımıza para dağıttık. Bu kaynak sıfır faize yakın. Esnafımızın can simidi olmaya devam edeceğiz’ dedi. 

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Ticari, İşlemlerde, Taşınır, Rehni, Kanun, Tasarısı, Yasalaştı,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5