Haber Detayı
08 Mayıs 2015 - Cuma 00:26
 
Tarihi Konak'ta Kuran Ziyafeti
Yozgat’ta Tarihi Karslıoğlu Konağı'ndaki Kur'an kursularına bayanlar yoğun ilgi gösteriyor. Diyanet İşleri Başkanlığınca başlatılan "Kur'an-ı Kerim Okuma Seferberliği" kapsamında Yozgat İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu açılan Kur'an kurslarında incelemelerde bulundu.
Kültür Haberi


Kurslara 20'li yaşlardaki kadınların yanı sıra okuma yazma bilmeyen 75 yaşındaki nineler de katılıyor.

Yozgat İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, insanların rehabilite edilmesi ve rahat bir hayat sürmesi bakımından Kur'an kurslarının önemli olduğunu söyledi. Kent merkezindeki bütün mahallelerde Kur'an kurslarının bulunduğunu kaydeden Poçanoğlu, "50 köyümüzde kadınlar, Kur'an okuyor. Kadınların gayreti inşallah erkeklerin de Kur'an okumasına vesile olacak. O konuda kadınlarımızın katkılarına ihtiyacımız var. Kadınların teşvikiyle hem beylerin hem çocukların Kur'an okuma konusundaki gayretlerinin artacağına inanıyorum" dedi.

Tarihi Karslıoğlu Konağı'ndaki Kur'an kursunun yöneticisi Zekiye Kılıç da 3 yıldır 2 sınıf halinde kurslar düzenlediklerini belirterek, "Kursumuzun diğer kurslara nazaran bir özelliği var, o da tarihi bir konakta veriliyor olması. 1883 yılında yapılmış tarihi bir bina, ayrıca tarihe tanıklık etmiş bir binada görev yapmak bizim için özel ve güzel bir durum" şeklinde konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığının özellikle son dönemde Kur'an kursları konusunda önemli adımlar attığını ve bu sayede Yozgat'ta da her yaş grubundan insanların Kur'an ve ilmihal eğitimi aldığını dile getiren Kılıç, şunları kaydetti: "Kur'an kursumuza katılım yaşı oldukça yüksek. 20 yaşında kursiyerimiz de var, 75 yaşında kursiyerimiz de. Müftülüğümüzün de bize sağladığı destekle etrafımızdaki tüm kadınlara ulaşabiliyoruz. 2012 yılından bu tarafa kursumuzda çok sayıda kursiyerimiz Kur'an-ı Kerim'le tanıştı. Kadınların ilgisi bizleri de mutlu ediyor. Özellikle belirli bir yaştan sonra 'Kur'an öğrenemem' kaygısı yaşayanlara kursiyerlerimizden Halime hanım çok önemli bir örnek.Tüm bayanlarımızı kursumuza bekliyorum.

 75 Yaşında Kur'an-ı Kerim Öğreniyor

En yaşlı kursiyer Halime Demir de okuma yazma bilmediğini ancak 75 yaşından sonra Kur'an-ı Kerim'le tanışmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.Demir, Kur'an kursuna gelmeyi yıllardır çok istediğini fakat bir türlü destek bulamadığını belirterek, şunları söyledi: "Kur'an kursuna geldim, hocalarıma kursa gelmek istediğimi söyledim, 'buyur gel' dediler. Allah'a çok şükür iki senedir de devam ediyorum. Hocalarımdan Allah razı olsun. Önce Allah, sonra onun sayesinde öğrendim. Arkadaşlarım, tüm bayanlar gelsin, Kur'an kursumuzun kapısı açık. Ben yaşlıyım gelemiyorum demesinler. Ben 75 yaşından sonra öğrendim, herkes öğrenir. Kur'an-ı Kerim okuduktan sonra hayatımda her şey değişti. Bu zamana kadar ömrümü boşa geçirmişim, ben bilememişim. Ölünceye kadar ben bu kursa geleceğim. Çok şükür Allah'a bana kısmet etti."Kursa başlarken Kur'an okumayı öğrenememe endişesi taşıdığını anlatan Demir, "İlk başlarda 'acaba kafam alır mı okuyabilir miyim, okuyamazsam' diye çok tereddüt ettim ama çok şükür okudum. Normalde okuma yazmam yok. Hocam çok ilgilendi, onun da desteğiyle okudum. Rahmetli beyim bana 'sen bundan sonra yaşlısın, gitme kendini yorma kafan almaz' dedi. Ben de 'gideceğim, okuyacağım. Kabrine varıp Yasin okuyacağım' dedim. Çok şükür kabrine varıp Yasin okuyorum" diye konuştu.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Tarihi, Konak'ta, Kuran, Ziyafeti,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yozgat Belediye Başkanı Kim Olmalı
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5