Tarih İçin Ok At 3'ncüsü Düzenlendi
Haber
04 Mart 2020 - Çarşamba 18:53
 
Tarih İçin Ok At 3'ncüsü Düzenlendi
Bozok Üniversitesi, Yozgat Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Bozok Geleneksel Okçuluk Spor Kulübü Derneği ve Bozok Üniversitesi Geleneksel Türk Okçuluğu Topluluğu tarafından düzenlenen 3. Geleneksel Okçuluk Yarışması düzenlendi.
Kültür Haberi
Tarih İçin Ok At 3'ncüsü Düzenlendi

Bozok Üniversitesi ev sahipliğinde Türkiye’nin farklı şehirlerinden okçuları Yozgat’ta bir araya getiren Geleneksel Türk Okçuluğu yarışmasına Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Türkiye Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu Başkanı Cengiz Toksöz, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ,  Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Akın ve Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Genel Sekreter Yardımcısı İzzet Ünlü ve çok sayıda okçuluk sporu severler katıldı.

“Tarih İçin Bir Ok At” sloganı ile yapılan yarışmaya 20 ilden 200 sporcu katıldı. Yarışma öncesi İdlib'de şehit olan Mehmetçikler için Kur’an’ı Kerim tilaveti okunarak dualar edildi. Yarışmada ilk oklar şehit olan askerler için atıldı.

Organize Komitesi adına konuşan Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Korkmaz,  “Bu yıl 3.sünü gerçekleştirdiğimiz   “Tarih İçin Bir Ok At”   yarışmasını tüm şehitlerimize ithaf ediyoruz ”dedi.

Bozok Üniversitesinde geleneksel hale galen “Tarih İçin Bir Ok At” etkinliğini önemsediklerini belirten Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ:  “Okçuluk bizim vazgeçilmez ata sporumuz. İnsana sabrı, konsantrasyonu ve bunlara bağlı olarak iradeyi ve hedefe odaklanmayı öğreten bir spor dalı. Bu sporun derinliklerinde bu milletin şecaati ve ileri görüşlülüğü azmi ve kararlılığı var.  Bu millet var olduğu sürece bu spor devam edecek ve nesilden nesle aktarılacak. Bu yarışmaya ev sahipliliği yaptığımız için mutluyuz. Bundan sonrada bu yarışma anlam ve değerini hiç kaybettirmeden devam ettireceğiz. Bu vesile ile yarışmaya katılan bütün sporcularımıza ve organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Giyilen Osmanlı ve Selçuklu tarzı kıyafetler de yarışmaya renk kattı. Bireysel erkek ve kadın, 10 -14 yaş ve 15-17 yaş kategorilerinde yapılan ve kıyasıya mücadelenin sergilendiği yarışmada yaylar sonuna kadar gerildi. Sporcular hedefi vurmak için ter döktü.

Geleneksel Okçuluk Yarışmasında dereceye giren sporculara kupaları takdim edildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ata sporu, okçuluk, bozok, bozok üniversitesi, yozgat
Yorumlar
Haber Yazılımı