Haber Detayı
03 Eylül 2016 - Cumartesi 02:18 Bu haber 1623 kez okundu
 
Tanesi Yarım Kilo
Yozgat'ın Kuaşçu Köyünde deneme üretimi yapılan mikoriza mantarı ile yarım kilogram ağırlığında domates üretildi. İlk hasadı yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziyaaddin Özdemir, tanesi 540 gram ağırlığa ulaşan domates yetiştirmeyi başardıklarını söyledi.
Ekonomi Haberi


Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden olan Yozgat'ta Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün mikoriza mantarlı domates üretiminden olumlu sonuç elde edildi. Merkeze bağlı Kuşçu Köyü'nden çiftçi Nezir Peker'in 6 dönümlük arazinin bir bölümüne normal, diğer yarısına mikoriza mantarı ile domates ekimi yapıldı. Mikoriza mantarlı üretimde şeker pancarından sonra domateste de verim artışı elde edildi.

Normal yolla üretilen domatesin tanesi 240 gram, mikoriza mantarı ile üretilen bir domatesin ağırlığı ise 540 gram geldi.

Üretimin yapıldığı alanda incelemede bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziyaaddin Özdemir, üretimde yüz güldüren yöntem sayesinde hem verimin arttığını hem de ürünlerin hastalıklara karşı korunduğunu söyledi.

Yüzde 26 oranında bir verim artışı sağlandığını kaydeden Özdemir; “Çiftçimiz domateste mikoriza mantarlı ekim yaptı. Bir kısmı mikorizalı, bir kısmı da mikorizasız olarak ekim yaptı. Şuanda aynı şartlarda iki sıra birisi mikorizalı, birisi mikorizasız, birinden 150 kilogram domates elde edildi. Mikorizalı olandan da 190 kilogram elde edildi. Yüzde 26 oranında bir verim artışı elde edildi. Mikoriza mantarının olduğu bitki hastalıklara karşı bağışıklık sistemi daha dayanıklı. Aradaki farkı çiftçimiz gördü. Çiftçimiz durumu kedisi anlattı. Bizde bunun üzerine geldik bahçede inceleme yaptık ve hakikaten aradaki verim gayet iyi” dedi.

Deneme üretimden elde ettiği olumlu sonuçtan memnun kalan çiftçi Nezir Peker ise, domateslerinin pazarda ayırt edilecek şekilde iri ve kırmızı renkli olduğunu söyledi.

Peker, mikoriza mantarı ile üretilen domateslerin hem iri hem de kök gelişiminin daha güçlü olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Kilogramda yüzde 25-26 fazla çıktı. İrileşti, kök gelişim daha güçlü. Belirgin bir şekilde fark var. Pazara götürüp satıyoruz, diğer çiftçilerle pazarda buluştuğumuz an diğer domates pazarda ayrı bir şekilde kendini gösteriyor. Çiftçi arkadaşlar üretimle ilgili 'Bize de bilgi ver, ne kullandın, neler yaptın'  diye soruyorlar. Ben de söylüyorum.”

Ziraat Teknikeri Osman Akarsubaşı ise Kuşçu Köyü’nde deneme üretiminden olumlu sonuç elde edilen mikoriza mantarlı domateslerde elde edilen verimin meyve ve sebze üretiminde yeni bir çığır açacağını söyledi.

Çiftçilerin elde edilen sonucu görmesi için tarlada deneme ekimi yaptıklarını belirten Akarsubaşı; “Mikoriza mantarı doğada, özellikle ormanlık alanda tabi halde bulunan, doğada çok faydalı bir mantar türü. Bitkilerin köklerine yapışarak daha fazla kök salmasını ve bitki besin elementlerini daha fazla alarak bitkinin ürün verimini artıran bir ürün çeşidi. Bir çok şeyde kullanılıyor. Fidelere daldırma metodu ile yaptık. Bir sıra mikorizalı bir sıra mikorizasız diktik. Mikorizasız kısımla mikorizalı kısımda hasadımızı yaptık ve yüzde 26 oranında verim farkı olduğunu gördük. Çiftçimiz de bunu gözlemledi. Ayrıca ürün verim kalitesi açısında görüldüğü üzere çok güzel sonuç elde edildi. Hem dane iriliği güzel hem de et verimi iyi. Kilogramı gayet iyi, çiftçilere de tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

Tabiatta özellikle ormanlık alanlarda doğal halde bulunan faydalı toprak mikroorganizmasıdır. Mikoriza Mantarları bitkinin köklerine yapışıp kendisi ayrıca kök uzantılarını toprağa salar. Bitki kök sisteminin gerçek bir uzantısı gibi köklerin giremedikleri ve uzanamadıkları yerlere girerek orada bulunan bitki besin elementlerinin ve suyun bitki tarafından alınabilmesini sağlamaktadırlar. Tamamen doğal ve organiktir.

Kaynak: Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Tanesi, Yarım, Kilo,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5