Haber Detayı
22 Haziran 2016 - Çarşamba 03:57 Bu haber 2315 kez okundu
 
STK'lar Tek Eksiğimiz Siyasi Destek
Yozgat Ticaret Odası, Yozgat Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ile Yozgat Ticaret Borsası’nın ortaklaşa düzenlediği iftar yemeğine 30’a yakın STK temsilcisi katıldı. Oda Başkanları Yozgat’ın bu birlikteliğe uzun zamandır ihtiyacı olduğunu vurgulamakla birlikte, Yozgat’ın sorunlarının çözümü içinde siyasi desteğeihtiyaç olduğunun altını çizdiler.
Gündem Haberi


Uzun yıllar bir araya gelemeyen STK’lar; Yozgat Ticaret Odası, Yozgat Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ile Yozgat Ticaret Borsası’nın iftar yemeğinde bir araya geldi. Gündemin göç ile birlikte milletvekili sayısının 3’e düşmesi olunca doğal olarak açıklamalarda bu yönde oldu. TSO Başkanı Metin Özışık, ESOB Başkanı Latif Altın, Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz,  Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erkekli mikrofonumuza yaptıkları açıklamalarda birlikteliğin önümüzdeki günlerde de devam edeceğini belirttiler, ancak Yozgat’ın sorunlarının çözümünde ise siyasi desteğe ihtiyaç olduğuna dikkat çektiler.

TEK EKSİĞİMİZ SİYASİLER

TSO Başkanı Metin Özışık,Ramazan bayramından sonra tekrar bir araya gelip Yozgat’ın sorunlarını ele alacaklarını ve buna göre yol haritası çizeceklerini söyledi. Daha önceki bu tür organizasyonların amacına ulaşmamasını ise siyasi desteğin olmayışına bağlayan Özışık, “Budesteği bulamadığınız zaman bu birlikteliğin amacına ulaşması zor. Milletvekili sayısının da düşmesi acı verici, onlarda bunun farkına varmalılar.”

BU TESİSİ HAYATA GEÇİRELİM

EBK Yozgat içerisinde 100 ton\gün kapasiteli süt tesisi için siyasiler ile yaptıkları görüşmelerin hatırlatılması üzerine ise siyasilere yeni bir çağrıda bulundu. "Daha önceki hataları hepimiz için olmadı kabul edelim ve bayramdan sonra bir araya gelip o belirttiğimiz tesisi hayata geçirelim”dedi. Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığı döneminde söz verilen Hayvancılık OSB ile ilgi son durumu ile ilgili soruya ise “Milletvekilleri olmadan bir mesafe kat edemiyorsunuz. Destek almamız lazım.Projesi hazır durumda. Olumlu düşünelim, inşallah o desteği alırız.” yanıtını verdi.

SİYASİ DESTEK ÖNEMLİ

ESOB Başkanı Latif Altın ise Yozgat’ta uzun zamandır birlikteliğe ihtiyaç olduğunu vurguladı. Altın konuşmasın siyasi destekle birlikte bürokraside yaşanan sıkıntıları dile getirdi. “Bu birliktelik ilk olsun ama son olmasın. Bu birlikteliğin büyüyerek başka mecralara taşınarak amacına ulaşmasını umuyorum. Malum göç konusuna gelince, ilimizde istihdam az ve işsizliğin çok olması insanımızı başka illere göçü zorluyor. Bunun için yatırımcılara siyasi destek çok önemli. İşyeri açacak müteşebbislere ve bunları da rahatlatacak teşviklere ihtiyacımız var. Teşvik dışında birde bürokrasiyi aşarsak çok çok rahatlayacağımızı düşünüyorum. 45 günde tesis kurdum, ama 8 ayda evraklarımı tamamlayamadım.” dedi.

SİYASETİ BIRAKIP YOZGAT’I DÜŞÜNMELİYİZ

 Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz ise siyasetin bir kenara bırakılıp Yozgat’ın sorunlarının konuşulması gerektiğini ve tabandan çok değerli fikirler çıkacağını söyledi. Açıkgöz, “Artık Yozgat’ta siyaseti bırakıp sadece Yozgat düşünmemiz lazım. 2023 yılında Yozgat’ın nüfusu 323 bine düşüyor. Bu yıl siyasiler ile oturup Yozgat’a ne yapılır diye düşünmemiz lazım. Artık şu partili bu partili zihniyetini bırakıp, Yozgat’ı ele almalıyız, bu doğrultuda gidersek çok yol alırız. Mesele Yozgat olunca herkes taşın altına elini koymak mecburiyetinde. Taşın altına elimizi koyduktan sonra bir şeyler olacağına inanıyorum. Çünkü tabanda çok güzel fikirler var, yeter ki tabanla tartışılsın, konuşulsun. Konuşmaktan korkulmamalı mesele Yozgat olunca herkesin bir fikri var. Çok değerli fikirler çıkacağına inanıyorum. Siyasiler tek yumruk olup, STK’lar ve ileri gelen esnaf camiası ile bu konuyu masaya yatırmalıyız. Bundan sonrasında çok güzel fikirler çıkacağına inanıyorum.”

BİZLE BİR ARAYA GELMİYORLAR

Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erkekli açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bugün tüm başkanlar buradayız, umarım bu birlikteliğin devamı gelir.Çok seslilikte ve çok yönlü toplantılar demokrasinin gereği. Olumlu yönlerinin olacağı inancındayım. Umarım önümüzdeki günlerde sivil toplum örgütleri irade ve birlikteliklerini gösterip siyasi iradeye damgasını vurur. Geçmişte bunları yapmadık. Bu ilk olduğu için bu sürecin devamının gelmesi ve siyasilere il’in eksiklerini dile getirmemiz gerekiyor. Çünkü bu ilde yaşayan biziz. Hepimizin beklentisi budur. Bu memleketten milletvekili gönderiyoruz, bakanlık, başbakan yardımcılığı, TBMM Başkanlığı yapmış vekillerimiz var. Bizle hep kopukluk içerisinde hareket ettiler. Bunun ortadan kalkmasını istiyoruz. Çünkü sivil toplumlar olarak bu ilin sorunlarını biliyoruz, onlar Ankara’da burayı görev alanı görüyorlar ama neticede bizle bir araya gelmiyorlar. Bu toplantıları sık sık yaparsak onlarında dikkate alacağını düşünüyorum. Siyaseti, particiliği bir kenara bırakıp Yozgat’ın sorunlarını nasıl çözeriz, ekonomisini nasıl kalkındırırız bunları ele almalıyız. Milletvekili sayısı 6’dan 3’e düştü. Bunlar derinden üzüyor.”

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: STK'lar, Tek, Eksiğimiz, Siyasi, Destek,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5