Haber Detayı
04 Ağustos 2016 - Perşembe 22:42 Bu haber 4634 kez okundu
 
Sorgun Eko Park Projesi Türkiye'yi Dünya da Temsil Edecek
AK Parti AR-GE Başkan Yardımcısı Dr. Osman Coşkun'un, Yeni Çeltek Kömür ve Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü döneminde Yozgat'ın ekonomik ve sosyal gelişmişliğine katkı sağlamak amacıyla hazırlanan 'EKO Park Projesi', Dünya Mimarlık Festivali'nde Türkiye'yi temsil edecek. Sorgun İlçesi'nde eski maden sahasını da kapsayacak şekilde planlanan proje, uluslar arası mimarlık düzeyinde de kabul görürken sonraki süreçte Sorgun'da hayata geçirilip geçirilmeyeceği kamuoyu tarafından merak konusu oldu.
Gündem Haberi


"Sorgun EKO Park Projesi." Yeni Çelktek Kömür ve Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü döneminde AK Parti Genel Merkezi AR-Ge Başkan Yardımcısı Dr. Osman Coşkun tarafından hazırlandı. Sorgun merkezinde başta termal turizm olmak üzere çok yönlü bir ekonomik hareketlilik kazandırması amacıyla planlanan ve kamuoyunda heyecan uyandıran projenin mimarı alt yapısı Yazgan Tasarım Mimarlık tarafından hazırlandı. Sorgun'un vizyon projesi kısa bir süre önce dünyanın en önemli iki etkinliği tarafından düzenlenen yarışmada finale kaldı.

DÜNYANIN DİKKATİNİ ÇEKEN PROJE!

Projenin Sorgun'da yatırıma dönüşmesi noktasında henüz somut bir adım atılmazken uluslarası platformda kabul görmesi dikkat çekti. EKO Park Projesi, dünyanın en önemli ödüllerinden biri olarak kabul edilen “WAF (World Architecture Festival – Dünya Mimarlık Festivali) 2016”da ve sürdürülebilir mimarlığın öncü yarışmalarından "LEAF Awards 2016" da finalde yarışacak.

AR-GE Başkan Yardımcısı Dr. Osman Coşkun, genel müdürlüğü döneminde hazırlanan projenin sıkı takibi neticesinde Türkiye'nin en önemli termal yatırım firmasının projeye teklif verdi.

DOĞAN İKİ AYRI TEKLİF VERMİŞTİ

Eski maden sahası ile birlikte 1 milyon 400 bin metre kare alanda planlanan, dünyada bir ise örneği bulunmayan EKO Park Projesi için Türkiye'deki termal tesislerin yüzde 60'nın sahibi olan Mehmet Ali Doğan iki ayrı teklif vermişti.

Yozgat'ın vizyon projesine, alanında marka olmuş bir iş adamının teklif vermesi, kısa sürede temelinin atılarak yatırım hayata geçmesi anlamına geliyordu. Dr. Osman Coşkun'un, genel müdürlük görevinin sona ermesinin ardından projenin akıbeti de muallakta kaldı.

TÜM YOZGAT İÇİN ÖNEMLİ BİR PROJE

Projenin fikir babası AK Parti AR-GE Başkan Yardımcısı Dr. Osman Coşkun, Sorgun'da planlanan EKO Park Projesi'nin tüm Yozgat için önemli bir proje olduğunu söyledi.

Projenin mimarlık dünyasının en önemli iki etkinliği tarafından düzenlenen yarışmalarda finale kalmasından duyduğu mutluluğu paylaşan Coşkun; "Projenin dünyanın en önemli ödüllerinden biri olarak kabul edilen “WAF (World Architecture Festival – Dünya Mimarlık Festivali) 2016”da ve sürdürülebilir mimarlığın öncü yarışmalarından” LEAF Awards 2016”da finalde ülkemizi temsil edecek olması ise ayrı bir memnuniyet vesilesi.

Londra merkezli EMAP Publishing tarafından 16-17 Kasım tarihlerinde Berlin’de gerçekleştirilecek olan “Dünya Mimarlık Festivali Ödülleri”nde “Sorgun Ekopark” projesi “Masterplaning – Future” kategorisinde yarışacak. İnşallah proje, uluslar arası mimari düzeyde elde ettiği bu başarının yanı sıra Sorgun'umuzda temelinin atılması ile de gündeme gelir” dedi.

YOZGAT KAMUOYU MERAK EDİYOR!

Uluslar arası düzeyde elde ettiği başarı ile Yozgat için vizyon projesi olduğunu tüm dünyaya mimari alanda gösteren EKO Park Projesi ile ilgili şuana kadar herhangi bir gelişme yaşanmadı.

Yozgat kamuoyu, Sorgun merkezli termal yatırım projesinin akıbetinin merak ediyor.

DÜNYANIN DİKKATİNİ ÇEKEN PROJEDE YOK YOK!

Yeni Çeltek Kömür ve Madencilik A.Ş, kömürleri çıkarılan alanlarının tekrar doğaya kazandırılması için, 1965 yılında işletmeye açılan Sorgun maden bölgesini rehabilite ederek bir eko park alanı projesi geliştirdi. Maden bölgesini tekrardan doğaya kazandırmak adına geliştirilen ve 1.400.000 m2 lik bir alanı kapsayan bu proje içerisinde; giriş ve festival Alanı, iki yapay gölet, amfi tiyatro, termal devre mülk konutları, termal otel kompleksi, EKOPARK, Çocuk Parkı ve Spor Tesisi bulunduruyor.

Rehabilite edilen bölge hem kent yaşamına katılacak hem de ülke ve uluslararası turizme açılacak, böylece Sorgun’a, Yozgat’a ve ülke ekonomisine büyük bir katkı sağlayacak.

Yeni Çeltek Kömür ve Madencilik A.Ş tarafından yapılması planlanan projenin giriş ve festival alanında turist otobüsleri, servis araçları ve misafir araçları için park yerleri, bisiklet kiralama yerleri, hediyelik eşya satan işyerleri ve bütün kompleksin idari birimlerini içeren bir giriş bulunmaktadır. Kentin ve çevre kentlerin yılın değişik zamanlarında her türlü etkinliklerini gerçekleştirebilecekleri geniş bir açık festival alanı da projeye dahil edildi.

Çevresinde tramvay ile gezilebilen iki yapay göletin bulunduğu EKOPARK’ta ayrıca doğa ile iç içe bisiklet parkuru, koşu ve yürüyüş yolları bulunmaktadır. Gölet içerisinde bulunan kano ve kayıklarda EKOPARK sakinlerine ve misafirlerine keyifli bir aktivite alanı olacaktır.

Konser, Tiyatro ve her türlü açık alan etkinliğinin sahnelenebileceği EKOPARK amfi tiyatro bölümü alanın doğal eğimine göre konumlandırılmıştır. Arkasından tramvayın geçtiği amfi tiyatronun göle bakan sahnesi ile seyirciler muhteşem bir manzaraya sahip olacaktır.

Yeni Çeltek Kömür ve Madencilik A.Ş’nin planladığı bu projede 37 bin metrekare alana sahip ister devre mülk sistemi ile ister sürekli yaşanabilen yaklaşık 900 konut yer alacaktır. Arsanın güney batı tarafındaki bir yamaca yerleştirilmiş tek katlı kendi bahçeleri ve terasları olan bu konutlar şehri ve gölü gören muhteşem bir manzaraya sahiptir. Her biri kendi açık ve kapalı otoparkına sahip, kendi termal kaynakları bulunan bu konutlar ayrıca proje için de bir gelir kaynağı özelliği taşıyor. 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 şeklinde dört konut tipi olan proje yatırımcının talebi doğrultusunda konut sayısının arttırılabileceği bir esnekliğe sahip.  Sağlık turizmi açısından büyük bir geleceğe sahip proje kapsamında inşa edilmesi planlanan  termal otel ise projenin önemli gelir kaynaklarından biri olacaktır.  Ülke içi ve uluslararası toplantı ve organizasyonlar, sağlık turizmi ve tatil için konaklama sağlayan 180 odalı bu otel ayrıca termal havuzlarıyla da misafirlerine hizmet verecektir. Termal otelin arsa alanının kıvrımlarına uygun yukarı doğru değil yatay olarak inşa edilmesi planlanmaktadır.

Yurtdışında da bir çok örneği bulunan EKOPARK alanı, uluslararası anlamda projeye ciddi değer kazandırabilecek güneş enerjisi panelleri, rüzgar türbinleri, tarlalar ve su toplama havzalarına sahiptir.

Güneş enerjisi panelleri ve rüzgar türbinleri ile kendi enerjini üretebilen EKOPARK, su toplama havzaları ile kompleksin su ihtiyacını karşılayacaktır. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın da unutulmadığı proje kapsamına bütün etkinlik alanlarının ortasında, giriş alanına yakın bir çocuk parkı da dahil edilmiştir.

Çevre ve yerel halkın kullanabileceği, içerisinde futbol sahası, basketbol sahası, tenis kortu gibi spor alanlarını barındıran büyük bir spor kompleksi, EKOPARK’a değer katacak ayrı bir aktivite alanı olacaktır. Ayrıca Spor kulüplerin kamp yapmalarına uygun olarak tasarlanan bu kompleks proje için büyük gelir kaynağı oluşturacak.

ULUSLAR ARASI ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

Yeni Çeltek Kömür ve Madencilik A.Ş’nin öncülüğünde, Yazgan Tasarım Mimarlık tarafından tasarlanan “Sorgun Ekopark” projesi, mimarlık dünyasının en önemli iki etkinliği tarafından düzenlenen yarışmalarda finale kaldı. Proje, dünyanın en önemli ödüllerinden biri olarak kabul edilen “WAF (World Architecture Festival – Dünya Mimarlık Festivali) 2016”da ve sürdürülebilir mimarlığın öncü yarışmalarından” LEAF Awards 2016”da finalde yarışacak.

Londra merkezli EMAP Publishing tarafından 16-17 Kasım tarihlerinde Berlin’de gerçekleştirilecek olan “Dünya Mimarlık Festivali Ödülleri”nde Yazgan Tasarım Mimarlık, “Sorgun Ekopark” projesi ile “Masterplaning – Future” kategorisinde yarışacak.

Dünyanın birçok yerinden önde gelen mimarları, tasarımcıları, iş geliştirmecileri, tedarikçileri biraraya getiren “LEAF (Leading European Architecture Forum) Awards” ise, bu yıl 14 Ekimde Londra’da  gerçekleştirilecek. Yazgan Tasarım Mimarlık, finalde “Sorgun Ekopark” projesi ile “Urban Design” kategorisinde yarışacak.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Sorgun, Eko, Park, Projesi, Türkiye'yi, Dünya, da, Temsil, Edecek,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5