Haber Detayı
15 Haziran 2016 - Çarşamba 17:07 Bu haber 1319 kez okundu
 
SMMM Odası Başkanı Bulut Meslektaşlarına Uyarıda Bulundu
Yozgat SMMM Odası Başkanı Ahmet Bulut, “Yevmiye defterlerinin kapanış onayları 30 Haziran 2016′e kadar yaptırılması gerekirken, bu işlem yapılmayan defterler için 5 bin 209 TL idari para cezası uygulanacak” dedi.
Haberi


Yozgat SMMM Odası Başkanı Ahmet Bulut yaptığı yazılı açıklamada bulunarak, hem vergi mükelleflerini hem de meslektaşlarını uyararak Yevmiye defterlerinin kapanış onaylarını herhangi bir idari para cezası ile karşı karşıya kalmamak için 30 Haziran 2016′e kadar yaptırılması gerekiyor” dedi.

TTK’ ya Göre Yevmiye Defterine Kapanış Tasdiki Yapmamanın Cezası Nedir ?

Yevmiye defterlerinin kapanış onayları 30 Haziran 2016′e kadar yaptırılması gerekirken, bu işlem yapılmayan defterler için 5 bin 209 TL idari para cezası uygulanacak. 

Bulut ayrıca Ayrıca kapanış tasdiki kapanış onayı yapılmamış defterler ticari davalarda delil olarak kabul edilmemektedir” diye söyledi.

SMMMO Başkanı Bulut; VUK ‘a Göre Yevmiye Defterine Kapanış Tasdiki Yapmamanın Cezası Nedir?, Kapanış Onayı Yapılacak Defterler Nelerdir? gibi konulardan bilgi vererek şöyle bahsetti.

VUK ‘A GÖRE YEVMİYE DEFTERİNE KAPANIŞ TASDİKİ YAPMAMANIN CEZASI NEDİR?

VUK’ da Yasal defterlerin, süresinde tasdik ettirilmemesi usulsüzlük cezası uygulanmasını gerektirir. Yasal defterlerin, belirtilen sürenin sonundan başlayarak, bir ay içinde yapılacak tasdikler de geçerli sayılır ancak,  ikinci derecede usulsüzlük cezası gerektirmektedir.  Tasdiki mecburi olan defterlerden herhangi birinin,  Kanuni sürenin sonundan başlayarak 1 ay geçtikten sonra tasdik ettirilenler, hiç tasdik ettirilmemiş sayılır. Tasdiki zorunlu olan yasal defterlerin,  hiç tasdik ettirilmemiş olunması, birinci derecede usulsüzlük cezasını ve aynı zamanda dönem matrahının re’sen takdiri yoluna gidilmesini gerektirir.

KAPANIŞ ONAYI YAPILACAK DEFTERLER NELERDİR?

Yevmiye Defteri:  İzleyen faaliyet döneminin altıncı ayının sonuna kadar yevmiye defterinin kapanış onayı (tasdiki) yaptırılmalıdır.

Anonim Şirket Yönetim Kurulu Karar Defteri: İzleyen faaliyet döneminin birinci ayının sonuna kadar anonim şirketlerde yönetim kurulu karar defterinin kapanış onayı (tasdiki) yaptırılmalıdır.
Bu defterler dışındaki defterlerin kapanış tasdiki yaptırılmayacaktır

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: SMMM, Odası, Başkanı, Bulut, Meslektaşlarına, Uyarıda, Bulundu,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5